Poniedziałek, 17.01.2022, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Komu przekażemy 1 procent? Rok temu najchętniej wspieraliśmy elbląskie hospicjum

16.02.2017, 10:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Komu przekażemy 1 procent? Rok temu najchętniej wspieraliśmy elbląskie hospicjum
Fot. Ryszard Biel

Elbląskie Organizacje Pożytku Publicznego po raz kolejny walczą o Milion dla Elbląga. W ubiegłym roku, rozliczając się z fiskusem, najchętniej wspieraliśmy elbląskie hospicjum, trafiła tam ponad jedna trzecia wszystkich pieniędzy z 1 procenta. Resztą musiało podzielić się blisko 40 organizacji. Do okrągłego miliona zabrakło niewiele. W tym roku zdobędziemy całą kwotę?

Kampania Milion dla Elbląga ma zachęcić mieszkańców miasta do przekazywania 1 procenta podatku dochodowego organizacjom funkcjonującym w Elblągu, które realizują wiele inicjatyw na polu edukacji, kultury, sportu, integracji, opieki paliatywnej i pomocy najbardziej potrzebującym.

W ubiegłym roku niewiele, bo tylko kilkadziesiąt tysięcy, zabrakło do okrągłego miliona. Elbląskie organizacje otrzymały, z rozliczenia za 2015 rok, ponad 945 tysięcy złotych. Najwięcej, bo ponad 369 tys. zł, trafiło do Stowarzyszenia na Rzecz Hospicjum Elbląskiego. Chętnie wspierano również Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego Fundacji Elbląg (134 610 zł), OTOZ "Animals" Schronisko dla Bezdomnych zwierząt w Elblągu (167 180 zł) i Fundację Świętego Brata Alberta (69 091 zł). Pieniądze z 1 procenta trafiły ogółem do 40 OPP.

W tym roku, Centrum Organizacji Pozarządowych, po raz trzeci organizuje kampanię Milion dla Elbląga. Czy do tej pory, udało im się namówić do tego elblążan? Okazuje się, że nie jesteśmy aż tak chętni do wspierania "swoich" organizacji.

W ciągu ostatnich dwóch lat kwota 1 procenta przekazana na rzecz OPP spoza Elbląga i powiatu elbląskiego wzrosła o ok. 144 tys. zł. Wzrosła również, o ok. 6 tys. zł, kwota przekazywana organizacjom z powiatu elbląskiego. Natomiast o ponad 3 tys. spadła kwota dla organizacji z siedzibą w Elblągu. Porównując ostatnie dwa lata, możemy powiedzieć, że wzrósł procent osób deklarujących przekazywanie 1 procenta na rzecz OPP. W 2015 roku było ich 49,9 proc., a w 2016 roku już 56,06 proc. Jednak lich liczba jest mniejsza, co może mieć związek, z tym że spadła również ogólna liczba rozliczeń w US w Elblągu

– mówi Beata Wachniewska-Mazurek z Centrum Organizacji Pozarządowych.

Milion złotych to bardzo dużo, jednak niewiele potrzeba, by pozostał w Elblągu. Wystarczy, że w formularzu PIT, wskażemy jedną z elbląskich Organizacji Pożytku Publicznego, zachęcają organizatorzy akcji. Do apelu przyłączył się również prezydent Elbląga.

Aktualności dotyczące kampanii Milion Dla Elbląga znajdziemy tu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1357100009918