Niedziela, 25.09.2022, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Fontanny krok po kroku

28.04.2017, 09:07:40 Rozmiar tekstu: A A A
Fontanny krok po kroku
fot. Majka Brejdak

W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które mimo kapryśnej pogody przygotowywane są do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Oficjalnie wszystkie urządzenia powinny być gotowe do pracy 1 maja. Prezentujemy więc praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.

 

Posadzkowa, zabytkowa, centralna

Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak 

o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.

Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:

 

Fontanna jest czynna sezonowo:

-  od pn. do czw. w godz. 9.00 do - 22.00,

- od pt. do. ndz. w godz. 9.00 – 24.00,

- godz. 9.00-17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)

- godz. 17.00-22.00 (od pn. do czw.)  – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)

- godz. 17.00-24.00 (od pt. do ndz.) - praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)

Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:

- dzienne o godz. 12.30 i 16.00

- nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30

 

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. W roku 2016  w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na fontannę zostały zabezpieczone schody fontanny. Zakres prac obejmował m.in. wstępne oczyszczenie powierzchni (przygotowanie podłoża), uzupełnienie zaprawą połączeń między kamieniami, uzupełnienie zaprawą ubytków w kamieniach oraz hydrofobizacja fug.

 

Zamontowane w zabytkowej fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

 

Ostatnią miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących się kąpać.

 

Jak to pracuje?

Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

 

 

Z fontanny w poidełko

Dwa lata temu urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i pełni obecnie funkcję miejskiego poidełka. Jest ono czynne sezonowo, od początku maja do końca września. Zachęcamy do rozsądnego korzystania z wody pitnej w poidełku, dzięki któremu w upalne dni elblążanie i turyści będą mogli ugasić pragnienie.
 

Łukasz Mierzejewski 

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ aleja
  Piątek, 28.04

  "Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3865330219269