Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Nauczycielka apeluje do minister Zalewskiej: niech pani przestanie kłamać

07.03.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczycielka apeluje do minister Zalewskiej: niech pani przestanie kłamać

- Minister Anna Zalewska kłamie i nastawia przeciw nam ludzi - mówi WP Anna Zając, jedna z nauczycielek z podstawówki. Ale nauczyciele nie ustąpią w kwestii strajku. - Jesteśmy zdeterminowani, bo dla nas każde 100 zł to kwestia przeżycia.

 

Sebastian Łupak: Będzie pani strajkowała 8 kwietnia?

Anna Zając, nauczycielka:

Oczywiście! Kocham uczyć, ale moje niskie zarobki mnie frustrują, bo mam rodzinę, dzieci. Albo coś wywalczymy, albo odejdę z zawodu. Ja sobie znajdę pracę. Ale nie chcę, bo kocham to, co robię. Nie chcę wcale szukać nowej pracy.

 

Czujecie, że Ministerstwo Edukacji was obraża?

Nastawiają społeczeństwo przeciwko nam i pokazują w mediach fałszywe informacje o naszych zarobkach i czasie pracy. Manipulują opinią publiczną. MEN podaje naszą rzekomą pensję na poziomie około 5600 zł. Wrzucają do naszej pensji podstawowej 16 dodatków, w tym odprawę pośmiertną, odprawę emerytalną i dodatek dyrektorski. Wychodzą im kwoty, których nauczyciel na oczy nie widział! Ja się nie wstydzę pokazać swojego "paska" z pensją. Mam tylko dwa dodatki: motywacyjny i stażowy. Po 13 latach pracy zarabiam więc 2170 zł. Nauczyciel początkujący zarabia około 1750 zł. A przed młodą nauczycielką perspektywa 15 lat awansu, bo pani Zalewska wydłużyła nam ścieżkę awansu z 10 do 15 lat. Nauczyciele dyplomowani zarabiają 2600-2800 zł. Jak to się ma do podawanej przez MEN sumy 5600 zł?

Ten strajk będzie solidarny? Strajkuje ZNP,  "Solidarność" – nie. Ktoś się wyłamie, ktoś nie będzie chciał stracić kilkuset złotych za przerwę w pracy. Zjednoczycie się 8 kwietnia?

Ja jestem w zawodzie 13 lat i takiego buntu nie pamiętam. Wszyscy jesteśmy zdeterminowani, zmotywowani. Tak złej sytuacji jeszcze nie było. Obarcza się nas coraz większymi obowiązkami, bierzemy na barki skutki ”deformy”, a zarabiamy mało. I to w momencie, gdy gospodarka ma się dobrze i średnia krajowa wzrosła. A nasze pensje stoją. My tak naprawdę dostaliśmy obniżkę. Wynika to m.in. z przedłużonego o 5 lat awansu. Poza tym minister Zalewska proponuje teraz stażystom na start dodatek dwa razy po 1000 zł, w sumie 2000 zł. A rok temu odebrała młodym nauczycielom 3600 zł dodatku na zagospodarowanie. To ten nauczyciel i tak stracił 1600 zł.

Rząd tłumaczy, że nie ma w budżecie tych pieniędzy dla was…

Dopiero co znalazło się 40 miliardów na nowe obietnice PiS. Niech więc nauczyciele dostaną podwyżki w pierwszej kolejności. Nie chcemy tych pieniędzy nagle. Były już przecież wcześniej akcje protestacyjne i strajki. Był strajk jednodniowy w 2017 roku, były manifestacje w soboty. Nikt tego nie zauważył. Wszyscy nas wtedy – za przeproszeniem – olali, a pani Zalewska nie chciała z nami rozmawiać.

 

Materiał otrzymany i za zgodą redakcji WP

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ 100% elblążanin
  Czwartek, 07.03

  Życzę normalności- Powodzenia !!!

 2. 2
  +7
  ~ 100% elblążanin
  Czwartek, 07.03

  Fundamentem każdej cywilizacji ................. edukacja. Pozdrawiam.

 3. 3
  +15
  ~ "dobra zmiana"
  Czwartek, 07.03

  Ta pani jest tak "dobrą minister edukacji " ze nie powinna być wybrana do EP tylko zostać w Polsce.

 4. 4
  +30
  ~ marian k
  Czwartek, 07.03

  ...pracowałem w szkolnictwie 24 lata i widziałem nepotyzm i populizm, a szczególnie ZNP. Całe ZNP należy przewietrzyć z zasiedziałych komunistycznych działaczy, mieniących się obecnie demokracją. Odszedłem od tablicy przeszedłem do biznesu i sobie chwalę, tylko wystarczy odwagi. Powodzenia w prowadzeniu się na smyczy Przewodniczącego ZNP.

 5. 5
  --11
  ~ Antycypisek
  Czwartek, 07.03

  Zalewska i tak już chodzi jakaś wystraszona i z dnia na dzień coraz bardziej stara. A tak pięknie było na początku..."dobrej zmiany".

 6. 6
  +18
  ~ Dede
  Czwartek, 07.03

  Rozumiem nauczycieli. Oni nic innego nie potrafią.

 7. 7
  +38
  ~ ofelia
  Czwartek, 07.03

  Nauczyciele też kłamią, zatracili swoją tożsamość zawodową i stali się zakładnikami polityków, którym przeszkadza dobro kraju. Czy 3 - 4 lata wstecz zarobki tej butnej pani nauczycielki ją zadowalały? Nieistotna jest kwota zarobku " na rękę", przecież nauczyciel jest świadomym obywatelem i chyba wie o potrąceniu składek ZUS, zdrowotnej i podatku. Nauczyciele zapominają o tzw. "13-ce" i świadczeniu urlopowym oraz o innych dodatkach uznaniowych, na które oczywiście trzeba zapracować. I na koniec pytanie zasadnicze: skąd pewnik, że dotychczasowy pseudodydaktyk i pseudowychowawca stanie się po otrzymaniu 1000 zł podwyżki mistrzem w zawodzie, bo tak należy chyba "rozumieć" słowa p. Broniarza, iż strajk " jest dla dobra uczniów i rodziców" ?

 8. 8
  --29
  ~ TAK!
  Czwartek, 07.03

  Nauczyciele łączcie się! Dość bierności, marazmu i poniżania.... Gdyby nie nauczyciele naród byłby "niepisaty i nieczytaty". A tych co Was opluwają widać, że do szkoły było im nie po drodze - dobrze, że ten leniwy nauczyciel nauczył ich pisać by mogli teraz wylewać swoją frustrację...

 9. 9
  +2
  ~ JASNOWIDZ
  Czwartek, 07.03

  Jestem osobą przewidywalną i moje spostrzeżenia są takie ,żebyście nie nadwerężyli swoje wymagania , bo może to się skończyć bardzo nie dobrze dla Was nauczycieli .JEŚLI RZĄD OBIECA TO NA PEWNO DA , ALE TRZEBA BYĆ CIERPLIWYM , Żeby dać Wam tyle ile wymagacie, to trzeba poczekać aż wyłapią wszystkich złodzIei , którzy wyłudzają WATT.

 10. 10
  +16
  ~ Cyrk
  Czwartek, 07.03

  Nauczyciele myślą że jeśli zaczną straszyć to innym zabiorą a im dadzą. Podskakujecie należało by was pozwalniac za to co wyprawiacie. Macie kartę nauczyciela,podwyżki, wakacje,ferie chyba ptasiego mleka oczekijecie. Nie pasuje do marketów idzcie pracy nie brakuje. P O i PSL wam dawało G,won. I mówicie żeście wykształceni. Pomyłka.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.