Poniedziałek, 30.11.2020, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co przedstawia rzeźba Artura Brunsza? (odc.4)

25.06.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co przedstawia rzeźba Artura Brunsza? (odc.4)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Jedną z form przestrzennych znajdujących się przy al. Tysiąclecia jest rzeźba Artura Brunsza. Powstała podczas I Biennale Form Przestrzennych kompozycja jest jednym z elementów całego zbioru rzeźb znajdujących się przy Alei Tysiąclecia. W skład kompletu przestrzennej kompozycji wchodzą także rzeźby: J. Woźniaka, K. Sosnowskiego, G. Kwiatkowskiego oraz M. Bogusza.

Na naszej ulicy jest ich więcej. To dobrze, ozdabiają nasze blokowisko. Szkoda tylko, że prawie wszystkie są w jednym kolorze

-mówił pan Stanisław.

Aktualnie kompozycja Brunsza została odmalowana na kolor czerwony, jest to jeden z najczęstszych kolorów używanych do odświeżenia elbląskich kompozycji. Niektórzy elblążanie zauważają, że kolor ten podkreśla rzeźby, dzięki czemu są one bardziej zauważalne.

Formy przestrzenne są w naszym mieście od dawna i nie jest to żadna nowość, dlatego na co dzień ich nie zauważamy. Dzięki odmalowaniu na inny kolor stają się bardziej wyraziste. Ta rzeźba jest jedną z najciekawszych, bo sprawia wrażenie, jakby wzdłuż ulicy były porozstawiane świece, lampiony.

-mówiła pani Teresa.

Brunsz w swoich pracach skupiał się na poszukiwaniach artystycznych nad badaniami czułości kontrastów barwnych. Swoje kompozycje rozmieszczał na białej płaszczyźnie, w prostych układach geometrycznych o ostrych konturach barwne formy. Dlatego właśnie z geometrią elblążanie wiążą formę przestrzenną mieszczącą się na al. Tysiąclecia.

Co to jest, nie wiem, jest to jakaś ozdoba, ale w tym miejscu jest prawie niezauważalna. Większość z tych rzeźb zakrywają krzaki lub drzewa. Są, bo są, już od wielu lat i tyle. Może inni widzą w nich coś ładnego. Jak dla mnie są to czerwone geometryczne kawałki stali połączone w całość. Co ma to symbolizować, nie mam pojęcia, po prostu stoi

-mówiła pani Joanna, mieszkanka al. Tysiąclecia.

Niektórzy elblążanie zauważają, iż forma przestrzenna Artura Brunsza nie zmieniła swojego pierwotnego położenia. Ponadto ulokowana jest tuż przy ruchliwej ulicy, dzięki czemu wielu podróżnych zwraca na nią uwagę.

Akurat jest to jedna z form, która stoi tu chyba od zawsze. Mam jeszcze zdjęcie jak byłam mała, miałam około 5 lat i uśmiechnięta stoję przy tej formie. Wtedy nie wiedziałam, że jest to rzeźba. Dorastałam przy nich i miło mi się na nie patrzy, ale do dziś nie wiem co przedstawia. Zawsze myślałam, że to jakaś broń a z góry wychodzi laser, dziś sądzę, że może to być coś na kształt jakiegoś klejnotu, rubinu czy diamentu

-mówiła pani Anna.

A co na temat kompozycja Artura Brunsza sądzą nasi czytelnicy ?

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Forma przestrzenna Artur Brunsz ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-06-25 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Bubel
  Wtorek, 25.06

  Idź jeden z drugim i przeczytaj tabliczkę która jest umieszczona w trawie prawie niewidoczna. Takie tabliczki powinny być montowane na słupku by turysta mógł przeczytać co to. Ale trzeba mieć mózg by myśleć.

 2. 2
  +4
  ~ er ce
  Środa, 26.06

  Forma Przestrzenna na przeciwko Rynku została przemalowana bezmyślnie(w szarym kolorze) i przez to jest ledwo widoczna na tle jasnego nieba. Gdy była w ciemnym kolorze doskonale się prezentowała szczególnie o zachodzie słońca.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92462706565857