Wtorek, 9.03.2021, Imieniny: Franciszka, Katarzyna, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Alstom w Elblągu przejdzie do historii. Od 1 października firmę przejmie General Electric. Co to oznacza dla elblążan?

14.09.2015, 16:15:44 Rozmiar tekstu: A A A
Alstom w Elblągu przejdzie do historii. Od 1 października firmę przejmie General Electric. Co to oznacza dla elblążan?
Fot. Adrian Sajko

Pracownicy Alstomu od zeszłego roku czekali na oficjalne informacje dotyczące przyszłości ich firmy, trwały bowiem rozmowy na temat jej sprzedaży. Kilka dni temu dowiedzieli się, że Komisja Europejska zatwierdziła plany dotyczące sprzedaży działu energetycznego i sieci przemysłowych koncernu. Co to oznacza dla elblążan?

Pogłoski o tym, że amerykański koncern General Electric chce zakupić część francuskiego koncernu Alstom krążyły już w ubiegłym roku. Mówiono wtedy, że może on zostać sprzedany za kilkanaście miliardów euro. Pracownicy elbląskiego oddziału obawiali się, czy takie zmiany nie wpłyną znacząco na ilość zatrudnionych w firmie osób.

W Elblągu znajduje się zakład produkujący turbiny używane w elektrowniach na całym świecie. Pracujący w tej części firmy osoby, które zajmują się także serwisem urządzeń nie tylko w Polsce, ale poza granicami kraju.

Obecnie w Elblągu, w zakładzie turbin, pracuje ok. 500 pracowników. - O nich się nie martwimy - stwierdził elblążanin, który pracuje w Alstomie jako informatyk.- Myślimy, że odbije się to na nas, na naszym dziale.

Jak się dowiedzieliśmy podobno jednym z warunków umowy było zapewnienie przez General Electric dotychczasowym pracownikom Alstomu zatrudnienia na dwa lata. - Niby tak mówią, ale już słyszałem kilka  wersji - przyznał elblążanin. - Dlatego wolę się rozglądać za inna pracą, żeby potem nie zostać zaskoczonym.

Gdzie zatem zamierzają pracować?

Pewnie skończy się na tym, że poza Elblągiem. Przy takim bezrobociu, jakie tu mamy sądzę, że tu takich samych zarobków, jak w Alstomie nie znajdę. Będę się starał, bo chciałbym zostać w Elblągu, ale jak nie będzie wyjścia to wyjadę. Za coś trzeba żyć

- podkreślił nasz rozmówca.

Na stronie money.pl czytamy wypowiedź Petera Stracara, prezesa General Electric na Europę Środkowo-Wschodnią. 

Jest to krok milowy dla GE, wiodącej firmy realizującej projekty infrastrukturalne i oparte na nowoczesnych technologiach, ze względu na to, iż jest to największe w historii firmy przejęcie. Alstom ma ponad 4 000 pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy dołączą do grona 16 500 pracowników sektora przemysłowego GE w tym regionie. Cieszymy się z tego historycznego połączenia

-  powiedział w rozmowie z money.pl.

Przejęcie Alstomu ma nastąpić 1 października br. Czy będzie ono korzystne nie tylko dla koncernów, ale także dla pracujących w nich ludzi, przekonamy się już niebawem.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ to
  Poniedziałek, 14.09

  Dłuższe przebywanie w tym województwie skończy się tym że młodzi z Elbląga wyjadą a także duża część fachowców z likwidowanych firm.Pozostaną tylko emeryci!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +9
  ~ pracownik
  Poniedziałek, 14.09

  Nie wiem z kim Pani Kamila rozmawiala..ale ewidentnie byl to ktos podstawiony albo niedorozwiniety..

 3. 3
  +26
  ~ Alstom
  Poniedziałek, 14.09

  Mam nadzieję że w końcu na odlewni zrobi się porządek i wszyscy będą w jednej firmie pracować a spółki do likwidacji i wszyscy będą równo traktowani.

 4. 4
  --2
  ~ kromeczka
  Poniedziałek, 14.09

  a nie jest to juz fakt od ubieglego roku?, moja siostra pracuje w Firmie i juz w zeszlym roku mowila, ze Alstomu juz nie ma tylko amerykanski GE ??? nie rozumiem?

 5. 5
  +29
  ~ kaz
  Poniedziałek, 14.09

  witam. No to za chwile i tej firmy w Elblągu nie będzie , już teraz jest to tylko warsztat produkcyjny bez własnego produktu bez biura konstrukcyjnego. Za dwa lata koniec. Tak jak było z innymi zakładami po Zamechu. A wszystko zaczęło się od wzorcowej ?? prywatyzacji i ABB. Serce boli jak powoli wszystko marnieje zakłady pracy Elbląg.

 6. 6
  +8
  ~ PUP
  Poniedziałek, 14.09

  Do zwolnienia

 7. 7
  +2
  ~ pewne
  Poniedziałek, 14.09

  Podobno wszyscy maja dostac udzialy w GE, paczki na swieta i talony na samochod. Podwyzki plac od nowego roku.

 8. 8
  +19
  ~ ex_elblążanin
  Poniedziałek, 14.09

  Moi drodzy, miałem przyjemność pracować dla GE parę ładnych lat i temat przejęcia Alstomu jest mi trochę znany. To co czeka elbląski oddział Alstomu to małe "wietrzenie" szczególnie jeśli chodzi o IT.

 9. 9
  +5
  ~ do kromeczka
  Poniedziałek, 14.09

  zmień siostrę....

 10. 10
  +9
  ~ tera już będzie porządek
  Poniedziałek, 14.09

  4000 tys w Europie wschodniej tyle co Zamech produkujący m in turbiny zatrudniał w Elblagu. Najlepsze turbiny robią tera w Chinach i Indiach to przejęcie usunie z pewnością tą elbląską zawalidrogę ;D Modelowa transformacyjna likwidacja polskiej aktywności gospodarczej. Ciekawe czy te manufaktury wyrosłe i wypasione na trupie Zamechu przetrwają.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92545199394226