Czwartek, 29.10.2020, Imieniny: Wioletty, Serafina, Felicjana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Konstytucja zawiera podstawowe prawa i obowiązki nas wszystkich

03.05.2016, 07:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Konstytucja zawiera podstawowe prawa i obowiązki nas wszystkich

3 Maja w 1791 r. Sejm Wielki wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, uchwalił Konstytucję, która miała ogromne znaczenie dla Polaków.

Konstytucja   dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia  zniosła "liberum veto" i wolną elekcję, wprowadziła trójpodział władzy (na ustawodawczą, wnioskodawczą i sądowniczą), powiększono armię do 100 tys. żołnierzy , wzięto chłopów pod opiekę państwa, Polska stała się oficjalnie krajem katolickim, ale tolerancyjnym wobec innych wyznań. Tym samym konstytucja zmieniła zasady ustrojowe panujące dotychczas w Polsce, co było ogromnym przełomem, jeśli chodzi o sposób rządzenia państwem.

3 maja upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie i drugiej na świecie. Wprowadzenie postanowień w niej zawartych nie było łatwe zwłaszcza, że rok po jej uchwaleniu wybuchła wojna polsko-rosyjska zakończona klęską Rzeczpospolitej i w konsekwencji II rozbiorem Polski. Dopiero w 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości, 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym i przywrócony przez Sejm.

W latach 1946 -2013; 1990, z krótkimi okresami liberalizacji,  świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 

Dzieje Polski doczekały kilkunastu wersji konstytucji. Ostatnia, która obowiązuje do dziś, została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku. Czy jednak Polacy znają jej treść?

Większość mieszkańców naszego miasta zapewne nie czuło potrzeby, aby zapoznać się z treścią najważniejszego dokumentu, który  określa zasady ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego w Polsce, określa zasady organizowania naczelnych organów państwowych oraz zawiera podstawowe prawa i obowiązki nas wszystkich.

Warto do niej zajrzeć chociażby w takim dniu jak dzisiejszy.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Dziś idee zatraciły sens
  Wtorek, 03.05

  Dziś , w obecnej Polsce, w XXI wieku , Polak ma obowiązek ...PŁACIĆ PODATKI. tTLKO KASA SIĘ LICZY, CZŁOWIEK, W WIĘKSZOŚCI, JUŻ NIE KONIECZNIE. a RZĄD I TAK NAS WYDYMA KAŻDEGO Z OSOBNA.

 2. 2
  0
  ~ oton
  Środa, 04.05

  W roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie... (Wikipedia)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2545390129089