Piątek, 18.09.2020, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Najwięcej w elbląskim porcie, najmniej w EPGK. Ile zarabiają pracownicy spółek miejskich?

18.09.2018, 13:00:27 Rozmiar tekstu: A A A
Najwięcej w elbląskim porcie, najmniej w EPGK. Ile zarabiają pracownicy spółek miejskich?

Jak wygląda prawda o zarobkach w elbląskich spółkach? Czy pensje rzeczywiście są tam wysokie? Przyglądamy się średnim zarobkom pracowników spółek miejskich w ubiegłym 2017 roku.

Informacja o działalności i wynikach ekonomiczno-finansowych spółek, w których Miasto Elbląg posiada udziały, za rok 2017 właśnie trafiła do elbląskich radnych. Raport Ratusza to źródło wiedzy o tym, jak dzieje się w spółkach miejskich. Dzisiaj przyglądamy się średnim zarobkom ich pracowników.

Pracownicy trzynastu spółek z udziałem Gminy Miasto Elbląg, zatrudniani są na ponad 1 tys. etatach i średnio w ubiegłym roku zarabiali 4 327 zł. To o ponad 200 zł mniej niż średnia krajowa w podobnych przedsiębiorstwach, ale zdecydowanie więcej niż średnia województwa warmińsko-mazurskiego, która wyniosła 3 680 zł.

Jak kształtowały się przeciętne miesięczne wynagrodzenia w poszczególnych spółkach? Najwięcej zarabiali pracownicy Zarządu Portu Morskiego Elblągu. Tutaj średnia wyniosła 5 837 zł. Jak przekonują twórcy raportu tak wysokie pensje to wynik tego, że zatrudnienie w elbląskim porcie to zaledwie 5 etatów, więc średnią znacznie podbijały pensje dyrektora i głównego księgowego. Całkiem wysokie wynagrodzenie, w tym zestawieniu, otrzymywali również pracownicy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, liderzy listy płac z ubiegłych lat.

Na końcu tabeli zarobków, ze średnim pensum w wysokości, 2849 zł, plasuje się nowa spółka miejska - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, która pod koniec ubiegłego roku dopiero rozpoczęło działalność.

Jak dowiadujemy się z raportu, w jedenastu spółkach w ubiegłym roku podniesiono wynagrodzenia. Najwięcej, bo aż o 30 procent, w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, które obecnie jest w końcowej fazie likwidacji. Sporo, bo o 19,1 proc. wzrosły pensje Warmińsko-Mazurskiego Funduszu "Poręczenia Kredytowe", a o 13,1 proc. w Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Tylko w Pętli Żuławskiej zanotowano obniżkę, nieznaczną, bo o 0,2 proc.

Twórcy raportu podkreślają, że w kategorię przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wchodzą wszystkie elementy wynagrodzenia. Oprócz płac zasadniczych są to m.in. dodatki, nadgodziny, premie i odprawy. Wszystkie dane dotyczą 2017 roku, a kwoty podawane są w wartości brutto.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (bez wypłat z zysku) w spółkach z udziałem gminy Miasto Elbląg w 2017 roku:

1. Zarząd Portu Morskiego Elbląg - 5 837 zł (5 etatów)
2. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - 5 295 zł (171,6)
3. Pętla Żuławska - 4 974 zł (2,4)
4. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji- 4 729 zł (289,5)
5. Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - 4 425 zł (7,8)
6. Warmińsko-Mazurski Fundusz "Poręczenia Kredytowe" - 4 381 zł (14,4)
7. Centralny Wodociąg Żuławski - 4 020 zł (114,2)
8. Zarząd Komunikacji Miejskiej - 3 895 zł (32,2)
9. Tramwaje Elbląskie - 3 866 zł (146)
10. Zakład Utylizacji Odpadów - 3 731 zł (141,3)
11. Miejskiej Przedsiębiorstwo Oczyszczania (spółka w likwidacji) - 3 254 zł (43,3)
12. Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów (spółka w likwidacji) - 3 008 zł (38,1)
13. Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - 2 849 zł (19)


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ alek
  Wtorek, 18.09

  pytam się za co tak dużo zarabiają w porcie.??? bo Wilkowa tam pracuje??? WSTYD i Żenada.!!!!!

 2. 2
  +15
  ~ dojnakrowa
  Wtorek, 18.09

  Na poczatku roku słuchałam wywiadu dyrektora portu o wynikach finansowych spółki który mówił o 20 tyś .zysku za cały rok.Pan szczycił się ze port zarobił trochę ponad 1 tyś miesięcznie.Chmmmm ponad 5 tysi miesięcznie pensji dla ok. 1 tysia zysku ?

 3. 3
  +7
  ~ pasożyty ?
  Wtorek, 18.09

  Centralny Wodociąg Żuławski - 4 020 zł (114,2) Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji- 4 729 zł (289,5) czy te dwie spółki się nie dublują w kompetencjach ? Po co tyle ludzi na naszym utrzymaniu? Co to ten wodociąg zuławski ??!!!!! Łącznie ok.400 osób ?!

 4. 4
  +14
  ~ skandal
  Wtorek, 18.09

  Teraz mnie nie dziwi dlaczego mamy taka droga wode .Taka rzesza ludzi do utrzymania,to jest drugi EPEC !!!!!!!

 5. 5
  +12
  ~ Hm
  Wtorek, 18.09

  Nie No port chluba naszego miasta powala! Nie zły wałek i przechowywalnia znajomych krolika.

 6. 6
  +13
  ~ podatnik
  Wtorek, 18.09

  inny portal podał że dofinansowanie do portu w Elblągu za zeszły rok to 300 000,- zł więc pytam się Wróblewski za co płacisz naszymi pieniędzmi tym 5 ludziom co tam ***zą w stołki?

 7. 7
  +3
  ~ wist
  Wtorek, 18.09

  A co tam, trzeba było być blisko pana Słoniny i otrzymać lukratywną posadkę w "porcie morskim". I co należy tam robić ano chyba tylko do " pracy " zachodzić? Bo "praca" i łatwa i przyjemna i bez stresowa i co miesiąc wypłata wpada, ale czy tak wypada p. Wróblewski?

 8. 8
  +7
  ~ im się po prostu należy
  Wtorek, 18.09

  No nie, to jest straszny skandal żeby epec tak słabo płacił i "spadł " na drugie miejsce. Konieczne jest sympozjum, doradcy, opracowanie jak szybko podwyższyć tam płace . Mieszkańcy - odbiorcy ciepła są zmartwieni głodowymi pensjami zbawicieli i zgadzają się na podwyższenie cen ciepła o 20 % aby je można było obniżyć o 5 %. No i ten port - okno na przekop. Obroty silników parkujących tam tirów rosną a pensje "pracowników" portu cieniutkie w porównaniu z ciężką pracą i zyskami. Pokażcie teraz która z tych spółek na siebie zarabia. Należy natychmiast sypnąć wszystkim spółkom miejskim groszem, bo zagłosują na wilka. Oświata już wie, że wybiera wróbla, bo "ciężko, ale dzięki prezydentowi witoldowi...". Dlaczego nie ma wywiadu z kimś komu jest tak ciężko w tych spółkach jak w oświacie.

 9. 9
  +10
  ~ tereska już kopie Mierzeję
  Wtorek, 18.09

  I tak oto wychodzi szydło i pokazuje jak ten "wybitny ekonomista" "redukuje" dług miasta - nie inwestuje w infrastrukturę. Ale wyborcom i klakierom solidnie płaci. A tak go chwali LKP, ZNP, fałszerz, że tak po gospodarsku włada zrujnowanym miastem. Jestem dumny że i funduję cienką egzystencję tym wielu zapracowanym dla mnie ludziom, szczególnie załodze portu, bo ciągle za te grosze myślą o potędze morskiej z powodu przekopu. Teraz szalony bercik k. nie wrzeszczy , że przekop sam zrobi potęgę, nie kwiczy o kolej nad Zalewem? One to dopiero dadzą pensje i żadnego zysku. Wstyd wróbelku, bo w XXI wieku jesteś 200 lat do tyłu i to czym się chwalisz nie istnieje - gospodarność. Nikt nie panuje nad podium i punktowanymi miejscami. Czym zasłużył port wobec EPGK na taką kasę? Ludzie wróbla?

 10. 10
  +7
  ~ ijuż
  Wtorek, 18.09

  https://rankingmiast.polityka.pl Biedrąg na tle innych miast

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.