Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu więcej mężczyzn niż kobiet pozostaje bez dachu nad głową

26.03.2013, 07:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu więcej mężczyzn niż kobiet pozostaje bez dachu nad głową
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. arch. red.)
REKLAMA

Pojęcie bezdomności odnosi się do osób całkowicie pozbawionych jakiegokolwiek schronienia. Dla tych ludzi mieszkaniami są dworce kolejowe, piwnice, klatki schodowe, czy nawet kontenery na śmieci. Jak wielu jest bezdomnych, tak z pewnością wiele powodów, z jakich osoby te straciły swoje miejsce zamieszkania. Wśród powodów wymienia się najczęściej: alkoholizm, utratę pracy, powodującą w konsekwencji brak środków do życia i eksmisję z miejsca zamieszkania, rozpad rodziny, powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania, czy opuszczenie domu dziecka. Ilu bezdomnych przebywa na terenie naszego miasta? I jak pomóc takiej osobie? W ramach „Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych” w lutym br. w Elblągu zostało przeprowadzone liczenie osób pozostających bez dachu nad głową. Jak kształtują się te statystyki na terenie naszego miasta?

„Ogólnopolskie badanie  liczby osób bezdomnych” odbyło się z  inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Elblągu w dniach 7 i  8 lutego br. realizowane było m. in. przez zespoły złożone  z funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej i pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu – bowiem gros zadań w zakresie pomocy niesionej bezdomnym, ale również samotnym i potrzebującym, należy także do MOPSu. W liczeniu bezdomnych na terenie Elbląga pomagali również pracownicy Aresztu Śledczego, Domu dla Bezdomnych, Pogotowia Socjalnego i Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej. Zapytania o liczbę osób bezdomnych zostały również skierowane do placówek służby zdrowia, szpitali i hospicjum. W trakcie  badania zespoły odwiedziły znane im miejsca pobytu osób bezdomnych, tj.  pustostany, domki, czy altany na ogrodach działkowych.

Ciągle więcej mężczyzn niż kobiet

W przeprowadzonych w lutym  badaniu w Elblągu zliczono 158 osób bezdomnych,  w tym 156 mężczyzn i 2 kobiety. Wynika z nich, że przeciętny bezdomny z Elbląga to około 50-letni mężczyzna z wykształceniem zawodowym, który stracił dach nad głową z powodu eksmisji. Wśród osób bezdomnych tylko nieznaczny procent stanowiły kobiety (1%). Utrzymują się więc statystyki z lat poprzednich, które wskazują na to, że pań bez dachu nad głową w Elblągu jest mniej – Problem bezdomności kobiet na terenie naszego miasta praktycznie nie istnieje – wskazywała jeszcze w grudniu Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS w Elblągu. Jedna z pań ( z terenu gminy Tolkmicko) przebywała w Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

Z badań wynika, że najwięcej osób bezdomnych (85) przebywało zimą w Domu dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta, który dysponuje ponad 70 miejscami, ale w okresie zwiększonych mrozów może przyjąć nawet do 100 bezdomnych. Najmniej bezdomnych (4) funkcjonariusze policji zlokalizowali na ulicy - Wśród badanej grupy bezdomnych dla 122 osób (tj. 80%) ostatnim miejscem zameldowania było miasto Elbląg, pozostali pochodzili z województw: pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego – informuje Urząd Miejski w Elblągu. - Ankietowane osoby bezdomne były w  przedziale wiekowym od 21 do 81 lat. Największą grupę (80 osób - tj.52%) stanowili mężczyźni pomiędzy 46 a 60 rokiem życia. Okres bezdomności w badanej grupie wynosił od kilku miesięcy do 34 lat.

Jak pomóc?

W stosunku do osób bezdomnych korzystających z pomocy instytucji, takich jak: Dom dla Bezdomnych, Pogotowie Socjalne, Areszt i mieszkanie treningowe (jest to 127 osób tj.80%) chce się podjąć intensywną pracę socjalną w kierunku wychodzenie z bezdomności i zmiany sytuacji życiowej.

W połowie br. już cztery osoby pozostające bez dachu nad głową zakończą program wychodzenia z bezdomności, który ma na celu nauczanie oszczędnego gospodarowania posiadanymi zasobami materialnymi, nawyku regularnego i terminowego dokonywania opłat związanych z eksploatacją mieszkania - Po upływie tego okresu oraz uzyskaniu pozytywnej oceny komisji mieszkaniowej osoby bezdomne zostaną umieszczone na liście przydziału mieszkań zasobu gminy, tzw. mieszkań treningowych – wskazuje radna Maria Kosecka działająca przy Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Ponadto w br. ruszyła II edycja programu do którego skierowane zostały kolejne cztery osoby bezdomne.

Inną propozycją pomocy przy wychodzeniu z bezdomności jest podpisanie kontraktów socjalnych, które jednocześnie będą zobowiązaniem osób bezdomnych do świadomych działań w kierunku podjęcia leczenia i wychodzenia z nałogu, poszukiwania pracy, oraz ponownego nawiązania  właściwych relacji z najbliższą rodziną - W Domu dla Bezdomnych i w Pogotowiu Socjalnym należy podjąć działania psychoterapeutyczne w celu podniesienia motywacji do prawidłowego funkcjonowania  osób bezdomnych w środowisku – informuje UM w Elblągu.

Szczególną uwagę planuje się też zwrócić na osoby bezdomne, które posiadają wykształcenie wyższe - W celu wykorzystania ich potencjału intelektualnego oraz możliwości do samodzielnej egzystencji i działań na rzecz środowiska lokalnego – podaje UM w Elblągu.

W Elblągu, wśród bezdomnych, doliczono się trzech osób z wyższym wykształceniem

 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Jagódka
    Wtorek, 26.03

    Ten człowiek na zdjęciu już od 2 lat nie jest bezdomnym. Z bezdomności wyszedł , pracujeJak można pokazywać takie zdjęcia bez zgody zainteresowanego

  2. 2
    +2
    ~ abc
    Wtorek, 26.03

    A gdzie ten człek na zdjęciu ma napisane że jest bezdomny?.Według mnie rozmawia ze strażnikiem miejskim o depilacji nóg.

  3. 3
    +1
    ~ skok cywilizacyjny
    Wtorek, 26.03

    kiedyś dramatem był brak sznurka do snopowiązałek puste półki, teraz mamy nareszcie prawdziwe, realne, soczyste problemy

  4. 4
    0
    ~ Jagódka
    Wtorek, 26.03

    Do abc wygląda że łowi ryby, czy zbiera grzyby w lesie? Po co to zdjęcie?

  5. 5
    +2
    ~ pampi
    Wtorek, 26.03

    "Problem bezdomności KOBIET na terenie naszego miasta praktycznie nie istnieje – wskazywała jeszcze w grudniu Mirosława Grochalska," bo... nie chleją . A PO za tym muszą wychowywać dzieci alkoholików i pseudo bezdomnych. Całe szczęście, że są o wiele bardziej odpowiedzialne, zaradne i odporne psychicznie niż mężczyźni . Na wszystko znajdą czas , chociaż tak naprawdę nigdy go nie mają a chciałyby.Pozdrowienia dla elblążanek.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91688799858093