Piątek, 22.01.2021, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Coraz więcej osób szuka w Elblągu schronienia przed zimnem

14.10.2013, 14:58:04 Rozmiar tekstu: A A A
Coraz więcej osób szuka w Elblągu schronienia przed zimnem
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( fot. arch. red.)

Najczęściej kryją się w ciepłych klatkach, piwnicach, wybierają też pustostany i altanki w ogródkach działkowych. Nadchodzą mroźne dni, a wraz z nimi bezdomni zaczynają szukać ciepłego kąta do przeczekania najczęściej zimnych, nocnych godzin. Pracownicy socjalni przyznają, że już teraz do elbląskich noclegowni przychodzi coraz więcej osób szukających schronienia przed zimnem.

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które osłabione i wychłodzone narażone są na zamarznięcia. Z problemem tym co roku mierzą się służby miejskie i jeszcze przed sezonem poszukują skutecznych rozwiązań. Tym bardziej, że zeszła zima, pierwszy raz od wielu lat, przyniosła informacje o zamarznięciach osób bezdomnych na terenie Elbląga.

Bezdomni i potrzebujący nie zostaną pozostawieni bez pomocy – tak w skrócie można określić deklaracje działań, jakie w okresie zimowym podejmą służby miejskie - Za nami dopiero pierwsze, informacyjne spotkanie dotyczące przygotowań do sezonu zimowego - mówi Mariola Tomaszewska z Pogotowia Socjalnego w Elblągu. - Jak co roku m.in odpowiednie komórki Urzędu Miejskiego, MOPS-u, Domu dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Caritas Diecezji Elbląskiej, policji i straży miejskiej będą ze sobą współpracowały.

A sezon na pomoc zacznie się wcześnie - już w tym tygodniu do publicznej wiadomości zostanie przekazana liczba miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą uzyskać pomoc zostanie zaktualizowana i przekazana do mediów na początku przyszłego tygodnia. Chodzi zarówno o miejsca noclegowe, jak i takie gdzie można otrzymać ciepły posiłek i ubranie - Tak naprawdę w tej chwili sezon jeszcze się nie zaczął i takaą szeroko zakrojoną akcję planujemy rozpocząć od listopada - mówi Mariola Tomaszewska. - Aczkolwiek bezdomni już teraz przychodzą do nas, by spędzać noce w Pogotowiu Socjalnym. Codziennie, już od kilku dni przebywa u nas nawet do ośmiu osób.

Na podobne wskazuje także kierownik Domu dla Bezdomnych im. Brata Alberta w Elblągu - W tej chwili mamy przygotowanych 118 łóżek, z czego już 56 osoby z samego terenu Elbląga przebywają w naszym domu - mówi Artur Dąbrowski. - Zgłosili się oni do nas sami, lub zostali przywiezieni przez służby miejskie.

W sezonie zimowym, Dom dla Bezdomnych jest placówką w zasadzie maksymalnie zapełnioną przez osoby potrzebujące - W zeszłym roku był taki dzień, gdzie przyjęliśmy 119 osób i to było wtedy największe obłożenie domu - wspomina kierownik Dąbrowski. - Ale nie zaskoczyło to nas, bo zawsze podobnej liczby osób potrzebujących spodziewamy się u nas. Powinniśmy w zasadzie ustalić taka górną granicę przyjęć, ja zawsze mówię o 120 osobach, chociaż tak naprawdę dom w okresie zimowym zabezpiecza 90 miejsc, ale oczywiście, jeśli dowiozą nam bezdomnych, lub ktoś przyjdzie z uwagi na trudne warunki, nie odmawiamy mu, chociażby noclegu - zaznacza.

W zeszłym roku także elbląska policja współpracowała np. z zarządcami ogrodów działkowych, od których pozyskiwała informacje o osobach bezdomnych zajmujących niegorzewane altany - Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj. dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, czy właśnie ogródki działkowe. Policjanci nie zawsze są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Dlatego tak dużo zależy także od naszej, ludzkiej reakcji. Widząc osobę bezradną, samotną, czy bezdomną nie przechodźmy obok nich obojętnie. Skuteczność działań zależna jest nie tylko od służb miejskich, ale również od naszej aktywności. Zawsze w takiej sytuacji najszybciej możemy powiadomić policję lub straż miejską, która będzie jednostką, która udzieli potrzebującemu pierwszej pomocy.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ cholera żal
  Poniedziałek, 14.10

  że za komuny takich fajnych domów nie było i człowiek bezdomnego na oczy nawet nie mógł sobie zobaczyć

 2. 2
  +3
  ~ Do cholara żal
  Poniedziałek, 14.10

  To sie nazywa demokracja

 3. 3
  0
  ~ nie,
  Poniedziałek, 14.10

  to się nazywa sk...syństwo ;D

 4. 4
  0
  ~ remigjush
  Wtorek, 15.10

  ja tylko przypominam, że ta komuna, której jesteście fanami Wam się 20 parę lat temu bardzo nie podobała ;)

 5. 5
  0
  ~ pluje w pysk kłamcom
  Wtorek, 15.10

  pier...lisz idio.., PRZEWODNIA ROLA PARTII nam się nie podobała, nie KOMUNA. Idiotów była mniejszość, to tak jak z przynależnością Elbląga do Warmińsko Mazurskiego ludzie swoje, a wy swoje

 6. 6
  0
  ~ remigjush
  Wtorek, 15.10

  widzę, że sam masz wiedzę bardzo małą więc wyjaśniam przewodnia rola partii to jeden z tych fundamentalnych elementów ustroju socjalistycznego, który my znamy jako komuna. Jak można pisać, że przewodnia rola partii się nie podobała a komuna się podobała. Bo to partia dawała towar, partia ustalała ceny i to PARIA kolego przez odpowiedni organ dawała przydział pracy, przydział na towary. Twoja wypowiedz to typu: sałatka warzywna mi smakuję ale nie smakują mi w niej warzywa ;)

 7. 7
  +3
  ~ gówno to nie jedność z butem drogi remigiuszu
  Wtorek, 15.10

  Nie przylepiaj mi do uczciwego ustroju przewodniej roli partii. To że jakiś głupek chce ze względów ideologicznych do modelu urządzenia społeczeństwa przyczepić na chama zapis o władzy jakiejś struktury politycznej, uważam za całkowicie niewiążące dla ludzi myślących W tym rzecz ciemniaku że te sprawy miały być regulowane zdrowym rozsądkiem i konsensusem społecznym a nie uchwałą partii. Zresztą po dzisiejszej dymokracji widać że przewodnia rola partii ma się doskonale. Inteligentny człowiek wie że jak wdepnie w g... to należy buta obetrzeć i usunąć wartość dodaną. Operując na poziomie sałatki warzywnej niestety nie wszystkie sprawy da się zrozumieć. Ja żyłem w tej komunie i wiem jedno że góra PZPR przekształciła się w niereformowalną klikę identycznie jak dziś POPIS, SLD, PSSL i reszta g..

 8. 8
  +2
  ~ bezrobotny
  Wtorek, 15.10

  Tak było przed wojną , a dziś jest to samo , to się nazywa demokraja . Ten ustrój , a może i system jak długo będzie , może ktoś odpowie?

 9. 9
  0
  ~ halinka
  Wtorek, 15.10

  Rozmawiałem z kilkoma bezdomnymi i powiem tylko tyle, że obecni rządzący z Dąbrowskim na czele to tylko zdzierają kasę z zasiłków tych ludzi. Ile osób nawet nie dostaje tych pieniędzy, poniewąz kierownik zabiera wszystko, bez rozliczeń. Już kilkakrotnie zgłaszałam to redakcjom elbląskim. Jak mozna zbijac kase na tych ludziach. wstyd i kpina.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0126922130585