Środa, 24.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Oficer prasowy KMP: „Zależy nam na tym, żeby kamer w Elblągu było jak najwięcej”

19.02.2015, 07:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Oficer prasowy KMP: „Zależy nam na tym, żeby kamer w Elblągu było jak najwięcej”
fot. Adrian Sajko

Miesiąc temu do miejskiego monitoringu zostały podłączone cztery kamery znajdujące się na szczycie wieży Katedry św. Mikołaja. Obecnie elblążanom przypatruje się ok. 30 kamer. Niektóre z nich samodzielnie wybierają  przechodniów, których będą obserwować.

Obecnie w Elblągu działają zarówno kamery analogowe, jak i obrotowe. Miasto decyduje o ilości i jakości tych kamer – mówi Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Wszystkie kamery ze sobą współpracują. Idea jest taka, żeby te kamery i system były jak najbardziej nowoczesne.

Kamery w naszym mieście potrafią same wykrywać potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Kamera, która pracuje w automacie może sama zaobserwować zdarzenie i podchodzi do tego w sposób, można powiedzieć, inteligentny. Może zareagować, kiedy ktoś zaczyna na nagraniu biec. Wtedy sama zrobi na niego zbliżenie. Jeśli ktoś zacznie się szarpać z drugą osobą to kamera również na tym zdarzeniu się skupi, a nie będzie „ślepo” przesuwała się dalej

– wyjaśnai Krzysztof Nowacki.

Monitoring obsługiwany jest przez strażników miejskich, którzy pracują w dni powszechne, na dwie zmiany (od 7.00 do 21.00). W weekendy oraz po godzinie 21.00 wartę przejmują policjanci. - Często zdarza się tak, że policjanci zgłaszają się do pracownika monitoringu o pomoc, by ustalić daną osobę, bądź samochod, który gdzieś przejeżdżał. Czasami jest to żmudna, analityczna praca, by takie zdarzenie wyłuskać z nagrań – wyjaśnia Krzysztof Nowacki.

Monitoring niejednokrotnie pomagał w ukaraniu osoby, której wydawało się, że łamanie prawa nie niesie za sobą konsekwencji. 

Była taka sytuacja, że kamera zarejestrowała mężczyznę będącego na parkingu nieopodal dworca. Uszkodził on samochód i ewidentnie rozglądał się, czy nikt go nie widzi, a następnie kopnął w zaparkowany samochód. Nie przewidział, że jest obserwowany przez kamerę monitoringu i strażnika miejskiego. Kilka ulic dalej mężczyzna został zatrzymany przez policję

– opowiadał Krzysztof Nowacki.

Gdzie oko kamery nie sięga? - Jest kilka takich miejsc. Cały czas są prowadzone prace i realizowane pomysły, aby  tych miejsc było jak najmniej. Zależy nam na tym, żeby kamer w Elblągu było jak najwięcej, aby system był jak najbardziej rozbudowany, ponieważ to wpływa na bezpieczeństwo – podkreśla Krzysztof Nowacki. - Są też osiedlowe monitoringi, które nie są podłączone do tego systemu, ale jest możliwość pozyskania z nich danych i często policjanci się nimi posługują. Myślę, że mieszkańcy czują się bardziej bezpiecznie wiedząc, że dane miejsce jest monitorowane.

Jak zapewnia oficer prasowy KMP w Elblągu, w naszym mieście nie ma miejsc niebezpiecznych. - Nie ma takich dzielnic, które byłyby pod specjalnym nadzorem. Bardziej chodzi o samo natężenie zdarzeń. Na przykład najwięcej kolizji zdarza się tam, gdzie są najczęściej uczęszczane przez samochody – podkreśla Krzysztof Nowacki.





 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%22.2 %77.8


Galeria / Pokój monitoringu w Komendzie Miejskiej Policji na ul.Królewieckiej ( zdjęć 12 )
Dodano: 2015-02-18 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ www
    Czwartek, 19.02

    no to mamy big brader jak tu się teraz z kochanką całować i gdzie. napiszcie gdzie te ciemne miejsca

  2. 2
    +1
    ~ Matteoo
    Czwartek, 19.02

    Permanentna inwigilacja

  3. 3
    +2
    ~ f1
    Czwartek, 19.02

    Brawo ! Tylko czy Policjanci, Straźnicy miejscy powinni tym się zajmować . Zatrudnić i przeszkolić , cztery osoby . Na ten cel pozyskać środki z unii europejskiej. Nie narzekać , źe brsk kasy. Szukać, myśleć , prosić Warszawę itd. Jak urzędnik nie daje rady to co to za urzędnik. Działać a nie czekać na mannę z nieba. I jeszcze jedno pytanie .... Czy kościół pobiera opłat za kamery umieszczone na katedrze ????

  4. 4
    +1
    ~ informacja
    Czwartek, 19.02

    podglądacze

  5. 5
    +3
    ~ bolek bez lolka
    Czwartek, 19.02

    Mam nadzieje, ze u oficera dyżurnego w kiblu tez będzie jedna :)

  6. 6
    +3
    ~ Dzikus
    Czwartek, 19.02

    Jestem za udostępnieniu obrazu ze WSZYSTKICH kamer on-line dla wszystkich!

  7. 7
    +3
    ~ Polak
    Czwartek, 19.02

    Orwell coraz bardziej wkracza w nasz życie - zobaczycie, że niedługo tego jużnie powstrzymacie, a i nie opędzicie się bez inwigilacji - bo tu nie chodzi o bezpieczeństwo ludzi, tylko o to aby służby miały nieograniczony dostęp do niewygodnych dla siebie osób. W dzisiejszych czasach niewygodne osoby dla służb, to te niepoprawne POlitycznie. Nikt tak nie jest gorliwie obecnie ścigany jak Ci, którzy nie zgadzają się z władzą - i nie mówie tutaj tylko o tych z PiS-u, bo każdy kto odważy się podnieść rękę na władze, to zostanie mu odrąbana (wedle starej prl-owskiej zasady) - ostatnio górnicy byli tymi na czarnej liście, a przecież na śląsku wygrywała PO, teraz rolnicy, potem następni aż trafi po drodze na każdego z Was prędzej czy później. Potem fałszowane wybory itd. i jak ewentualnie zmienić

  8. 8
    +3
    ~ Polak
    Czwartek, 19.02

    władze? Jak ewentualnie później robić konspiracje jak obecny rząd stanie sie całkowicie totalitarny? Już Jan Paweł II o tym mówił. A przecież obecnie POlicja nie jest od tego aby lapać złodziei (tym bardziej, że wg statystyk to oni w ogromnej większości głosują w zakładach karnych na obecną władze - ciekawe czemu...?), obecnie POlicja jest wykorzystywana głównie po to aby utrzymywać tą władze za wszelką cenę - dlatego też ministrowie ślą POchwalne peany o pacyfikacjach POlicji, nawet jak ktoś komórką nakręci, ze lali spokojnych ludzi, gazowali i strzelali z gumowych w wejściu do szpitala (jak to było na śląsku teraz). Obecnie Komenda główna POlicja zatrudnia kilka razy wiecej osób niz za prl-u - to coś mówi... w jakim państwie POlicyjnym żyjemy. A jak trzeba będzie złapać prawdziwego złodz

  9. 9
    +4
    ~ Polak
    Czwartek, 19.02

    ieja, a nie ma prykasu z "góry", to zawsze albo zostanie zgrany nie ten monitoring co trzeba albo się mówi, że nic nie było widać nawet nie sprawdzając monitoringu itd. - znam to z autopsji - Bo POlicja nie ma czasu ani chęci ganiania za zlodziejami, oni muszą np. ochraniać ambasadorów rosyjskich, którzy czczą radzieckich generałów, którzy mordowali tysiace Polaków (tak jak to było niedawno w Pieniężnie), oni non stop po cywilnemu pilnują mogiły jaruzela, a popiersie Inki w Krakowie jest bezczeszczone regularnie i tam nie chcą sie zgodzicna monitoring (no bo Inka to nie zasłuzony dla obecnej władzy jaruzel). Gdyby Policja służyła obywatelom a nie tylko władzy, to kamery mogłyby być przydatne do zwalczania przestępczości, jednak obecnie przestępcami są oPOrni władzy jak np.górnicy z ślakaPO

  10. 10
    0
    ~ wstyd rządzacy
    Czwartek, 19.02

    Jak na miasto Elbląg to tych kamer jest mało -cienko.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3325610160828