Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Duda i minister Błaszczak w Elblągu. Zakończenie ćwiczeń Anakonda 18

06.12.2018, 16:25:35 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Duda i minister Błaszczak w Elblągu. Zakończenie ćwiczeń Anakonda 18
Fot. Ryszard Biel

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dzisiaj (6 grudnia) w Elblągu z żołnierzami uczestniczącymi w międzynarodowych ćwiczeniach Anakonda 2018. - To przede wszystkim kolejne podkreślenie naszego sojuszu i naszych umiejętności obronnych. Dziękując polskim żołnierzom, z całego serca chcę podziękować również żołnierzom armii sojuszniczych. Zawsze jesteście u nas mile widziani. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach, latach będziemy mogli w Polsce obserwować zwiększenia sojuszniczej obecności - powiedział prezydent RP, podczas uroczystego zakończenia ćwiczeń.

Kilkanaście tysięcy żołnierzy NATO przez ostatni miesiąc brało udział w ćwiczeniach Anakonda 2018, przeprowadzanych po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Uroczyste zakończenie manewrów odbyło się dziś, 6 grudnia, w Elblągu. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w tym wydarzeniu.

To duże wydarzenie ćwiczebne. Niezwykle interesujące i wymagające. Z jednej strony oznaczało tradycyjne ćwiczenie działań bojowych, a z drugiej strony ćwiczenie obronne wobec działań hybrydowych. Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy, oczywiste jest, że ocena ich będzie następowała stopniowo i stopniowo będzie następowało wyciąganie wniosków. Dziękując polskim żołnierzom, z całego serca chcę podziękować również żołnierzom armii sojuszniczych, którzy brali udział w ćwiczeniach. Chciałem podziękować i zapewnić, że zawsze jesteście u nas mile widziani. Mam nadzieję, że nie tylko w najbliższych miesiącach, latach będziemy mogli w Polsce obserwować zwiększenia sojuszniczej obecności, ale że będziecie mieli coraz więcej okazji, aby doskonalić swoje współdziałanie w warunkach bojowych

- powiedział prezydent RP.

To było duże wyzwanie, któremu żołnierze NATO sprostali. Żołnierze naszych wojsk, wojsk sojuszniczych NATO udowodnili, że są sprawni, że potrafią z sobą współpracować, udowodnili naszą solidarność wzajemną i troskę o wspólne bezpieczeństwo

- żołnierzom podziękował również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Ważnym elementem uroczystości było podpisanie protokołu certyfikacji Dowództw Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód oraz listu o osiągnięciu pełnej zdolności przez WDP-N. - Możemy mieć wspólną satysfakcję z tego, że postanowienia szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku są wdrażane w życie, że dziś rozpoczęła swoje funkcjonowanie certyfikowana Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód. Gratuluję dowódcy dywizji, szefowi sztabu, wszystkim dowódcom żołnierzom - przekonywał minister Błaszczak.

Chciałem pogratulować również wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w proces certyfikacji i tworzenia dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Uzyskana doskonała ocena z certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko państwa ciężkiej pracy i umiejętności organizacyjnych, ale pokazuje także ogromne zaangażowanie i jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji. Stanowi niezwykle istotne uzupełnienie obecności sojuszu na wschodniej flance

- powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podczas dzisiejszej uroczystości prezydent wręczył również awanse generalskie. Akty mianowania otrzymali: gen. bryg. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (na stopień generała dywizji) oraz płk Piotr Malinowski – szef Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód i płk Dariusz Żuchowski – zastępca Szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ds. Zabezpieczenia (na stopień generała brygady).

Prezydent podczas uroczystości poprosił o uczczenia minutą ciszy zmarłego kilka dni temu byłego prezydenta USA George’a Herberta Walkera Busha.

Jestem pewny, że gdyby nie polityka Stanów Zjednoczony, pana prezydenta Ronalda Regana, z którym jako wiceprezydent współpracował George H. W. Bush, a później jego samego jako prezydenta, nie padłaby żelazna kurtyna i nie byłoby tego dzisiejszego spotkania. George H. W. Bush z pewnością należał do tych polityków, którzy ukształtowali historię i nowy obraz świata. Dzięki temu Polska jest dzisiaj częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, wolnego demokratycznego świata, a ćwiczenia Anakonda 18 mogły się odbyć

- powiedział prezydent RP.

Cała uroczystość, która odbywała się na terenie WDP-N przy ul. Królewieckiej trwała ponad 1,5 godziny. Zakończyła się defiladą wojskową.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Prezydent Duda w Elblągu ( zdjęć 120 )
Dodano: 2018-12-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --28
  ~ Solder
  Czwartek, 06.12

  Pan Prezydent Duda to potrafi wypowiedzieć się logicznie i sensownie z głowy. Natomiast bronek to nawet z kartki nie umie przeczytać a nie wspomnę już bolku.

 2. 2
  --15
  ~ Solder
  Czwartek, 06.12

  Pan Prezydent Duda to potrafi wypowiedzieć się logicznie i sensownie z głowy. Natomiast bronek to nawet z kartki nie umie przeczytać a nie wspomnę już bolku.

 3. 3
  +16
  ~ mieszkaniec-mieszaniec;)
  Czwartek, 06.12

  Pojechał już? Uff... a tu tylko dla przypomnienia: SEKCJA F.31. Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami? Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują Andrzej Du%a , deklaracja: "unia europejska powinna ustalić bardziej restrykcyjne limity emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych pyłów" OŚWIADCZENIE: Zdecydowanie się zgadzam. ŹRÓDŁO: https://mamprawowiedziec.pl/strona/polityk/31044_andrzej_duda/poglady Zawsze wiedziałem że ten typ łże, albo ma problem z tożsamością...

 4. 4
  +21
  ~ wizyta ciuli
  Czwartek, 06.12

  Przyjechał Chodzący Deficyt Intelektu i Kleczon zwany też Budyniem.

 5. 5
  +8
  ~ Twój email
  Czwartek, 06.12

  Andrzej DU_A zdążył wrócić ze stanów Zjednoczonych ? Bardzo dobrze że Andrzejek zabrał za ocean Pana prezydenta Wałęsę, przynajmniej pierwszy raz w USA do budynków rządowych nie musiał wchodzić wejściem dla służby, ani sterczeć przy jakimś stole jak kołek. Pierwsze pytanie od amerykańskiego dziennikarza tuż po wylądowaniu: Panie Prezydencie kim jest ten pan Andrzej, który z Panem przyleciał ?

 6. 6
  +9
  ~ korektor
  Czwartek, 06.12

  @autor: "na terenie WDP-N przy ul. Królewieckiej " jeśli już skrót jednostki z Królewieckiej to: pwd DWD P-W

 7. 7
  +11
  ~ lokalny
  Czwartek, 06.12

  Elblag jakis popularny sie zrobil - dzisiaj cyrk, jutro kabaret przyjezdza. Dobra zmiana 🤣

 8. 8
  +9
  ~ Aron
  Czwartek, 06.12

  Pan prezydent potrafi wręczać ordery , nawet Szewach Weissowi osobiście doręczył i wręczył nad Jordanem. Taka teraz polityka.

 9. 9
  +8
  ~ Kary
  Czwartek, 06.12

  Cytat powyższego tekstu: Prezydent Andrzej Duda spotkała się dzisiaj... Nic dodać nic ując :-)

 10. 10
  +5
  ~ kek
  Czwartek, 06.12

  Widzę dzisiaj poziom IQ w Elblągu na kilka godzin spadł o połowę...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.