Czwartek, 4.06.2020, Imieniny: Helga, Karol, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zatorze przyjaźniejsze pieszym? Na nowe przejścia miasta nie stać, ale pomóc mogą dodatkowe znaki

02.01.2019, 07:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Zatorze przyjaźniejsze pieszym? Na nowe przejścia miasta nie stać, ale pomóc mogą dodatkowe znaki
Fot. Ryszard Biel

Zatorze nie jest przyjazne pieszym. Tak przynajmniej uważa elbląski radny. Apeluje do władz miasta o zamontowanie przy drogach prowadzących do dzielnicy dodatkowego oznakowania.

Z wyjątkiem kilku skrzyżowań na terenie Zatorza tak naprawdę nie ma oznakowanych przejść dla pieszych. Jednocześnie jest ich za mało, więc mieszkańcy pokonują jezdnie w dowolnych miejscach, podkreśla Paweł Kowszyński (PiS). Na terenie dzielnicy obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, o czym przypominają znaki umieszczone w kilku miejscach. Radny uważa, że to za mało i chce, aby miasto zajęło się poprawą bezpieczeństwa pieszych w tej dzielnicy Elbląga, w tej sprawie w grudniu złożył interpelację do prezydenta.

Wykonanie odpowiedniej ilości oznakowanych przejść dla pieszych wiąże się ze znacznymi kosztami dla budżetu miasta. Dlatego zwracam uwagę na kompromisowe rozwiązanie, które można byłoby zastosować w ruchu drogowym na obszarze tej dzielnicy, poprzez oznakowania czterech wjazdów do niej znakami B-43 z ograniczeniem do 40 kilometrów oraz nad nimi ustawienie znaków D-40 tzw. strefa zamieszkania, a przy wyjeździe znaków analogocznych

- przekonuje w interpelacji radny.

Ustawienie przy drogach wjazdowych (przy ul. Malborskiej, Lotniczej: od strony wiaduktu i wjazdu przez dawną jednostkę wojskową oraz na wiadukcie od strony "siódemki") znaków "strefa zamieszkania" i ograniczenia prędkości do 40 km/h zdaniem radnego byłoby alternatywą dla budowy dodatkowych przejść, na które miasto nie stać.

Strefa zamieszkania poinformuje zmotoryzowanych o niebezpieczeństwie związanych z pieszymi i określi, że pieszy może się poruszać swobodnie po całej publicznej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami, a kierujący musi ustąpić pieszemu. Jest to o tyle istotne, że na terenie tej dzielnicy nie ma oznakowanych przejść dla pieszych. Strefa zamieszkania to także specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma również zapewnić bawiących się na tym obszarze dzieciom maksimum bezpieczeństwa

- dodaje Paweł Kowszyński.

Na odpowiedź miasta w tej sprawie radny jeszcze czeka. Co o pomyśle radnego sądzą Czytelnicy info.elbląg.pl? Dodatkowe oznakowanie sprawi, że piesi będą bezpieczniejsi, a kierowcy bardziej uważni?

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Zatorzanin
  Środa, 02.01

  Wystarczy przestrzegać przepisów. Ot i recepta na problemy pana radnego.

 2. 2
  --1
  ~ O racja
  Środa, 02.01

  Całe miasto to bałagan z oznaczeniami dzielnic i ulic. Tablice z nazwami ulic albo zniknęły lub ledwie wisza bo nikt ich nie konserwuje. Przed wjazdem na dzielnice powinny być tablice z nazwą dzielnicy bo to powinno być ujednolicone .w innych miastach tablice z nazwą ulicy a pod spodem nazwą dzielnicy.

 3. 3
  +8
  ~ zatorzanin
  Środa, 02.01

  Jak sobie Pan radny Kowszynski wyobraża pieszych idących środkiem Skrzydlatej i Łódzkiej Żeczywiście będzie bezpieczniej gratuluję pomysłu.

 4. 4
  +17
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 02.01

  Proponuje radnemu zapoznanie się z Ustawą prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniem dot. znaków drogowych a później się wypowiadać. Strefa zamieszkania nie tylko mówi o tym iż pieszy ma pierwszeństwo ale także m.in ogranicza prędkość do 20 km/h, Odnosnie przechodzenia przez jezdnie, tez nie musi sie to odbywac tylko po przejsciach. Panie radny a po co ustawiać nowe znaki na wiadukcie- toć i tak wg Pana grozi zawaleniem.

 5. 5
  +5
  ~ głos
  Środa, 02.01

  te 40 wszędzie to przesada np. na betonowym skrócie do ronda wzdłuż pasa startowego- tam nic nie ma a jest 40.......

 6. 6
  +12
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 02.01

  O to dowód, że jeśli ktoś chce "uderzyć to kija zawsze znajdzie"...? Ile jeszcze bzdur powstanie o tej "potrzebie" dla pieszych?! Ile jeszcze Wydawco?! ILE ?!

 7. 7
  --8
  ~ jan-49
  Środa, 02.01

  okazuje sie ze miasta na nic nie stac to gdzie sa pieniadze z podatkow i roznych oplat wszystko idzie na utrzymywanie coraz wiekszej armi urzedasow?jak taka bieda to zaorac to dziadostwo i rozgonic darmozjadow z ratusza coraz czesciej slyszymy ze na wszystko brak kasy jak nie umieja rzadzic to ludzie powinni zrobic zwladzami miasta porzadek raz a dobrze

 8. 8
  0
  ~ HvK
  Środa, 02.01

  40 jest ok, ale strefa jest bez sesnu. Ludize beda sobie chodiz po jezdni jak swiete krowy i blokowac ruch samochodow. Strefe wymyslono dla uliczek osiedlowcyh ktore sa dojazdem do blokow i to ma sens.

 9. 9
  +8
  ~ gienek
  Środa, 02.01

  Ty zrob porzadek z paleniem smieci w piecach przez patole z barakow na Skrzydlatej,a nie za ruch drogowy sie bierzesz znawco teoretyku.Przez te wszystkie lata nie bylo zadnych znakow i jakos wszyscy sibie daja rade i nie bylo wypadkow,a teraz nastawiasz znakow i wszyscy beda chodzic jak w zegarku.Zainteresuj sie sygnalizacja swietlna na miescie,a nie sztucznymi problemami.

 10. 10
  +6
  ~ kardi
  Środa, 02.01

  Najlepiej zakazac ruchu kolowego na dzielnicy,zeby chcacy wjechac na zatorze zostawiali pojazdy przed torami i dalej udawalu sie pieszo bo Kowszynski boi sie wyjsc z domu.Nie dosc,ze caly obszar dzielnicy objety jest strefa ruchu 40km/h,to jeszcze wprowadz strefe zamieszkania w ktorej obowiazuje 20km/h.Jak ci przeszkadzaja samochody,to do lasu sie wyprowadz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.