Środa, 22.01.2020, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Jeśli rząd nie zrekompensuje podwyżek energii będziemy zmuszeni przenieść je na mieszkańców”

18.12.2018, 12:35:25 Rozmiar tekstu: A A A
„Jeśli rząd nie zrekompensuje podwyżek energii będziemy zmuszeni przenieść je na mieszkańców”
- Temat, który będzie miał wpływ na cały nasz budżet i finanse samorządu to sprawa wzrostu cen energii elektrycznej. Z zapowiedzi i Premiera i Ministra wynika, że mają być rekompensaty dla osób fizycznych, ale (…) całość gospodarki samorządowej w jakiś sposób jest powiązana z ceną energii elektrycznej – podkreślił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga podczas zwołanej wczoraj (12 grudnia) konferencji prasowej.
 
Prezydent wyraził swój niepokój wobec braku działań ze strony Rządu.
 
Nie widzimy tutaj żadnych działań wspierających samorząd. Zapowiadane ceny wzrostu prądu mówią o ok. 63 proc. To będzie miało bardzo duży wpływ na wszystkie instytucje
 
- podkreślił Witold Wróblewski.
 
W związku z tym Prezydent zwrócił się z pismem do Macieja Bando, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. - Miasto Elbląg wchodzi w skład Olsztyńskiej Grupy Zakupowej, która skupia 336 różnych jednostek samorządu terytorialnego i jednostek administracji publicznej. Planuje się, że cena prądu w 2019 roku dla tej grupy ma wzrosnąć z 211,7 do 337 zł za megawatogodzinę. Tak wysoki wzrost cen prądu oznacza (…) zahamowanie rozwoju Miasta Elbląg, gdyż zabraknie środków na inwestycje miejskie – podkreślił Witold Wróblewski.
 
Prezydent ma nadzieje, że uda się uniknąć tak wysokich podwyżek. - Zdaję sobie sprawę, że wzrastają ceny węgla, praw do emisji dwutlenku węgla czy ceny tzw. zielonych certyfikatów, dla tak drastyczny wzrost cen emisji elektrycznej w jednym roku spowoduje zagrożenie realizacji podstawowych zadań Miasta Elbląga – dodał Witold Wróblewski.
 
Pismo zostało także skierowane do Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów. - Wnoszę o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia równowagi interesów, przedsiębiorstw energetycznych jak odbiorców energii, o którym mowa w Prawie Energetycznym- czytamy w piśmie. - Zasadne jest również rozwiązanie ewentualnych rekompensat dla samorządu związanych ze skokowym wzrostem stawek za energię.
 
Co jeśli nie będzie pozytywnej reakcji?
 
W przypadku nie podjęcie przez rząd działań rekompensujących podwyżki energii elektrycznej zmuszeni będziemy jako odpowiedzialni samorządowcy, przenieść je bezpośrednio na mieszkańców
 
– zaznaczył Witold Wróblewski.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Kez
  Wtorek, 18.12

  Każdy głupi umie to tak zrobić. Jak się zostaje Prezydentem , to trzeba umieć znaleźć inne rozwiazania .

 2. 2
  +5
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 18.12

  Dobra zmiana zaczyna pożerać swój ogon

 3. 3
  +9
  ~ jan-49
  Wtorek, 18.12

  macie swoja dobra zmiane ceny do indywidualnych odbiorcow nie pojda do gory jak zapowiedzial pinokio ale zapomnial dodac ze beda duze podwyzki dla samorzadow a te przerzuca podwyzki na wszystkich od wywozu smieci zaczynajac na cenach zywnosci konczac i tak konczy sie kasa a obiecanki trzeba spelniac a zaplaca wszyscy zeby dojna zmiana zachowala koryto i zadne rekompensaty nie wyrownaja podwyzek od nowego roku

 4. 4
  +12
  ~ elblązanin
  Wtorek, 18.12

  obciążyć opłatami członków, sympatyków PO i tych co na nich głosowali za to co nam zafundowali a zwłaszcza pani słynna kopaczka -przesiewaczka KOPACZ!!! ja mam to w życi na mendy,oszustów i aferzystów nie głosowałem

 5. 5
  +7
  ~ polak
  Wtorek, 18.12

  od rządu się odpieprzcie!!! sami rządzicie na swoim, to rządzcie a jak po prośbie to do Kopacz i Schetyny my prawdziwi polacy mamy was w dupie,jak trwoga to do Boga[czyli PIS]!!!

 6. 6
  +15
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 18.12

  To jest klasyczny przykład skarłowacenia intelektualnego. Jeżeli zarządzanie 120 tys.miastem ma polegać na na administrowaniu to niepotrzebny jest prezydent, armia zastępców, radnych i prezesów spółek,dyrektorów, którzy kosztują elblążan kilkanaście mln rocznie. Wystarczy algorytm który przeliczy opłaty o współczynnik wzrostu stosownych cen. Przez lata nie miał pan własnej wyobraźni rozwoju miasta ani odwagi zapytać mądrzejszych o wektory wzrostu i jesteśmy gdzie jesteśmy. Jeżeli przez lata całe nie zbudowano nowej elektrociepłowni tylko topiono pieniądze EPEC-u w bezsensowne inwestycje to pisanie listów na Berdyczów nic nie zmieni. Trzeba szukać współinwestora i budować natychmiast by mieć kontrolę nad energią bo będzie drożeć po następnych wyborach. Nie mazać się - działać lub spadać.

 7. 7
  +16
  ~ Pinokio
  Wtorek, 18.12

  Ej cwaniacy najpierw to ogarnijcie co dzieje się na waszym podworku! Ludzie maja was dosc i spieprzaj......! Zatrudnijcie tez kogos od wizerunku urzednika bo chyba jakiś komiczny cyrk tan sie dzieje, a co niektórym to lekcje szacunku i kultury osobistej polecam a kasę wyciagajcie od kliki i kadry urzedniczo- dyrektorskiej! A od mieszkancow wara!

 8. 8
  +20
  ~ Jkm
  Wtorek, 18.12

  Nie pozostaje nic jak refarendum i tałatajstwo na taczki!

 9. 9
  +13
  ~ kolo
  Wtorek, 18.12

  O jakim to zahamowaniu rozwoju Elbląga prezydent mówi? Czyżbym coś przeoczył w tej materii? Jeżeli takie argumenty są wysuwane przez magistrat to w URE boki zrywają ze śmiechu.

 10. 10
  +3
  ~ hd
  Wtorek, 18.12

  Tylko dowal porządnie,Wróbel,nie ma miękkiej gry. W końcu jakieś optymistyczne wieści z ratusza:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.