Piątek, 1.03.2024, Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przez 300 lat wisiał na ścianie kamienicy. Zegar słoneczny powróci na Starówkę

05.07.2016, 07:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Przez 300 lat wisiał na ścianie kamienicy. Zegar słoneczny powróci na Starówkę

Od kilku miesięcy, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym trwa rekonstrukcja zegara słonecznego. Przez 300 lat wisiał on na południowej stronie kamienicy mieszczącej się na skrzyżowaniu obecnej ul. Bednarskiej i Starego Rynku. Po wojnie został ukryty. Czy powróci na Starówkę?

- W 1945 r. działała grupa, która ukonstytuowała się jako Organizatorzy Społeczni Muzeum. Znosili co się dało do budynku Zarządu Miejskiego z myślą o tym, że kiedyś w Elblągu powstanie Muzeum – opowiadała Wiesława Rynkiewicz-Domino, Kustosz ds. rzemiosła i sztuki elbląskiego Muzeum. - W ten sposób ten zegar znalazł się w posiadaniu Muzeum.

 - Kopia tego zegara powstanie na bazie oryginału, jaki znajduje się w Muzeum – mówił Jerzy Rejchert, dyrektor Hotelu Elbląg **** i Hotelu Viwaldi ***. - Widziałem oryginał i muszę przyznać, że jest w bardzo dobrym stanie.

Gdzie pierwotnie znajdował się zegar?

Wisiał na ścianie kamienicy Domu Królów, od obecnej ul. Bednarskiej. Znalazłem grupę fachowców, którzy zobowiązali się do zrobienia kopii tego zegara. Chcemy, wspólnie z Muzeum, spowodować, by jednego dnia, w tym samym czasie, w Muzeum nastąpiło otwarcie ekspozycji, a u nas nastąpi zawieszenie zegara na ścianie

– zdradził Jerzy Rejchert.

Realizacja tego planu zależy od środków finansowych Muzeum.

Mamy zamiar poddać zegar konserwacji. To nie jest duży zakres robót, jednak nie wiemy jeszcze czy starczy na to pieniędzy. Jeżeli się na to zdecydujemy, to na pewno będzie to w tym roku

– dodała Wiesława Rynkiewicz-Domino.

Czy to możliwe, aby zegar znajdował się na ścianie kamienicy przez 300 lat? - Takie jest domniemanie – przyznała Wiesława Rynkiewicz-Domino. - Być może wyjaśni nam to konserwacja. Trudno uwierzyć, by tyle przetrwał, ale dodatkowe informacje na ten temat sądzę, że wyjdą podczas konserwacji. Uważamy, że zegar zawisnął podczas przebudowy kamienicy w ok. 1600 r.

Umieszczenie repliki zegara, który przez lata był ozdobą kamienicy niewątpliwie uatrakcyjni Stare Miasto. - Myślę, że to będzie asumpt do tego, aby wycieczki się zatrzymywały na rogu ulicy Starego Rynku i Bednarskiej i podziwiały ten zegar, a przewodnicy, żeby mogli opisać, jaka była jego historia i jak on funkcjonuję – dodał Jerzy Rejchert.

Niestety, jak na razie, ul. Bednarska nie zachęca do tego, by przewodnicy umieszczali ją na trasie swoich wycieczek. - Żałuję, że ul Bednarska, przy której się znajdujemy przedstawia sobą taki straszny widok – zaznaczył Jerzy Rejchert. - Podobno przed wojną  była to jedna z najpiękniejszych ulic Starego Miasta.

                   

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ podpiszsie
  Wtorek, 05.07

  Uliczki na Starówce to obraz nędzy i rozpaczy - Studzienna, Bednarska, Wieżowa, parking za hotelem, plac przy Galerii EL... ale za to będziemy mieć piękne rondo ósemkowe! Może tam będziemy odsyłać turystów? Dziękujemy Panie Prezydencie!!!

 2. 2
  +11
  ~ turban
  Wtorek, 05.07

  generalnie trzeba powiedziec ze elblaska starowka to syf. nie majacy nic wspolnego z ta z 1945 r. a to wszystko dzieki poplecznikom czerwonych swin ktore do dnia dzisiejszego siedza w elblaskim UM(nowak,klim,wrobel) to ich mentorzy rozwalili elblaskie stare miasto pomimo tego ze wiekszosc budynkow nadawala sie po wojnie do odbudowy. teraz wmawia sie lemingom ze elblaska starowka pieknieje ale wystarczy szybka weryfikacja spacer bednarska,studzienna,wiezowa aby przekonac sie ze jestescie oszukiwani, i te sypiace sie elewacje na kowalskiej przy delikatesach i ta straszaca rudera na rogu wigilijna/stary rynek. to nie ma nawet w 1/4 nic wspolnego z dawnym elblagiem. to jakas stropianowa tandeta i groteska. jaka elblaska wladza taka starowka.

 3. 3
  --5
  ~ AK
  Wtorek, 05.07

  Elbląska replika starówki jest ok :-), no bo jaka to starówka budowana wg. nowoczesnej technologii?

 4. 4
  +4
  ~ jak długo
  Wtorek, 05.07

  Na Starówce wzdłuż ulic do Bramy Targowej.Był i jest zakaz parkowania a parkują są znaki.GDZIE jest straż miejska???????

 5. 5
  +4
  ~ hmmm
  Wtorek, 05.07

  Gdańska Starówka ma ten klimat, który powinien być w takim miejscu. I te malownicze, urocze uliczki, szkoda, że naszej nie odbudowano...

 6. 6
  +6
  ~ izkaa
  Wtorek, 05.07

  Starówkę mamy przepiękną nie zgadzam się z komentarzami poniżej. Goście z innych miast przyjeżdżają nie raz do mnie i są zachwyceni ja również kocham to miejsce. Fakt dziki parking blisko Hotelu Elbląg to najgorsze miejsce :( zegar jest super - przepiękny i fajnie że niedługo będzie można go podziwiać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.69458103179932