Czwartek, 21.03.2019, Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikolaj
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Program Mieszkanie Plus - hit czy kit?

12.04.2018, 07:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Program Mieszkanie Plus - hit czy kit?
Fot. Archiwum redakcji
Program "Mieszkanie Plus" miał być szansą dla osób, które o własnych czterech kątach mogły do tej pory tylko marzyć. Świadomość zaciągnięcia kredytu na 30 lat nie jest przyjemna, co więcej nie dla każdego jest on dostępny. Banki wciąż podwyższają wymagania - rośnie kwota wymaganego wkładu własnego, a i dochód trzeba mieć na wysokim poziomie, by przekonać bank, że będziemy w stanie spłacać niemałe raty.  Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program "Mieszkanie Plus" mający być krokiem wykonanym w kierunku tych, którzy mają niskie dochody. Dlaczego Program nie sprawdził się w Elblągu?
 
Program Mieszkanie Plus to propozycja rządu dla średniozamożnych Polaków, których marzeniem jest posiadanie własnych czterech kątów. W całym kraju miały być budowane budynki, w których będą mogły zamieszkać osoby, których nie stać na zakup własnego lokum, ale posiadają na tyle wysokie zarobki, że nie mogą się ubiega o mieszkanie np. od gminy. Niestety okazało się, że wysokość czynszów mieszkań mogą być zbyt duże.
 
- Niestety Program Mieszkanie Plus idę bardzo słabo. Dopytywałem się w Warszawie, jak to wygląda. Jako całe województwo jesteśmy białą plamą. Na krajowej liście, gdzie mają powstać te mieszkania jest tylko Nidzica, jako miasto z województwa warmińsko-mazurskiego – zaznaczył poseł PiS Jerzy Wilk.
 
W czym tkwi problem?
 
Nie można cwaniakować i dawać najgorszą działkę, jaką się ma, żeby najmniej stracić, żeby ktoś za nas wykonał brudną robotę, czyli uzbroił ją i jeszcze za nas wybudował mieszkania, a my je zasiedlimy. Tak się nie da. Skarb Państwa wchodzi tam, gdzie działki są przygotowane. My najpierw wskazaliśmy zdewastowane tereny z fatalnym gruntem, na którym ciężko budować, a później wskazaliśmy teren przy ul. Obrońców Pokoju. Trochę za cwani się robimy. Tu musi być duża działka, na której można wybudować ok. stu mieszkań. Nie opłaca się Skarbowi Państwa inwestować dużych pieniędzy w małe inwestycje. Być może warto było dać tą dużą działkę na Modrzewinie, która najpierw była proponowana na budowę sądu, później na komendę dla Policji. Może jakbyśmy taką działkę dali to byśmy byli na liście i niebawem ta inwestycja by ruszyła
 
– zaznaczył Wilk.
 
Zdania na ten temat nie miał Przewodniczący Klubu Radnych PO Michał Missan. - Na niektóre pytania dobrze jest odpowiedzieć „nie wiem”. To jest właśnie tego typu temat – przyznał. - Nie jestem w stanie ocenić programu, w którym się nic nie dzieje. Za to warty podkreślenia jest fakt, że zamknięto świetnie sprawdzający się program – Mieszkania dla Młodych.
 
Wiceprezydent Elbląga, Janusz Nowak przyznał, że nigdy nie wierzył, że Program Mieszkanie Plus odniesie sukces. - Program "Mieszanie Plus" w zaproponowanym kształcie skazany był od początku na niepowodzenie. Tworzenie spółek celowych z udziałem Skarbu Państwa, zarządów tych spółek, rad nadzorczych. Kredytowanie budowy mieszkań przez banki, a co za tym idzie konieczność spłaty kredytu i odsetek. Wypracowanie zysku, który jest jednym z celów spółki prawa handlowego – zaznaczył. - To wszystko sprawiało, że czynsz umożliwiający pokrycie wszystkich tych kosztów musiał kształtować się na poziomie 16 - 18 zł/m2. W Elblągu czynsze w zasobach komunalnych i ETBS kształtują się w granicach 10 zł/m2. Proszę sobie odpowiedzieć dla kogo miałyby być te mieszkania?
 
Jaka mogłaby być alternatywa? - Dla nas w Elblągu sprawa jest prosta. Gdyby udało się, wzorem lat ubiegłych, pozyskać niskooprocentowane kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego już dziś przystąpilibyśmy do budowy mieszkań, w ramach istniejącego ETBS, w których czynsze byłby w granicach10 zł za m2. Takie możliwości nie ma. Nie wiem dlaczego. Być może rząd założenia do nowego programu skonstatuje z zainteresowanymi i zaproponuje coś podobnego. Elbląg przystąpił do programu wskazując działki, na których od zaraz można było przystąpić do budowy mieszkań. Wobec upadku programu prosimy o pomoc w pozyskaniu niskooprocentowanego kredytu. Mieszkania dla naszych mieszkańców wybudujemy sami. Liczę na zrozumienie rządzących – podkreślił Janusz Nowak.
 
Jakie zdanie na ten temat ma Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski?
 
Sama idea stworzenia programu wsparcia dla młodych rodzin w zdobyciu mieszkania jest jak najbardziej słuszna. Niestety założenia i warunki programu nie są już tak atrakcyjne. Z doniesień medialnych wynika, że Rząd wycofuje się z jego realizacji. Okazuje się  bowiem, że  czynsze w tych mieszkaniach mogą wynosić od 15 zł do 25 zł za m2. To nawet więcej niż ceny rynkowe.  Dla przykładu w  ETBS, gdzie elblążanie spłacają kredyt, stawka czynszu za m2 wynosi ok. 8 zł. W tym programie jest niestety także wiele innych mankamentów, które generują koszty dla najemców. Jednym z nich jest powoływanie dodatkowej spółki, która zarządzałaby mieszkaniami - po co tworzyć nowe struktury, skoro mamy ETBS czy ZBK
 
– mówił.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ kaligula
  Czwartek, 12.04

  Przeciez Elblag ma mieszkania plus-na Skrzydlatej.

 2. 2
  +10
  ~ j23
  Czwartek, 12.04

  cwaniak +....... taki mamy program w Polsce......realizowany przez jedyną i słuszną.....

 3. 3
  +10
  ~ Prork Igor
  Czwartek, 12.04

  Jaki ma sens pytania się tych z fotografii? Dlaczego nie zapytacie się osób które z tego programu mogą skorzystać?! Co nas obchodzi opinia osób zamożnych którym nie znane są problemy przeciętnego obywatela?! Oni maja inne problemy.....

 4. 4
  +10
  ~ Stefan Rrembelski
  Czwartek, 12.04

  Nie można być matką i ojcem wszystkiego a taki cel postawił sobie PiS. Wiele rzeczy trzeba robić wspólnie z samorządami niezależnie od ich barwy politycznej bo na tym zyskują obywatele - czyli taki program posługując się nomenklaturą PiS-u POLSKA+ . Potrzebna jest wola współpracy której jakoś po stronie rządu nie widać jeśli na czele gminy nie stoi wszystko mogę Paweł Obajtek. Tak na marginesie czy zadłużenie ZBK nie jest pochodną wysokości czynszów , które kiedyś miał odwagę urealnić prezydent Nowaczyk ?

 5. 5
  +11
  ~ Fan_Gargamela
  Czwartek, 12.04

  Wzruszyła mnie wypowiedz Nowaka, który wie o budownictwie i zakładaniu spółek widać wiele...."....- Program "Mieszanie Plus" w zaproponowanym kształcie skazany był od początku na niepowodzenie. Tworzenie spółek celowych z udziałem Skarbu Państwa, zarządów tych spółek, rad nadzorczych. Kredytowanie budowy mieszkań przez banki, a co za tym idzie konieczność spłaty kredytu i odsetek. Wypracowanie zysku, który jest jednym z celów spółki prawa handlowego – zaznaczył. ..." Jednak życie płata figle i pisze przeróżne scenariusze.....

 6. 6
  +12
  ~ mieszkaniec.
  Czwartek, 12.04

  A może praca + .W urzędzie i biurze rady pracują żony i córki polityków .A kto rządzi w Elblągu.

 7. 7
  +9
  ~ asika
  Czwartek, 12.04

  a co z mieszkaniem przy Traugutta i aferą Lewandowskiego, a co z tym domem na Żeromskiego??? czemu sprawa ucichła

 8. 8
  +10
  ~ j23
  Czwartek, 12.04

  pytają posła......, a on ma dobrą zmianę http://fakty.elblag.pl/komentarz-dobra-zmiana-dla-zony-posla-jerzego-wilka/

 9. 9
  +5
  ~ lax
  Czwartek, 12.04

  To tak duzo za 1 m.kw 16 zł Nowe budownictwo i wszystkie media.Chyba komus sie w d poprzewracało.

 10. 10
  +5
  ~ turban
  Czwartek, 12.04

  Sorrry ale zydgac mi sie chce gdy patrze na te geby z powyzszego zdjecia. Twarze zydo-komuny tego chcecie? Wybor ktoregokolwiek z powyzszych to dalsza stagnacja i zacofanie miasta. dalsza emigracja i brak perspektyw.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.