Poniedziałek, 21.09.2020, Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

"Odpowiedzialność za podwyżki cen energii, gospodarki odpadami powinno ponieść Państwo"

11.12.2018, 15:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
"Odpowiedzialność za podwyżki cen energii, gospodarki odpadami powinno ponieść Państwo"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. pixabay.com)
- Polityka Energetyczna Państwa zakładająca oparcie przyszłości polskiej energetyki o węgiel ma w sobie element samobójstwa finansowego. Przypomnę, że założenia mówią, że w 2040 roku koncerny energetyczne będą nadal spalały co najmniej 30 mln ton węgla. Oznacza to ogromne koszty – już dziś polski górnik fedruje w tym samym czasie 8 razy mniej węgla niż jego odpowiednik w USA. Już dziś węgiel wydobywany w Polsce jest tak podłej jakości, że trzeba coraz więcej węgla importować, głównie z Rosji – w samym 2017 roku nastąpił 70% wzrost importu węgla, 15 mln ton – mówił senator PO Jerzy Wcisła podczas zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej.
 
Podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Wcisła stwierdził, że Rząd prowadzi złą politykę energetyczną. - Przede wszystkim efektem tej polityki będzie, że będziemy płacili coraz wyższe kary z tytułu emisji CO2, cena za tonę rośnie z 5-6 euro do 15-20 euro za tonę. Jest to tym bardziej nielogiczne, bo Polska w ostatnich latach poczyniła postępy w odchodzeniu od brudnej energii: w ciągu 10 lat spadł udział energii wytwarzanej z węgla z 95 do 72%, a udział energii odnawialnej wzrósł do 12% - mówił senator PO. - Obecnie znowu te proporcje się odwracają: spada udział energii ze źródeł odnawialnych (11%), m.in. znana jest polityka ograniczania udziału siłowni wiatrowych. W efekcie Polska będzie płaciła coraz większe kary i odetnie się od środków unijnych na inwestycje środowiskowe. Kto będzie się na te kary składał? Znowu samorządy?
 
Kolejną kwestią, jaką poruszył polityk PO były koszty gospodarki odpadami, które mają wzrosnąć. - Drugą sprawę, związaną z kosztami funkcjonowania samorządów są koszty gospodarki odpadami komunalnymi – dodał Jerzy Wcisła. - Niezależnie od kosztów samej obsługi wywozu śmieci, tu także ważnym składnikiem są wprowadzone przez Rząd opłaty za korzystanie ze środowiska.
 
Jak podał Jerzy Wcisła wzrost tych opłat w ostatnich latach na przykładzie Elbląga wyglądał następująco: 2016 r. – 305 tys. zł, 2017 r. – 731 tys. zł, 2018 r. – 2.979 tys. zł, a 2019 r. – 3.608 tys. zł – wzrost w ciągu roku o 21%, w ciągu dwóch lat 5-krotny.
 
- Ustawa zakłada, że system gospodarki odpadami musi być systemem samofinansującym się, czyli, że płacić za odpady będzie musiał ten, kto wytwarza śmieci – czyli mieszkaniec. Wiem, że Miasto Elbląg do tej pory pokrywało część tych kosztów, dopłacając ok. 3 mln zł do tej sfery (2,7 mln zł). Z tego co wiem, pokrycie kosztów gospodarki śmieciami zmuszałoby Miasto do podniesienia cen o 60%. Nie wiem, co na to powiedzą wyborcy, radni, ale wiem, że w Elblągu jest to problem w tym, kto ma złożyć się na dodatkowe 6 mln zł wzrostu kosztów, wygenerowanych głównie przez państwo a nie przez samorządy? - pytał senator.
 
Jerzy Wcisła wraz z posłanką PO Elżbietą Gelert zwrócili się z apelem do radnych Koalicj Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna.) o podjęcie stanowiska, w którym Rada Miejska zwróci się do Rządu o objęcie samorządów terytorialnych rekompensatami z tytułu wzrostu kosztów energii i gospodarki odpadami.
 
Wiem, że są miasta, które takie wnioski przygotowują. Presja samorządów może wreszcie zmusi Rząd do rzeczywistych działań na rzecz poprawy gospodarki odpadami i sensownego programu klimatycznego, bo ta polityka, w którą brnie Polska generuje ogromne koszty i nie możemy pozwolić, by Rząd przerzucał je bezpośrednio na samorządy
 
– podkreślił Jerzy Wcisła.
 
Zdaniem senatora Rząd powinien uzgodnić swoją politykę z samorządami. - Jest Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, na której można wypracować jakieś rozwiązanie – stwierdził Jerzy Wcisła. - Jeśli Rządowi na takim uzgodnieniu nie zależy, niech sam martwi się, skąd znajdzie pieniądze na płacenie kar za swoją politykę.
 
 
Raport NIK ujawnia, że możemy spodziewać się coraz wyższych kosztów środowiskowych i sankcji unijnych, bo w gospodarce odpadami – podobnie jak w energetyce – nie spełniamy dyrektyw unijnych. W 2020 roku – w niektórych odpadach – powinniśmy osiągnąć 50 procentowy poziom recyklingu. Tymczasem dotarliśmy do nieco ponad 20 procent i w wielu miejscach ten poziom spada. Szykują się kolejne kary i ograniczenia w dostępności do środków unijnych. Wobec powyższych danych, odpowiedzialność za podwyżki cen energii, za podwyżki cen gospodarki odpadami powinno ponieść Państwo, bo polityka Państwa naraża Polskę na ogromne opłaty środowiskowe. Nie możemy zgodzić się, by te koszty były spychane na samorządy. Stąd nasz apel
 
- podkreślił Jerzy Wcisła.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Minus
  Wtorek, 11.12

  Tylko,że państwo to nie jest studnia bez dna.Dali tyle co za paznokciem , a chcą nam odebrać całą rękę.Szkoda pisania.

 2. 2
  +6
  ~ j23
  Wtorek, 11.12

  za wszystkie 500 + , 650 inne ZAPŁACIMY Z NAWIĄZKĄ......., państwo [ jedyna i słuszna partia] nas doi.....i będzie doiła ,a to nie koniec, w 2019 zapłacimy więcej za wszystko , - PODNOSZĄC NOŚNIKI PODNOSI SIĘ WSZYSTKIE POCHODNE....

 3. 3
  +1
  ~ Janusz
  Wtorek, 11.12

  A co po i psl zrobiły w tym temacie przez przez swoje rządy! A rządzili przecież przez dwie kadencje ! I co teraz to oni niewinni. Komu ta gadka panie Wcisła. Wiem że nie można od pana oczekiwać czegoś mądrego ale powiem dosyć .To wy bałwaniątka podpisaliście pakt i teraz są tego skutki. Przez dwie kadencje waszych rządów powinna stać nowa elektrownia jądrowa. Ale tacy jak Wcisła będą ludziom kit wciskać, Zresztą coś musi być że na tego pana Mówią Jaś Fasola.Tyle że jest to żałosny komediant.

 4. 4
  0
  ~ Do j23
  Wtorek, 11.12

  A nie doiły się przez kilkanaście lat POparańcy z POKO ?

 5. 5
  +6
  ~ przyPOmnieć trzeba...
  Wtorek, 11.12

  To wasza ustawa z 2011 roku zadekretowała już dzisiejsze POdwyżki... pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

 6. 6
  +8
  ~ Kontrapas .
  Wtorek, 11.12

  Panie Wcisła... kto uwierzy , że się ujmujesz za ludźmi , żeby nie ubożeli . Ile zarabiasz jako Senator ? Dopłać wraz kolegami z rady miejskiej do kosztów utrzymania miasta , a później ..gadaj . Bo póki co to zacząłeś robić kampanię wyborczą , aby pozostać przy opłacalnej funkcji parlamentarzysty ? Warto zajrzeć na oświadczenia majątkowe np : PO , polityków , radnych . Żeby zobaczyć , jakie to ich " bieda "... dotyka . " Bieda " rządu kilkuset tys zł , ale nie kredytu . Tak , to wygląda .

 7. 7
  +4
  ~ energia odnaw
  Wtorek, 11.12

  Janusz-mówisz o elektrowniach jadrowych ? Oj oj.Od tego się odchodzi.Za PO powstawały elektrownie wiatrowe a pies je likwiduje.

 8. 8
  +2
  ~ Hehe
  Wtorek, 11.12

  Ile zarabiasz ścisła ze cię tak bieda i podwyżki obchodzą ?

 9. 9
  +6
  ~ arzu
  Wtorek, 11.12

  A co na to zarząd regionu na S czyżby nie widział problemu.

 10. 10
  --1
  ~ elblążanin
  Wtorek, 11.12

  a niech likwidują te wiatraki , tylko cena energii przez nie droższa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.