Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czekają nas olbrzymie podwyżki za wywóz śmieci. „W 2016 r. było 24 zł za tonę, w 2019 będzie 170 zł!”

18.12.2018, 11:30:31 Rozmiar tekstu: A A A
Czekają nas olbrzymie podwyżki za wywóz śmieci. „W 2016 r. było 24 zł za tonę, w 2019 będzie 170 zł!”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. Majka Brejdak)
Przed radnymi głosowanie nad uchwałą dotyczą podniesienia stawek opłat za wywóz śmieci. -To drażliwa społecznie uchwała. Wszyscy wiemy, jako mieszkańcy Elbląga, że nie lubimy podwyżek – mówił podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Miasta, jej przewodniczący Cezary Balbuza.
 
Dziś, 17 grudnia, po raz pierwszy w nowym składzie odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Miasta. Radni mieli za zadanie wyrazić opinię dotyczącą m.in. uchwały podnoszącej podwyżki opłaty za wywóz śmieci o 30 proc.
 
- Nie jest intencją władz miasta, ani organu wykonawczego jakim jest Prezydent, ani organu wykonawczego jakim jest Rada, żeby nadmiernie obciążać mieszkańców miasta. Jest zasada - zanieczyszczający płaci i my dążymy do tego, aby każdy mieszkaniec tego miasta płacił za wyprodukowane przez siebie odpady – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
 
Dotychczasowe stawki finansowe ustalone przez Radę Miasta i koszty ponoszone z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów się nie bilansują.
 
Przez ostatnie lata nie podjęliśmy działań, choć Prezydent je proponował, w celu stopniowego, mniejszego podnoszenia stawek, dlatego dzisiaj doszliśmy do sytuacji, że ta podwyżka będzie skokowa
 
– dodał Janusz Nowak.
 
Podwyżki mają sięgać 30 proc. - Najwyższy wzrost opłat będzie spowodowany opłatami z tytułu korzystania ze środowiska, które zostały nam narzucone przez Ministra i nie mamy szans na żadną polemikę. One są narzucone i są bardzo wysokie. Podwyżki co roku są skokowe. To już jest parę milionów za rok 2019 i to wymusza na nas albo podwyżkę opat za korzystanie za odbiór i zagospodarowanie odpadów albo konieczność poszukania w budżecie dodatkowych środków, żeby zrekompensować ten wzrost. Od razu powiem, że w budżecie na rok 2019 takich pieniędzy nie ma – zaznaczył wiceprezydent Elbląga.
 
W 2017 r. Rada Miejska przyjęła stawki za wywóz odpadów w wysokości 9,50 od mieszkańca za odpady zbierane selektywnie i 16,63 zł za odpady zbierane w sposób nieselektywny. - 95 proc. mieszkańców deklaruje selektywną zbiórkę odpadów – mówił Andrzej Demczuk, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej.
 
Rząd wprowadził skokową podwyżkę odpłaty środowiskowej.
 
W ubiegłych latach 2016-2017 wynosiła ona jedynie 24,15 zł. Na składowisko miejskie w Elblągu wpływa ok. 70 tys. ton odpadów rocznie. Ok. 13-15 tys. ton jest składowych. Od tych 15 tys. należy uiszczać tę opłatę. W 2018 r. wynosiła ona 140 zł, w 2019 r – 170 r. I duża podwyżka będzie w 2020 r. 270 zł za tonę
 
– wyjaśnia Andrzej Demczuk.
 
W ubiegłym roku radni przyjęli wzrost kosztów, jakie Miasto płaci ZUO. - Nie została jednak zmieniona stawka dla mieszkańca – dodał kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej. - W 2016 r. koszty tej opłaty wynosiły 305 tys. zł, w 2018 już prawie 3 mln zł, a w 2020 r. będzie to ponad 5,5 mln zł.
 
Radni wydali pozytywną opinię dot. uchwały - 4 głosy za, 1 wstrzymujący się. Nikt nie był przeciw.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (41)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ kolo
  Poniedziałek, 17.12

  5 osób decyduje /przyjmuje/ uchwałę przygotowaną przez p. Nowaka? Chyba radni na sesji już tak spolegliwi jak p. Balbuza nie będą? Kto będzie ważył śmieci p. Nowak? a może p. Balbuza? Bo przecież śmieć śmieciowi jest nierówny. Ktoś wyrzuca tylko butelki, kartony i opakowania po żywności, a ktoś inny meble, muszle klozetowe, umywalki, tv itp sprzęt domowy. Ale płacą wszyscy po równo, czy to socjalizm powrócił? MONITORING przy każdym śmietniku na osiedlach i to takie min. rozwiązania włodarz powinien wprowadzić.

 2. 2
  +5
  ~ Meksyk
  Poniedziałek, 17.12

  może w końcu śmierdziele i brudasy się ogarną i zaczną segregować odpady ,wrzucać odpady do odpowiednich pojemników i moze spółdzielnia spowoduje zamykanie śmietników i monitoring ? Budynek H15 i 3Maja !!! To pisałem ja...Jarząbek Wacław :P

 3. 3
  +10
  ~ Solder
  Poniedziałek, 17.12

  Widać że PO czy POKO rządzi. To samo zrobili w Warszawie z uwłaszczeniami. Co innego przed wyborami a co innnego po wyborach.

 4. 4
  +19
  ~ Gustaw .
  Poniedziałek, 17.12

  Jak zaklepują . Przedstawiciele mieszczan . Ich stać " W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649, 69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252, 24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych 60 proc. - 1589, 81 zł, a radni "bezfunkcyjni" 45 proc. podstawy, czyli 1192, 36 zł " NA RĘKĘ . Po co komu tacy radni ?

 5. 5
  +22
  ~ Bez ..zmian .
  Poniedziałek, 17.12

  Po co w takim razie segregować jak tak czy siak trzeba ...bulić i to słono .

 6. 6
  +26
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 17.12

  niech jeszcze bardziej rozbudowuja urzedy ktore zysku nie przynosza a kosztuja duzo jak tak dalej bedzie to tona bedzie niedlugo kosztowac 500zl a moze wiecej i nie podniecajcie sie segregowaniem smieci i donoszeniem na sasiadow bo przyjezdza smieciara i wszystko laduje razem a na wysypisku smieci sa segregowane ale ludziom wciska sie ciemnote i jak widac skutecznie bo lud to kupuje a w elblagu urzednicy juz sie nie mieszcza w dwoch ratuszach o innych urzedach nie wspomne trzeba na nich wszystkich zarobic

 7. 7
  +17
  ~ Jkm
  Poniedziałek, 17.12

  Bardzo dobrze, mało jeszcze powinni wam dosolić po 500 od osoby na miesiąc może wtedy chodzilibyscie na wybory! Buraki

 8. 8
  +23
  ~ Do Gustaw
  Poniedziałek, 17.12

  Radni powini pracować w czynie społecznym ! Od dawna to pisze i mówię ale żeby to zmienić trzeba wybierać ludzi odpowiedzialnych a nie te same ryje nami rządzą od dziesięcioleci!

 9. 9
  +15
  ~ Do
  Poniedziałek, 17.12

  Dlaczego jak nie zabudowalo swoich miejsc na śmieci tak jak to zrobiły spółdzielnie. Jak wam nie wstyd i tym sposobem śmieci są podrzucane.

 10. 10
  +15
  ~ 2018,19
  Poniedziałek, 17.12

  Zbk już dawno powinno zbudować śmietniki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1038539409637