Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Surowsze kary dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów. "To nic nie zmieni, jeśli nie będą egzekwowane"

04.12.2018, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Surowsze kary dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów. "To nic nie zmieni, jeśli nie będą egzekwowane"
Fot. Ryszard Biel

Nawet 1000 złotych, a nie jak dotychczas 250, będą musieli zapłacić właściciel psów za wyprowadzanie ich bez smyczy i kagańca. Surowsze kary mają zmobilizować posiadaczy czworonogów do większej odpowiedzialności. - To nic nie zmieni. Te przepisy nie są egzekwowane - mówi Agnieszka Wierzbicka, kierowniczka elbląskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Znowelizowany Kodeks wykroczeń obowiązuje od 15 listopada. Zmiany oznaczają m.in. surowsze kary dla właścicieli za nieupilnowanie czworonogów. Dotychczas za wyprowadzanie psa bez smyczy i kagańca groziłą im kara do 250 zł. Teraz kwota ta wzrosła do 1000 zł. Jeszcze wyższa kara grozi za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeśli opiekun np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, pozostawia bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu, a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności lub grzywną do 5000 zł.

Nowe przepisy zwiększają też katalog możliwych kar dla osoby, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne. Oprócz grzywny do 1000 zł grozić będzie za to wykroczenie również m.in. kara ograniczenia wolności.

Zmiany w prawie wymusiły przypadki pogryzień przez psy, których ofiarami padają często dzieci.

Sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak odpowiedniej reakcji karnej na takie przypadki powoduje poważne zagrożenie i nie chroni w dostateczny sposób obywateli

- informowało już podczas pracy nad projektem zmian Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czy surowsze kary rzeczywiści zmuszą właścicieli do większej odpowiedzialności za psy? Obrońcy praw zwierząt mają spore wątpliwości.

Do tej pory, niższe kary nie były egzekwowane, więc nie sądzę, że teraz coś się zmieni. Bez tego nowe przepisy nie przyniosą efektów. Myślę, że takie uderzenie po kieszenie niektórymi mogłoby wstrząsnąć. Obawiam się, że mogłoby to również doprowadzić do tego, że jeszcze więcej psów będzie trafiało do schronisk. Podstawową kwestią jest edukacja. W tej sprawie mamy jeszcze dużo do zrobienia

- dodaje Agnieszka Wierzbicka.
 

Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Surowsze kary do dobry sposób na dyscyplinowanie nieodpowiedzialnych właścicieli czworonogów czy kolejny martwy przepis?
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Hm
  Wtorek, 04.12

  Głupota jedna wielka

 2. 2
  +5
  ~ cxz
  Wtorek, 04.12

  Podstawową kwestią jest egzekwowanie prawa również przez Straż Miejską, a nie jak twierdzi pani rzecznik edukacja. Jak straż miejska dziąła wszyscy wiedzą.

 3. 3
  +6
  ~ odpowiedzialny właściciel
  Wtorek, 04.12

  super, czyli za chodzenie z 1,5kg yorkiem bez smyczy po cichym i zamkniętym osiedlu wlepią mi mandat ale do tych co mają tzw. agresywne rasy nawet nie podejdą... zajmijcie się lepiej sprzątaniem po psach bo to jest gorsze...

 4. 4
  +8
  ~ Parkan
  Wtorek, 04.12

  Nic się nie zmieni. Powinni raczej wprowadzić kontrolowaną sprzedaż psów ras niebezpiecznych. Właściciel razem z psem wpisani do rejestru, żeby w razie czego nikt się nie mógł wyłgać, że to nie jego. Do tego jeszcze obowiązkowe półroczne szkolenie dla właściciela i psa.

 5. 5
  --3
  ~ wk...y
  Wtorek, 04.12

  straz miejska ***o robi tak jak i psy srają wszędzie gdzie popadnie przejść nie można bo zawsze w ***o się wejdzie,Zadnych patroli nikt nie egzekwuje tych zarządzeń.biegają psy samopas a jak zwrócisz uwagę właścicielowi to cie obrzuci wyzwiskami i mordę mozna dostać a i psem poszczuje.Niech te nieroby z strazy miejskiej dupę ruszą w miasto i walą mandaty to Elbląg pozbędzie się długów.Panie Wróblewski masz pole do popisu!!!! albo zlikwiduj straż miejską natychmiast!

 6. 6
  +4
  ~ chudy
  Wtorek, 04.12

  Zapraszam policję do parku Trałguta gdzie nie spojrzysz a każdy jak jeden luzem lata.

 7. 7
  --5
  ~ europejczyk
  Wtorek, 04.12

  psy powinny być czipowane a właściciele przejść badania u psychiatry czy mogą mieć psa.Podatek 5 tys .od czworonoga i zakaz trzymania psa w budynkach wielorodzinnych bez zgody wszystkich mieszkańców jak jest w cywilizowanym świecie podatek musi byc ysoki co najmnie 5 ty, rocznie

 8. 8
  +8
  ~ elblążanka
  Wtorek, 04.12

  do EUROPEJCZYK po przeczytaniu tego komentarza ,wystawiam diagnozę i zapraszam do mnie na konsultację.Przyjmę pana bez kolejki

 9. 9
  +2
  ~ elblążanka
  Wtorek, 04.12

  do EUROPEJCZYK po przeczytaniu tego komentarza ,wystawiam diagnozę i zapraszam do mnie na konsultację.Przyjmę pana bez kolejki

 10. 10
  +1
  ~ Elb.
  Wtorek, 04.12

  Kontrole powinny być wieczorami osiedle po osiedlu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.