Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Czy zauważamy rzeźbę Mariana Bogusza? (odc.5)

28.06.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Czy zauważamy rzeźbę Mariana Bogusza? (odc.5)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Wzdłuż al. Tysiąclecia znajduje się wiele form przestrzennych należących do realizacji grupowej Juliusza Woźniaka, Kajetana Sosnowskiego, Gerarda Kwiatkowskiego, Artura Brunsza oraz Mariana Bogusza. Wszystkie konstrukcje powstały podczas I Biennale Form Przestrzennych i do dziś stoją w pierwotnie założonym miejscu. Artyści skonstruowali makietę Alei Tysiąclecia po to, by odpowiednio zagospodarować miejsce dla swoich konstrukcji.

Na naszej ulicy jest dużo form przestrzennych. Wydaje mi się, że wraz z drzewami umilają nam widok. Gdyby nie one widzielibyśmy tylko przejeżdżające z dużą prędkością auta, a tak przynajmniej jest an czym oko zawiesić

-mówiła pani Alina.

Osobisty udział Mariana Bogusza w zagospodarowaniu al. Tysiąclecia był bardzo istotny. Autor ten specjalizował się w projektowaniu różnego rodzaju ekspozycji i precyzyjnego sposobu ich odbioru, poprzez wytyczanie dróg zwiedzania. Działania Bogusza przypominały pracę reżysera, który przez dozowanie wizualnych napięć i ich likwidację „sterował” zachowaniem widza. Aleja Tysiąclecia była drogą zaprojektowaną w 1956 roku jako ścieżka tranzytowa przez miasto. Do dziś ulica ta jest jedną z najruchliwszych dróg w naszym mieście. Dlatego też kompozycja Alei Tysiąclecia projektowana była z myślą o podróżujących tą ulicą.

Wydaje mi się, że tylko piesi zwracają uwagę na te rzeźby. Mam nadzieję, że jakiś turysta, kiedy je zobaczy, zainteresuje sie co to jest, bo są one ciekawe. Mi się podobają, ponieważ mieszkam tu już od 40 lat, zawsze mi towarzyszyły. Teraz już mniej są tak bardzo widoczne, kiedyś nie było tych wszystkich drzew, które przykrywają rzeźby. Na pewno jest to jakaś ozdoba, która nie musi podobać się wszystkim. Ja ją lubię, bo wygląda inaczej.

-mówiła pani Maria, mieszkanka al. Tysiąclecia.

Kompozycja Bogusza składa się z trzech malejących elementów, które tworzą powstałe z połączenia pionowych wąskich płyt. Mimo wyraźnego koloru i wysokości 4 metrów konstrukcja ta według niektórych elblążan jest niezauważalna.

Na co dzień jej nie zauważam, stoi obok drzew, które ją zakrywają. Dobrze, że takie formy w naszym mieście są, zawsze to coś innego. Ciężko mi powiedzieć, z czym mi się kojarzą, ale jest to ciekawa rzeźba. Niby prosta, ale niekoniecznie

-mówił Piotr, uczeń pobliskiej szkoły.

Nie często zwracam uwagę na nasze formy przestrzenne. Nie są dla mnie niczym nowym, bo przy nich dorastałam, ale ciesze się, że są, bo ozdabiają nasze miasto. Najbardziej lubię tę przy wjeździe na most Unii Europejskiej, najbardziej mnie zaciekawiła, ale z tego, co pamiętam, to chyba, nie stała tam od zawsze. Warto by było zadbać o te formy, o porządne odremontowanie, oświetlenie i tabliczki z informacjami, abyśmy wiedzieli co opowiedzieć o tych formach

-mówiła pani Angelika.

A co nasi czytelnicy sądzą o konstrukcji Bogusza? Z czym może się kojarzyć i co przedstawia?
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Forma przestrzenna Marian Bogusz ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-06-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Blazny
    Piątek, 28.06

    Na glupie zapytanie taka odpowiedź która kto wymyślił by tabliczki z opisem były na ziemi zarosniete trawa. Słupek i zamontowane wyżej lub na tej formie tak by można było przeczytać co to.

  2. 2
    --1
    ~ Andrzej
    Piątek, 28.06

    Zróbmy z tego "krasnale" elbląskie na wzór tych z Wrocławia.

  3. 3
    0
    ~ Ja
    Piątek, 28.06

    No nie rozsmieszajta mnie.tandetne kawalki blachy nazywac sztuka,a juz porownywac je do krasnali....Jaku turysta o zdrowych zmyslach zrobi sobie z tym czyms pamiatkowe zdjecie z Elblaga?To sa komunistyczne,nic nie przedstawiajace bohomazy.

  4. 4
    +1
    ~ Krytyk
    Sobota, 29.06

    Jakie znowu prowadzenie? Rozebrać to obrzydliwe coś

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.040454864502