Wtorek, 6.06.2023, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu otwarto czwarty w Polsce Konsulat Republiki Mołdawskiej. Konsulem został Maciej Bukowski

20.01.2015, 23:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
 W Elblągu otwarto czwarty w Polsce Konsulat Republiki Mołdawskiej. Konsulem został Maciej Bukowski
fot. Adrian Sajko

Elbląg wygrał z Olsztynem. To właśnie nasze miasto zostało wybrane na miejsce Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii. Wyróżnienie jest tym większe, że jest to dopiero czwarty konsulat w Polsce. Konsulem Honorowym Mołdawii został właściciel firmy Cleaner - Maciej Bukowski.

Jego Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Mołdawii w Polsce, Iurie Bodrug, oraz Konsul Honorowy Republiki Mołdawii, Maciej Bukowski, zaprosili polityków, dyrektorów instytucji, właścicieli elbląskich firm na uroczystość otwarcia w Elblągu Konsulatu, która odbyła się wczoraj, 20 stycznia, w Ratuszu Staromiejskim.

Gości przywitał pianista, Maciej Gański, wykonując utwór Fryderyka Chopina. Następnie głos zabrała Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która poprowadziła uroczystość. Jako pierwszego na scenę zaprosiła Ambasadora Republiki Mołdawii.

 

Przyjechałem do Warszawy w lipcu 2010 roku i do Ambasady przyszła studentka, która powiedziała, że udaje się na wycieczkę do Wenezueli i od razu chce załatwić sobie wizę mołdawską, bo będzie w tych okolicach. Wtedy zrozumiałem, jak wiele mam pracy przed sobą. (...) Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce powiedziało, że w żadnym wypadku  nie będzie poza stolicą województwa żadnego Konsulatu. A jednak Elbląg wygrał

- rozpoczął uroczystość Iurie Bodrug.

Zdaniem Macieja Bukowskego otwarcie czwartego Konsulatu Republiki Mołdawii w Polsce to kolejny krok w dążeniu Mołdawii w struktury wspólnotowe Unii Europejskiej. 

Pragnę podkreślić fakt aktywnego wsparcia strony Polskiej w proeuropejskich dążeniach Republiki Mołdawii. Dzisiaj Elbląg to dynamicznie rozwijające się miasto, ośrodek przemysłowy, akademicki, kulturalny, atrakcyjna baza turystyczna, a także port morski, który jest otworem na świat

- mówił.

Kiedy rozpoczęła się współpraca Elbląga z Mołdawią? - Było to już kilkanaście lat temu, kiedy  to młoda demokracja odzyskała niepodległość. W Kiszyniowie zaproszono piłkarki ręczne klubu Start. Tam nastąpił turniej, a później nastąpiła rewizyta w naszym mieście - wspominał Maciej Bukowski. - Kilkanaście lat temu z dużym powodzeniem w Elblągu uczył muzyk z Mołdawii w klasie wiolonczeli, i pracował kilkanaście lat.

Gratulacje na ręce Konsula złożyła wicewojewoda województwa warmińsko-mazurskiego, Grażyna Kluge. - Jestem przekonana, że z tej współpracy narodzi się dużo inicjatyw, działań z zakresu kultury, ale także o innym charakterze - stwierdziła. - Przyjęcie Honorowego Konsulatu to nie tylko zaszczyt i honor, o którym teraz mówimy, ale też odpowiedzialność i obowiązki.  

- Współpraca Polski i Mołdawii rozwija się w ostatnich latach bardzo dobrze. Polacy zrozumieli, że naszym narodowym interesem, a co za tym idzie interesem zjednoczonej Europy, jest pokazanie drogi zbliżenia ze wspólnotą europejską dla krajów postkomunistycznych, które ponad  20 lat temu wybiły się na niepodległość. Dowodem na to jest wspólny europejski projekt partnerstwa wschodniego, którego współinicjatorem był Minister Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt, który z trudnościami, ale jest realizowany, i którego prymusem jest właśnie Mołdawia - stwierdził wicemarszałek naszego województwa,  Jacek Protas. Przekazał też na ręce Konsula Honorowego Republiki Mołdawii, Macieja Bukowskiego, list gratulacyjny  marszałka województwa, Gustawa Marka Brzeziny.

O tym, jak ważne to wydarzenie mówił Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. - Otwieramy dziś pierwszy, w powojennej historii, konsulat w naszym mieście. To na pewno jest dla nas, jako dla miasta, duży honor i zaszczyt - mówił.

Dlaczego zadecydowano, że to właśnie Maciej Bukowski zostanie konsulem Mołdawii w Elblągu? - Elbląg, dlatego, że mieszka tu Maciej Bukowski, a Maciej Bukowski, dlatego, że jest wspaniałym człowiekiem, który jest gotowy reprezentować interesy Mołdawii na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jestem strasznie zainteresowany tym, żeby województwo warmińsko-mazurskie okazywało pomoc mojemu krajowi w transformacjach, które są niezbędne. My jesteśmy nawet  nie w przedpokoju Unii Europejskiej,
jesteśmy daleko przed tym przedpokojem, a Polska ma doświadczenie i wiedzę. Tutaj są ludzie otwarci na współpracę z moim krajem - stwierdził Iurie Bodrug.

- Maciej Bukowski doprowadził, w zasadzie w ciągu tygodnia, do współpracy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z Orkiestrą Kameralną w Mołdawii. Wspólnie razem, w przyszłym tygodniu, przygotowujemy wniosek do Promesy 2015-2016. Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korzyść z tego będzie wielka -wspólne koncerty, występ na festiwalu w Europie i nagranie wspólnej płyty -zdradziła Bożena Sielewicz.

Maciej Bukowski obowiązki konsula będzie pełnił w swojej firmie przy ul. Mazurskiej.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%54.5 %45.5


Galeria / Maciej Bukowski został konsulem honorowym Mołdawii ( zdjęć 72 )
Dodano: 2015-01-20 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Jacoby
  Środa, 21.01

  To bardzo mile i jest pewien powod do dumy, tym bardziej ze ostatnio niewiele tych powodow.

 2. 2
  +17
  ~ Mirek Bork
  Środa, 21.01

  Był kiedyś taki polski film "Konsul" może niech redakcja sprawdzi dokładnie czy to nie jest podobny scenariusz bo aż nie chce się wierzyć :) Jak rozumiem teraz z nakleją CD można jeździć jak się chce i z czym się chce? :)

 3. 3
  +11
  ~ cieciorka
  Środa, 21.01

  Podczas konsultacji społecznych w 2013 roku jeden z uczestników wielokrotnie mówił o potrzebie otworzenia placówek konsularnych w Elblągu i powołaniu honorowych konsulów-jak się okazuje miał on rację. Redakcja mogłaby pokusić się i dowiedzieć, który to z parlamentarzystów podsunął tą kandydaturę żebyśmy mieli pełen obraz przekazu!.

 4. 4
  +11
  ~ ktos
  Środa, 21.01

  Ooo i Grzesiu był...

 5. 5
  +15
  ~ klik
  Środa, 21.01

  Ciekawe, czy teraz Mołdawia będzie wspierać firmę Cleaner, czy na odwrót?

 6. 6
  +10
  ~ goj
  Środa, 21.01

  ooooo ,a dlaczego Konsul honorowy nie wystepuje w charakterystycznych PEJSACH dla tej nacji????

 7. 7
  +9
  ~ gojik
  Środa, 21.01

  ludzie JAJA na całego-proponuję ogólnogojowski protest przeciw panoszeniu sie tzw Starszych Braci w Wierze. !!!!

 8. 8
  +7
  ~ do Mirek Bork
  Środa, 21.01

  Zgadzam się z naklejką CD to i przez granicę można przejechać bez kontroli. Będziemy mieli więcej Bursztynu i Papierosów w Elblągu. :) Bo to teraz najbardziej się opłaca.

 9. 9
  +16
  ~ Machupichcę
  Środa, 21.01

  teraz będziemy myć auta w konsulacie :)

 10. 10
  +9
  ~ żałosne
  Środa, 21.01

  Czy to ma być kierunek polityki nowych włodarzy miasta? Jaja...jaja...jaja...jaja....a pracy dalej jak nie ma tak nie ma.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4933760166168