Środa, 15.07.2020, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Blokady na kołach zniechęcą "mistrzów parkowania"? Może warto wrócić do tego rozwiązania

21.03.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Blokady na kołach zniechęcą "mistrzów parkowania"? Może warto wrócić do tego rozwiązania
Fot. Antek Rokicki/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zastawiają chodniki i ścieżki rowerowe, rozjeżdżają trawniki. W Elblągu "mistrzów parkowania" nie brakuje. Redakcja info.elblag.pl poświęcała im cały cykl, piętnując takie zachowania. Okazuje się, że niefrasobliwość kierowców nie tylko nas denerwuje. Nad tym jak ich zniechęcić do łamania przepisów zastanawiali się w środę (20 marca) radni komisji bezpieczeństwa. Wśród pomysłów na czoło wysuwa się blokowanie pojazdów.

Kierowcy łamiący przepisy i parkujący auta gdzie popadnie to prawdziwa zmora elblążan. Nad problemem po raz kolejny już pochylili się elbląscy radni. Kilka dni temu pisaliśmy o pomyśle Marka Kamma (Koalicja Obywatelska), który zaproponował, aby miejsca nieprzeznaczone do postoju zabezpieczyć słupkami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. W środę (20 marca) sprawę "mistrzów parkowania" podjęli radni Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. Jej przewodniczący, Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego), zaproponował, aby zainwestować w blokady na koła pojazdów i w ten sposób edukować niefrasobliwych kierowców. Jeszcze kilka lat temu elbląscy strażnicy miejscy korzystali z tego rozwiązania, jednak stary sprzęt już się wyeksploatował.

Może warto wrócić do tego rozwiązania i zwrócić się do prezydenta w sprawie zakupu takich blokad dla straży miejskiej. Według Krajowej Mapy Zagrożeń największym, nieakceptowalnym zagrożeniem dla mieszkańców jest niewłaściwe parkowanie. Co możemy zrobić jako miasto, jako Straż Miejska, a by takie rażące przypadki parkowania na chodnikach, ścieżkach rowerowych, terenach zielonych wyeliminować. Ludzi to irytuje. To jest problem

- mówił Krzysztof Konert.

Myślę, że blokady rozwiązałyby problem. Z jednego dnia mamy nawet ponad 40 wykroczeń. W większości przypadków chodzi o parkowania. Tylko nikt o tym nie wie i kolejne osoby parkują w tym samym miejscu. W momencie, gdyby się rozniosło, że jest coś takiego jak blokada, to szybko zdyscyplinowałoby to kierowców

- pomysł radnego spodobał się Tomaszowi Piaskowskiemu, zastępcy komendanta policji w Elblągu.

Entuzjazm starał się studzić zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu. - Pewnie takie blokady byłyby potrzebne. Myślę jednak, że taką decyzję należałoby podjąć dopiero, wiedząc, jak będą użytkowane. Przy naszych obecnych możliwościach będzie ciężko. Nie chciałbym, aby ktoś później miał pretensje, że zostały kupione blokady, pieniądze wydane, a nie są wykorzystywane - podkreślał.

Radni komisji bezpieczeństwa nie podjęli decyzji w sprawie zakupu blokad. Temat parkowania i sposobów poprawy obecnej sytuacji zamierzają jeszcze przedyskutować. Chcą do niego wrócić na kolejnym posiedzeniu komisji, w kwietniu. Do tego czasu przedstawiciel policji i straży miejskiej powinni przygotować analizę problemu, sprawdzić m.in. jak wygląda stosowanie blokad w innych miastach.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ PanTom
  Czwartek, 21.03

  Jestem za! Zakładać jak leci! Żebym zamiast chodnikiem musiał chodzić po ulicach aby mijać samochody!? Jak się zwróci uwagę to jeszcze wielce zbulwersowani albo się dziwią że samochody porysowane jak stawiają wszędzie jak święte krowy.

 2. 2
  --5
  ~ noname
  Czwartek, 21.03

  nie dość że źle zaparkował i blokuje przejazd/przejście to jeszcze zablokujmy mu koła niech stoi dłużej i czeka aż przyjadą i go odblokują, super pomysł...

 3. 3
  +10
  ~ Tommy
  Czwartek, 21.03

  Dopóki trawnik czy też chodnik będzie tańszy niż parking, to mistrzowie będą robić co chcą. Żółte kartki to mało. Dobra blokada i szlaban na auto może pomóc. Jak chwila parkowania potrwa dłużej, to będzie zdziwienie

 4. 4
  --6
  ~ inka
  Czwartek, 21.03

  A może warto zadbać o większą ilość miejsc parkingowych, skoro przybywa aut? Skoro kierowcy płacą podatki za utrzymanie dróg to proszę zapewnić parkingi. W większości miejsc wciska się kolejne plomby budynki zamiast zrobić w tym miejscu parking wiedząc, że dookoła już nie ma gdzie parkować! Szerokie chodniki po których nikt nie chodzi, we Włoszech są tłumy turystów i wszyscy się mieszczą na wąskich chodnikach. Jest dużo terenu źle zagospodarowanego, tłumaczenie brakiem funduszy to żadne tłumaczenie. Z drugiej strony to straż miejska już nawet nie odbiera telefonów, odnoszę wrażenie , że już została rozwiązana. W mieście jest brudno i nikomu to nie przeszkadza.

 5. 5
  +2
  ~ Anty
  Czwartek, 21.03

  Byle tylko wydoić i pastwić się nad kierowcami do końca. Podwyższenie OC, wysokie mandaty, drogie paliwo, tu nie wolino, tam nie wolno. A taki rowerzysta jeździ slalomem między przechodniami i ich straszy lub wyjeżdża na ulicę bez jakiegokolwiek rozglądania się (w końcu to święta krowa), jednocześnie stresując kierowcę i powodując niebezpieczną sytuację drogową. A jak doprowadzi do wypadku to jeszcze wina kierowcy. Ale "jemu wolno" łamać prawo, bo... No właśnie. Czemu rowerzystom wolno łamać prawo drogowe skoro jest uczestnikiem ruchu? Może niech reporterzy zajmą się wreszcie rowerzystami na chodnikach i ulicach. I tylko niech zajmie się tym ktoś kto nie jest rowerzystą, bo się okaże, że "z rowerzystami wszystko jest ok"...

 6. 6
  +2
  ~ Ja tak robię
  Czwartek, 21.03

  Kupiłeś samochód to teraz twój problem, gdzie zaparkować. Miejsc parkingowych jest tyle ile jest, a jego zwiększanie nie należy do prostych rozwiązań, szczególnie w miejscach, gdzie przebywa dużo pojazdów. W mieście są inne bardziej pilne potrzeby niż zwiększanie parkingów, więc czas skończyć z tym biadoleniem o nowych miejscach do parkowania. Kierowcy muszą liczyć się z tymi trudnościami i nie zawsze trzeba udawać się samochodami w określone miejsca. Szczególnie tam, gdzie mogą występować problemy z parkowaniem. Więc nie róbcie z siebie inwalidów i chuchraków, żebyście wszędzie musieli podjechać samochodem. Trochę ruchu i wysiłku tylko wyjedzie wam na zdrowie.

 7. 7
  --3
  ~ Pouczony
  Czwartek, 21.03

  Chciałbym przypomnieć że zakładanie blokad min. na starówce bylo jednym z powodow wniosku o likwidacje Strazy Miejskiej.

 8. 8
  +6
  ~ krokodylxxx
  Czwartek, 21.03

  mało parkingów dużo samochodów a te trawniki ..... są kuwetą dla piesków

 9. 9
  +8
  ~ Luna
  Czwartek, 21.03

  Jestem w 100% za. Jeżeli ktoś ma poczucie bezkarności to tylko karą finansową można wymusić przestrzeganie reguł. Tak najskuteczniej uczy się przestrzegania prawa.

 10. 10
  --7
  ~ YU
  Czwartek, 21.03

  No i jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy, wydaje mi się, sądząc po konstrukcji blokady na zdjęciu, że one mogą porysować, uszkodzić felgę. A co zatym idzie, przy cenach niektórych obręczy od 1500-2000 za sztukę, mandat będzie kosztował 100-200 zł, a odszkodowanie min. 10 razy tyle. plus koszty sądowe.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.