Sobota, 22.09.2018, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pojedzie po pensjach. Co na to elbląscy politycy?

16.04.2018, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pojedzie po pensjach. Co na to elbląscy politycy?
Fot. Archiwum redakcji
REKLAMA

Gdy kilka dni temu Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że rząd pojedzie po pensjach posłów, senatorów, ale też wójtów, prezydentów, starostów i marszałków sejmików wielu wyborców zakrzyknęło "O tak". Sami zainteresowani nie wydają się uszczęśliwieni. Co na ten temat sądzą elbląscy politycy? Zapytaliśmy.

Ujawnienie wielotysięcznych nagród, które premier Beata Szydło, przyznała członkom swojego rządu, wywołał skandal. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w reakcji na powszechną krytykę, nie tylko zapowiedział przekazanie nagród na rzecz Caritasu, ale też obniżki posłów i senatorów o 20 procent. Cięcia miałyby objąć również marszałków, prezydentów, burmistrzów i wójtów.

- Ponieważ my wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje - oświadczył Kaczyński 5 kwietnia, podczas konferencji prasowej.

Jak poinformował prezes projekt ustawy w tej sprawie ma niebawem zostać złożony do laski marszałkowskiej. Jego szczegółów jeszcze nie znamy, ale sama zapowiedź, wywołała gorącą dyskusję. Najbardziej zaskoczeni proponowanymi zmianami wydają się samorządowcy. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy elbląskich polityków.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, zapytany o komentarz w tej sprawie, nie ukrywał, że propozycję ocenia krytycznie.

Byłem zaskoczony propozycją, którą pan prezes PiS ogłosił poprzez media. Uważam, że to samorządy odpowiadają za politykę lokalną i w ich kompetencjach powinno być kwestia wynagrodzeń wójtów, burmistrzów czy też prezydentów. Każdy z nich bezpośrednio odpowiada za wielomilionowe budżety. Mówienie, że od 20 procent obniży im się pensje, to jest nieporozumienie i niezrozumienie samorządu. Jestem zaskoczony tym, że ktoś od góry, nie przeprowadzając dyskusji, podejmuje takie decyzje. Czemu 20, a może 80 procent?... To jest propozycja wyrwana z kontekstu. Oceniam ją krytycznie. To nie buduje, a jedynie tworzy niepotrzebne pole napięć i nieporozumień

- mówi Witold Wróblewski.

Michał Missan, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, kandydat na prezydenta również podkreślał, że takie posunięcia najpierw powinny być skonsultowane.

Myślę, że zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, to zagranie pod publiczkę. Tego typu zmian nie powinno się wprowadzać bez konsultacji, z samorządowcami również. Bez tego mogą przynieść odwrotny skutek. Mieliśmy już tego przykład, gdy ministrowie, którzy najwyraźniej uznali, że za mało zarabiają i sięgnęli po premie

- przekonuje Michał Missan.

Podobnie działanie prezes PiS odbiera szef elbląskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Janusz Nowak.

- Prezes Kaczyński wyczuł moment i wyszedł z tą deklaracją, aby odwrócić uwagę od tych nieszczęsnych nagród. To populizm. Tego typu działania zawsze zyskają akceptację. Myślę, że gdyby teraz przeprowadzić badania, pewnie z 80 proc. było za obcięciem pensji - mówi Janusz Nowak wiceprezydent Elbląga, szef elbląskich struktur SLD.

Wiceprezydent podkreśla również, że takie cięcia mogą odbić się na samorządach jeszcze w inny sposób.

Specjaliści w swoich dziedzinach, eksperci nie będę chcieli pracować w urzędach. Już teraz ten problem jest widoczny. My od początku kadencji problem ze znalezieniem dyrektora Departamentu Zarządu Dróg. Mieliśmy kandydatów, którzy mieli odpowiednie kompetencje, ale co z tego, skoro wynagrodzenie, które proponowaliśmy, było zbyt niskie, a przecież nie chcieli aż tak wiele, bo tylko trochę więcej niż zarabia prezydent. Samorządy radzą sobie. Nikt nam nie dokłada, więc jeszcze niech nie zabiera

- zapewnia Janusz Nowak.

Poseł i były prezydent Elbląga, Jerzy Wilk, nie ma wątpliwości, że zarobki polityków wzbudzają często niezdrowe zainteresowanie. Jak mówi - pieniądze kłują w oczy, ci, którzy zarabiają mało zawsze będą mówili, że posłowie zarabiają za dużo. Dodaje jednak, że jest to kwestia, którą i tak trzeba w końcu uporządkować.

Na razie mamy deklarację pana prezesa. Nie mamy jeszcze projektu, więc trudno go komentować. Temat jednak jest i nigdy tak naprawdę nie został uporządkowany. Uważam, że wynagrodzenia powinny być współmierne do pracy, odpowiedzialności, ci, który pracują dużo, rzetelnie powinni zarabiać więcej, a ci, którzy się obijają, powinni zarabiać mniej. Obecnie jest wiele nieprawidłowości, absurdów. Dochodzi do sytuacji, gdy prezesi spółek skarbu państwa zarabiają więcej niż prezydent RP, premier, czy minister, który ich powoływał. Może teraz jest dobry czas, aby to uporządkować tę kwestię. Myślę, że politycy wszystkich opcji powinni usiąść wspólnie i wypracować nowe rozwiązania. One nie muszą obowiązywać od zaraz, żeby nie było pomówień, że rządzący robią to dla siebie. Mogą obowiązywać od przyszłej kadencji, ale są konieczne

- przekonuje Jerzy Wilk.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%53.8 %46.2


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ Tak trzymać
  Poniedziałek, 16.04

  Już dawno powinno im się pensje obciąć. Na dodatek powinno być dwa lata i nigdy na ten stołek, bo co niektórzy to dożywotnio siedzą.

 2. 2
  --2
  ~ mimoza
  Poniedziałek, 16.04

  Oj Nowak przesadziłeś z tymi specjalistami. Pleciesz bzdury.

 3. 3
  +42
  ~ Obywatel
  Poniedziałek, 16.04

  Kaczyński rozpoczął swoją jazdę po kraju i znowu opowiada banialuki i rozdaje nasze pieniadze

 4. 4
  --2
  ~ Bocian
  Poniedziałek, 16.04

  Wróblewski i Nowak - specjaliści od lokowania produktu pn. Biedronka i Lidl. Zatem fuchę i tam mają zapewnioną. Pasożytnictwo jest zawsze zbyt drogie.

 5. 5
  +4
  ~ Prorok Igor
  Poniedziałek, 16.04

  A mnie zaskakuje fakt, że totalna opozycja nie wyciągnęła żadnych wniosków i ich arogancja oraz buta kolejny raz chyba zgubi ich na jesień? Pora panowie myśleć i działać tak ja ci co po 10 latach przegranych wszystkich możliwych wyborów dzięki karygodnemu zachowaniu elit rządzących wygrali wybory.....Patrzcie się i uczcie bo skończycie jak palikoty, lperowcy, samoobrona, pjm, solidarna itd... Co do słów Nowaka sorry co tu komentować?

 6. 6
  +4
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 16.04

  Nie usłyszałem w wypowiedziach naszego „Skarbu Narodowego” ( przypadek J.K.) nic o niskim uposażeniu sekretarzy i podsekretarzy stany w polskim rządzie, nie było próby takiego uregulowania spraw finansowych, aby służbą dla ojczyzny byli zainteresowani najlepsi z najlepszych, jest za to kara dla wszystkich, i tak : kowal zawinił, cygana powiesili. Tak właśnie wygląda sprawa zwrotu wypłaconych nagród przez rząd partii PiS (Premie i Stanowiska). Można zapytać, co zawinili poseł, senator, wójt i burmistrz, że odbiera im się pensję, nie premię, za jego pracę? Tylko dlatego, że premier Beata Szydło przyznała sobie i swoim kolegom wysokie, niezasłużone nagrody? Rząd przyznaje sobie nagrody, a za jego chciwość mają zapłacić inni Bogu ducha winni ludzie !

 7. 7
  +13
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 16.04

  W dniu wczorajszym Pan Prezes na spotkaniu z mediami w Trzciance odniósł się do kwestii obniżki wynagrodzeń parlamentarzystów oraz zarobków w spółkach skarbu państwa. Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę - podkreślił Jarosław Kaczyński. Myślę że w sposobie pojmowania obecności swojej mało skromnej osoby w życiu politycznym kraju, nie jest odosobniony. Wiele osób uważa ze nie tylko on na tym traci, cała Polska na tym traci !!!

 8. 8
  +4
  ~ Postępowa baba.
  Poniedziałek, 16.04

  Ostatnia dyskusja o pensji potwierdza, że Polacy nadal tkwią w socjalistycznym systemie i moralności. Totalna krytyka PRL i tamtego czasu nie przekłada się na rozumowanie i ocenianie systemu w warunkach wolnego rynku i zasad gospodarki kapitalistycznej, gdzie pensja nie jest zależna od wartości moralnych i tzw sprawiedliwości społecznej. To kto ile zarabia możemy tylko oceniać na swoje potrzeby i nikt nie może z tego tytułu podnosić alarmu. Socjalizm i jego wartości się skończyły. My Polacy tego chcieliśmy więc nie domagajmy powrotu do tamtego czasu i chcemy czy nie nic tego nie wróci. Dlatego ten lament to strata czasu, to co teraz zaistniało jest produktem tego systemu, którego chcieliśmy. Te głosy krytyki i potępienia to po prostu płacz nad rozlanym mlekiem. Mamy przecież wolność i demokrację.

 9. 9
  +16
  ~ krezus
  Poniedziałek, 16.04

  cyt "ci, który pracują dużo, rzetelnie powinni zarabiać więcej, a ci, którzy się obijają, powinni zarabiać mniej" Jak Pan zamierza to sprawdzić? Jak Pan Panie pośle myśli - jak Polacy oceniają pracę posłów?

 10. 10
  +13
  ~ Minus
  Poniedziałek, 16.04

  A ja w to nie wierzę , wszystkich nie upilnuje, wymyślą sobie jakieś inne profity. Np. pozatrudniają członków rodzin na intratnych stanowiskach, albo są jeszcze Fundacje. Niedługo PSL przedstawi taką listę, wszędzie chodzi o pieniądze, w pierwszej kolejności to zweryfikować ilość posłów i zredukować co najmniej do 200.

 11. 11
  +2
  ~ klik
  Poniedziałek, 16.04

  Czyli co p. Wilk ... komuno wróć? Wszyscy po równo? Od kiedy to p. Wilk "siadacie" z opozycją w celu wypracowania wspólnych rozwiązań?

 12. 12
  --3
  ~ zaskakujące,
  Poniedziałek, 16.04

  żeby przy ocenie brać taki wariant, że ten kto ma mało pracy to powinien mało zarabiać, a ten kto ma dużo, to dużo. Co to za kryteria? chyba na pierwszym miejscu to wykształcenie i doświadczenie, ktoś kto ma "mało" pracy może mieć predyspozycje do odpowiedniego zarządzania, ktoś może pracować od rana do wieczora i żadnych efektów- bo niema wykształcenia, doświadczenia, anie wiedzy. Ciekawe priorytety.

 13. 13
  +4
  ~ prawda
  Poniedziałek, 16.04

  zaczynają ujawniać https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/psl-publikuje-dzialaczy-zwiazanych-z-pis-w-spolkach-panstwowych/kkpwcsd i jeden z panów nawet niema wyższego wykształcenia, do czego to dochodzi?

 14. 14
  +12
  ~ tywieszkto
  Poniedziałek, 16.04

  A nasz niezwykle aktywny i wygadany poseł Leonard Krasulski nie załapał się na zdjęcie?Oj nie ładnie-zawsze tak wiernie zasiada za preziem!!!!

 15. 15
  +13
  ~ wwwww
  Poniedziałek, 16.04

  Krasulski to powinien całą kasę z Sejmu zwrócić, to leser, nic nigdy nie zrobił nic pożytecznego dla miasta.!

 16. 16
  +3
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 16.04

  Tak,pensja posła powinna być zależna od jakości jego pracy i obecności na posiedzeniach sejmu.To się zgadzam. Dlaczego prezes spółki Skarbu Państwa powinien zarabiać więcej od choćby PAD? Bo z założenia, takim prezesem spółki SP powinien być bezpartyjny,wykwalifikowany i wykształcony menadżer,który nie został powołany na to stanowisko z klucza/powołania partyjnego, tylko wygrał transparentny konkurs.A, że jest inaczej,to już wina każdej rządzącej partii.Proszę porównać jakie są zarobki menadżerów na wysokich stanowiskach,zatrudnionych za granicą.Problem jest w tym właśnie,że KAŻDA partia obsadza wysokie stanowiska miernotami bez doświadczenia i wykształcenia.Bez urazy,ale Prezydent m. st. Warszawy nie może zarabiać tyle samo co Prezydent Elbląga,ale wg. PIS, ujowo ale jednakowo dla każdego

 17. 17
  +8
  ~ gigas
  Poniedziałek, 16.04

  Proszę mi pokazac jakąkolwiek grupe zawodowa która chętnie sie zgadza na obniżki własnych pensji.Nie ma takiej grupy nie było i nie bedzie.cała prawda .Po co jatrzyc .

 18. 18
  +8
  ~ Heniu
  Poniedziałek, 16.04

  Bajek Pisiorów i Kaczyńskiego to nie chcę się komentować. Prawda jest też, że jakość polityków w Polsce jest bardzo słaba, interesuje ich tylko przyspawanie do stołka i koryto, bez względu na kolor. A Elbląg, tutaj to już chyba absolutnie nie ma znaczenia kolor partii, a jedynie znajomości, układy, rodzinka, poziom żenujący. Pensja ma znaczenie, ale chyba ważniejszy jest fakt, żeby Ci "wybrańcy narodu" nie czuli się , że raz się dorwie do stołka, i już do emeryturki jakoś zleci.

 19. 19
  +6
  ~ 10.niekradnij
  Poniedziałek, 16.04

  Różnice albo i więcej dokradną w spółkach skarbu państwa.Tak robia teraz ,zobaczmy gdzie sa zatrudnione ich żony,męzowie dzieci

 20. 20
  +5
  ~ co do kapitalizmu
  Poniedziałek, 16.04

  Polacy niczego takiego jak jest nigdy nie chcieli. Nikt ich o zdanie nie pytał. Zaniechano powszechnej prywatyzacji Dano szansę tylko q... i złodziejom i kacykom z układów politycznych resztę wydymano. Taka jest niestety naga prawda.

 21. 21
  +2
  ~ Polski polityk
  Poniedziałek, 16.04

  Jak wiemy z doświadczenia autopsji większość z nas to ciemniaki niedojdy bez pojęcia i rozumu. Znajdują się wśród nas rodzynki wykorzystują swoje talenty dla osobistych korzyści najczęściej sprzedając informacje, sprytnie kradnąc lub obsadzając stanowiska jak nepoci Zdobyłem się na szczerość gdyż uważam że większości moich kolegów bez szkody dla kogokolwiek można obniżyć pensje nawet o 80%. Jestem za cięciami pana Jarosława i wprowadzeniem solidnych efektów rozliczenia pracy.

 22. 22
  0
  ~ głos SLD
  Poniedziałek, 16.04

  Janusz Nowak jak zwykle typowa "lewizna" Podzielimy równo dla nas wszystko dla was g....

 23. 23
  +6
  ~ proste a nierealne
  Poniedziałek, 16.04

  Wilk jak zwykle, zgodnie z osobowością, pokrętnie . Wystarczy w umowie o pracę zapisać wynagrodzenie . W sferze budżetowej, państwowej, zlikwidować nagrody i premie, bo one demoralizują i tworzą system mafijny. Pensja - praca. Zero dodatków i świadczeń uznaniowych. Proste, ale nierealne, bo likwiduje "autorytet zwierzchnika, a jego autorytetem powinna być fachowość i przyzwoitość. Samorząd - prezes autorytarny nie ma pojęcia co to znaczy. Ten samorząd, budowany w latach 90-tych już nie istnieje, nie żyje. Jest taki jak za komuny - sterowany ręcznie z partii rządzącej

 24. 24
  +6
  ~ do gigas
  Poniedziałek, 16.04

  poseł to nie zawód, więc nie ma to nic wspólnego z ludźmi zatrudnionymi na etatach. Prawdę mówiąc to nieraz się czyta, że ludzie, żeby uratować swój zakład pracy to się zrzekli z połowy, albo i całej pensji.Jak pracownikowi nie chce się pracować , to szef wywala go na bruk, a pan poseł jest pod ochrona i niektórzy nic nie robią.Jest różnica , jest.

 25. 25
  --8
  ~ Arc
  Poniedziałek, 16.04

  To był szach-mat Kaczyńskiego dla PO. Kolejny raz ukazał ich zakłamanie i bezczelność jak piali o premie, kiedy za swoich rządów brali bez liku dużo więcej za nic nie robienie, a wręcz przeszkadzanie, a teraz jeszcze sie dalej POgrążają jak pieją, że przecież nie można im obciąć pensji (a jeszcze przed chwilą piali o wywalaniu publicznych pieniędzy na premie i ich "zatroskaniu" o pieniądze podatnika). Dziw tylko, ze Polacy mają tak krótką pamięć i najwyraźniej za dobrze juz im i zapomnieli co mieli za PO. PiS-owi daleko do ideału ale między PiS a PO to i tak jest ogromna przepaść, bo PO to dno... i 1 metr mułu (jak łgała kopacz)

 26. 26
  +5
  ~ do lekcji, nie ostrzony
  Poniedziałek, 16.04

  ~niejaki arc - lekcje nie odrobione, a ty znowu wchodzisz w prezesa i chwalisz "współpracujących" z nim członków. Pitolenie na zasadzie "jestem nieuczciwy, pazerny, tępy, chamski, hipokrytyczny, relatywistyczny, ale inni też tacy są". Babcia była z tobą u doktora od głowy? Za niewielką odpłatnością "co łaska, ale nie mniej niż..." biskup pomodli się o twoje zdrowie. Jesteś żałośnie śmieszny i infantylny, a przy tym obłudny członek.

 27. 27
  +2
  ~ Jez
  Poniedziałek, 16.04

  Oni zasługują na najniższa krajowa i ani grosza wiecej

 28. 28
  +4
  ~ zofia
  Poniedziałek, 16.04

  To bardzo zły pomysl , zdecydowanie lepszy jest ograniczenie wieku posłów i senatorów do 65 lat , oraz ich dwukadencyjność , skoro dwukadencyjność ma dotyczyć samorzadów to tak samo Parlamentu.

 29. 29
  --3
  ~ pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 16.04

  Ależ , jestem zaskoczony negatywnym odbiorem tej że obniżki płacy przez polityków i włodarzy : ) : ) Lepiej , żeby przemilczeli temat a tak wyszło " szydło " z ..wora . Od " koryta " ...ciężko oderwać . : Akurat ten ruch Jarka mi się podoba , Donald nigdy by tego nie zrobił . Za co by jedli ośmiorniczki , latali ze swoimi kochankami z partii do Portugalii ?

 30. 30
  --7
  ~ Arc
  Wtorek, 17.04

  Do dolekcji - już wyplułeś całą żółć, czy jeszcze ci zostało? Pewnie jesteś jednym z tych POwalonych polityków i się strasznie nerwisz - I BARDZO DOBRZE :)

 31. 31
  --2
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 17.04

  Szanowni politycy ,jeżeli obetną wam pensje zrezygnować ze stanowisk i założyć prywatny firmy , a wy trzymacie się jak wesz kołnierza Pan Nowak jest budowlańcem prawdopodobnie inżynierem kielnie do rączki i chlapać tynki wtedy będziecie szanować ten spracowany naród , Na wasze miejsca czekają młodzi wykształceni , a Wam należy się kopa w cztery litery .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.