Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Bez nerwów i stania w korku. Dziś uroczyście otwarto nowe rondo przy ul. Królewieckiej

07.12.2018, 11:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Bez nerwów i stania w korku. Dziś uroczyście otwarto nowe rondo przy ul. Królewieckiej
REKLAMA

Kiedyś w tym miejscu często powstawały uciążliwe korki. Teraz ruch ma odbywać się płynnie. Rondo na skrzyżowaniu ulic Królewieckiej i Kościuszki już funkcjonuje. W piątek (7 grudnia) oficjalnego otwarcia nowej inwestycji drogowej dokonał prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy na skrzyżowaniu ulic: Królewieckiej i Kościuszki wybudowano rondo. To chyba jedna z bardziej wyczekiwanych przez kierowców inwestycji drogowych. Szczególnie w godzinach szczytu powstawały tam uciążliwe korki, a wyjazd z ul. Kościuszki graniczył z cudem. Teraz to się zmieniło.

Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji. W tym miejscu nie dochodziło do aż tak wielu wypadków, ale było wiele sytuacji, które mogły się skończyć nieciekawie. Ma nadzieję, że przebudowa spowoduje, że będzie tu bezpieczniej, a mieszkańcy nie będą się denerwowali, że zbyt długo stoją na skrzyżowaniu. W tej chwili, jak widać, ruch odbywa się płynnie

- przekonuje prezydent Wróblewski.

Na budowę ronda miasto wydało dokładnie 486 185,45 zł. Pieniądze te jednak nie trafiły do firmy zewnętrznej, a do nowej spółki miejskiej - Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Dla EPGK był to sprawdzian z tego, jak poradzi sobie z podobnym zadaniem. Zdaniem prezydenta, przedsiębiorstwo zaliczyło go na piątkę.

Budowa tego ronda potwierdziła zasadność utworzenia EPGK. Nie jest tajemnicą, że dzisiaj ogłaszając przetargi i, często bywa tak, że nie mamy żadnej firmy, która zgłasza się do przetargu, a jeśli się zgłaszają, to proponują bardzo duże koszty realizacji. Nasza spółka in-house, której możemy zlecać zadania bez przetargu, potwierdziła również że nie jest firmą drogą

- dodaje Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Skrzyżowanie Królewiecka-Kościuszki to nie ostatnie miejsce w Elblągu, które potrzebuje takiej przebudowy. - Takich miejsc, w których powinno powstać rondo, w Elblągu jest więcej, chociażby na skrzyżowaniu znajdującym się trochę dalej [skrzyżowanie ul. Królewieckiej i alei Piłsudskiego, na wysokości Energi - przyp. red.] - wyjaśnia prezydent. - W tej chwili jesteśmy na etapie rekonstrukcji projektu budżetu. Sam będzie uchwalany dopiero w styczniu, ze względu na to, że kampania wyborcza zabrała nam czas na podjęcie tzw. uchwał okołobudżetowych. W pierwszej kolejności będę jednak szukał pieniędzy zewnętrznych, nie tylko unijnych, ale też z pieniędzy skarbu państwa, aby do każdej naszej inwestycji ktoś się dołożył. Na pewno będę chciał kontynuować dwie rzeczy. Weekendowe naprawy dróg, a także zadania realizowane przez naszą firmę komunalną, tak aby przy stosunkowo niedużych kosztach rozwiązać problemy komunikacyjne Elbląga.

Większość elbląskich rond ma swoje nazwy. Najczęściej są to nazwy miast partnerskich Elbląga, choć jest kilka wyjątków, w tym ostatnio otwarte Rondo Obrońców Birczy. Jakiego patrona zyska skrzyżowanie przy ulicach: Królewieckiej i Kościuszki?

Jestem zwolennikiem tworzenia nazw pochodzących od miast partnerskich. Co do nazwy nowego ronda, w tej chwili, nie będę się wypowiadał. Na pewno jest to w kompetencji rady miejskiej. Będziemy jeszcze o tym rozmawiali. Na najbliższą sesję natomiast skierowałem projekt uchwały dotyczący nazwy wiaduktu na Zatorze. Kończy się rok obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Myślałem, że będziemy szybsi, ale wyprzedzili nas gdańszczanie. Most na Wyspę Sobieszewską otrzymał właśnie taką nazwę. Mam nadzieję, że teraz ta uchwała zostanie podjęta w Elblągu

- dodaje Witold Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ mius
  Piątek, 07.12

  Dlaczego lampa na środku ronda nie jest w pionie? Jadąc Królewiecką doskonale to widać! Wiem, wiem, to nic takiego, czepiam się, ważniejsze rondo niż jakaś tam lampa na nim...Wiem, wiem, cieszę się, że w ogóle świeci... Tylko dlaczego znowu tolerować fuszerkę i bylejakość?!?!?!

 2. 2
  --4
  ~ nagel
  Piątek, 07.12

  Rondo rozładowało ruch z Kościuszki, ale ze względu na do że mamy drogę jednojezdniową (po jednym pasie ruchu w obie strony) ruch z Królewieckiej z góry blokuje się już w połowie ulicy Fromborskiej. Trzeba porządnie przebudować tą wylotówkę z miasta, zrobić po 2 pasy i duże rondo. Ta inwestycja to jest tylko taka kosmetyka . Czekamy na prawdziwą przebudowę.

 3. 3
  +7
  ~ Mieszkaniec
  Piątek, 07.12

  Czyli lepiej było nic nie robić.

 4. 4
  +6
  ~ Marek
  Piątek, 07.12

  Ko to jest ten burak obok Prezydenta ?

 5. 5
  --1
  ~ Jarek
  Piątek, 07.12

  To jest pan wiceprezydent.

 6. 6
  --1
  ~ Machupichcę
  Piątek, 07.12

  No to teraz trzeba pomyśleć o patronie. Temu rondu ;) pasuje im. Jarosława Zbawiciela

 7. 7
  +9
  ~ do~ Marek
  Piątek, 07.12

  Jakiś nierób?

 8. 8
  +8
  ~ wicia
  Piątek, 07.12

  To nie jest rondo, tylko "rondeczko". Ale najważniejsze że włodarz otworzył ... bez nazwy? Będzie jeszcze jedna okazja. A gdzie jest przewodniczący Rady Miasta?

 9. 9
  +7
  ~ Żałobnik
  Piątek, 07.12

  Marek , nie poznajesz. Przecież to Grabarz.

 10. 10
  +11
  ~ Dzięki
  Piątek, 07.12

  O wiele szybciej, bezstresowo wracamy z Bażantarni do domu. Dziękujemy za rondo. Było bardzo potrzebne. Złośliwością jest stwierdzenie, że to tylko "kosmetyka".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0500841140747