Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Akt wandalizmu na elbląskim zabytku? Kto pomalował mur Bramy Targowej? (aktualizacja)

19.08.2013, 14:40:53 Rozmiar tekstu: A A A
Akt wandalizmu na elbląskim zabytku? Kto pomalował mur Bramy Targowej? (aktualizacja)
fot. Monika Skowrońska

Jeśli tak ma wyglądać tzw. elbląski spleen - mówimy kategoryczne "nie". Dwa napisy namalowane najprawdopodobniej markerem pojawiły się na murze Bramy Targowej od strony biurowca firmy Alstom. Ich sens znany jest tylko chuliganom, którzy w ten niesmaczny sposób dali upust swoim "artystycznym" zapędom, ozdabiając jeden z najpiękniejszych zabytków Elbląga. Być może jednak malarzy-amatorów uda się odnaleźć. Na bramie zamontowana jest bowiem kamera, która mogła zarejestrować całe zdarzenie.

W sprawie napisów, które pojawiły sie na murze Bramy Targowej, od strony ul. Wałowej powiadomiliśmy Urząd Miejski, przy okazji pytając kiedy i w jaki sposób napis zostanie zamalowany. Obecnie czekamy na odpowiedź urzędników.

Na Bramie Targowej od strony biurowca firmy Alstom znajduje się również kamera, która być może zarejestrowała całe zajście. Jak się dowiedzieliśmy od oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, asp. Krzysztofa Nowackiego, nie jest to jednak urządzenie należące do systemu Miejskiego Monitoringu Wizyjnego - Być może jest to kamera firmy Alstom - przypuszcza asp. Nowacki. - W tej sprawie czekamy na informacje od Miasta, który musi poinformować, że to takiego zdarzenia doszło. Wtedy będziemy mogli zwrócić się do Alstomu o udostępnienie zapisu z ich kamery i wtedy dopiero wszcząć dochodzenie w tej sprawie - tłumaczy.

Namalowanie dziwacznych napisów na Bramie Targowej może zostać rozpatrzone w kategoriach aktu wandalizmu. Przypomnijmy, że za dewastację sprawcy może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności - Jeżeli będzie to zniszczenie opiewające na kwotę powyżej 250 zł to zgodnie z kodeksem karnym czyn taki podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności - wyjaśnia asp. Nowacki. - Poniżej tej kwoty zdarzenie będzie traktowane jak wykroczenie i wtedy sąd może tu zadecydować o karze finansowej - grzywnie, nawet do 5 tys zł.

Jeśli chuligańskiego wybryku w tym przypadku dopuściły się osoby nieletnie również muszą się liczyć z konsekwencjami - W takim przypadku, za szkody wyrządzone przez młodocianych odpowiadają ich opiekunowie, a nieletni odpowiada przed sądem rodzinnym, gdzie ten, w końcowym efekcie, może zasądzić dozór kuratora, w najwyższym przypadku może zadecydować o umieszczeniu takiej osoby w zakładzie poprawczym - mówi Krzysztof Nowacki.

Brama Targowa jest jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego z czterech, z dawnego obramowania obronnego Starego Miasta. Jej dolna część została zbudowana w 1319 roku, wyższe piętra dobudowano w 1420 roku. Całość mierzyła 26 m. Zachowane do dziś w ościeżach wjazdu bramy dwa bloki granitowe z wykutymi w nich rydlami, są pamiątką uratowania miasta przed Krzyżakami 8 marca 1521 roku.

Podczas wojny brama spłonęła, straciła swój dach i zegar. Kiedy w 1946 roku na  starówce wznowiono ruch tramwajowy, groziło jej zawalenie, dlatego dwa lata później zabytek odbudowano, ale został on decyzją władz zamknięty dla zwiedzających. Dopiero w 2006 roku dzięki dofinansowaniu unijnemu zabytek udało się odrestaurować i otworzyć jego wierzeje dla zwiedzających.

Nowe mury połączono ze starymi, którym - jak wielu nielicznym już zabytkom elbląskiej starówki - należy się szacunek i dbałość o spuściznę, która tworzy historię naszego miasta.

Do sprawy będziemy powracać.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualizacja:


Jak informuje Monika Borzdyńska, asystentka w biurze Jerzego Wilka, napis na murze Bramy Targowej został usunięty - Mur został umyty. Najpewniej też sami zwrócimy sie do firmy Alstom o udostępnienie nam zapisu z monitoringu z Bramy Targowej. Przejrzymy materiał i sprawdzimy, czy zdarzenie to zarejestrowała kamera - mówi Monika Borzdyńska.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 5 )


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ WTF?
  Poniedziałek, 19.08

  rozumiem, że kamery porozmieszczane na starym mieście i te na bramie targowej nie rejestrują obrazu???

 2. 2
  --3
  ~ żałosne
  Poniedziałek, 19.08

  można to gwożdziem wyskrobać i będzie na dłużej

 3. 3
  +4
  ~ moim_zdaniem
  Poniedziałek, 19.08

  ten napis mozna przeczytac i zhejtowac ta osobe na fotka.pl poza tym firma odpowiedzialna za fotka.pl moze na wniosek prokuratury podac dane tej osoby (bo raczej oczywiste jest ze jakas glupiutka panienka chciala sie wypromowac na bramie targowej) tak czy siak prace porzadkowe na statrym miescie za kare dla tej osoby.

 4. 4
  +7
  ~ szeryfelblaga
  Poniedziałek, 19.08

  http://www.fotka.pl/profil/AySzaaax3 proszę bardzo, oto profil tej dziewczyny. Przesłać link policji, a ta powinna się tym zająć. :) Pozdrawiam

 5. 5
  +9
  ~ miejscy_patrol_czuwa
  Poniedziałek, 19.08

  http://www.fotka.pl/profil/AySzaaax3 -> jesli zdjecia z miejskiego monitoringu pasuja do zdjec na tym profilu to mozna z duza pewnoscia poprosic ta dorosłą "Panią" o wyjaśnienia w tym temacie. Proste

 6. 6
  --9
  ~ hehe
  Poniedziałek, 19.08

  no straszne ale sensacja!

 7. 7
  +9
  ~ inc
  Poniedziałek, 19.08

  ku...wy pi...dolone...bezmózgie twory natury...szkoda ze mimo nadana na tacy "autora" nic z tego nie będzie...chyba ze dzielna policja elblaska i panowie z brzuchami zza biurek ogarna temat///

 8. 8
  +5
  ~ remigjush
  Poniedziałek, 19.08

  pewnie na fotka.pl bedzie miala troche wejsc

 9. 9
  +8
  ~ all
  Poniedziałek, 19.08

  patologia zza kanału, a co : )

 10. 10
  +4
  ~ dizzy
  Poniedziałek, 19.08

  " Ich sens znany jest tylko chuliganom, którzy w ten niesmaczny sposób dali upust swoim "artystycznym" zapędom (...) " ha ha no chuligani faktycznie jakaś parka idiotów podpisała się na Bramie Targowej i tyle, nie ma tu przecież żadnych ukrytych przekazów, grypsów itp. , a że oszpecili przy tym zabytek naszego miasta to już inna sprawa. Mamy monitoring, ludzie już na fotce znaleźli prawdopodobną autorkę, więc co to za problem porównać oba dowody?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98122906684875