Środa, 8.05.2024, Imieniny: Stanislaw, Eryk, Liza
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gęsia Góra – zapomniany obiekt doczeka się renowacji

02.05.2013, 11:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Gęsia Góra – zapomniany obiekt doczeka się renowacji

Tam, gdzie ulica Podchorążych przechodzi w polną drogę między działkami znajduje się Gęsia Góra. Dziś mało atrakcyjna, pełna śmieci, zarośnięta kamienna ruina, kiedyś jako Góra Ludendorffa stanowiła ciekawe miejsce i jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na miasto.

Są w naszym mieście miejsca magiczne. Oprócz zapomnianych już nieco historii parków i elbląskich zieleńców do perełek naszej miejskiej historii zalicza się bez wątpienia Gęsia Góra  -  do dziś jeden z najbardziej pięknych punktów widokowych na tereny naszego miasta.

Historia Gęsiej Góry rozpoczyna się w roku 1904. Wtedy to z inicjatywy Hermanna Schrötera, właściciela mleczarni w Winnicy koło Stagniewa powstała tam 12 metrowa drewniana wieża Bismarcka – stąd długoletnia nazwa tego wzniesienia. Kolejnym etapem świetności tego miejsca było postawienie tam w 1937 roku pomnika ku czci ofiar I Wojny Światowej. Był to kamienny krąg, pośrodku którego znajdował się posąg przedstawiający germańskiego wojownika.

W latach 60-tych władze zburzyły większą część tego monumentu.  Do dziś pozostały jedynie szczątki kamiennego kręgu z komnatą znajdującą się z tyłu pierścienia. Krąży legenda, że za ścianą komnaty jest korytarz prowadzący do bunkrów na ulicy Sadowej (tzw. Wędoły). Nikt jednak nigdy nie podjął się próby przebicia ściany - Pierwsze swoje kontakty z Gęsią Górą pamiętam ze swego dzieciństwa – opowiada pan Henryk Ulanowski, nasz przewodnik po wzniesieniu i członek nieformalnego stowarzyszenia Elbląskiego Klubu Historycznego „Dukat” -  Chadzałem wtedy z kolegami na basen, czyli kąpielisko miejskie przy ul. Moniuszki, lub dokładniej - ul. Spacerowej. Nasza droga wiodła ulicami Saperów i Podchorążych, skąd ze szczytu widać było Gęsią Górę i wzniesiony na jej tarasie pomnik, a właściwie to, co z roku na rok z niego pozostaje. Pod ustawionym na czterech słupach sklepieniem wisiał hak. Opowiadaliśmy sobie najstraszniejsze historie z pomnikowym hakiem w roli głównej – śmieje się pan Henryk. -  Dodatkowej grozy naszym opowieściom dodawał udział w nich niewielkiego bunkra pod tarasem góry.

Zawsze bardzo dużo uwagi zwracano na tajemniczą komnatę znajdująca się z tyłu kamiennego pierścienia – Myślę, że to pomieszczenie w pomniku nie jest początkiem tunelu do ul. Sadowej – mówi pan Henryk. -  Wydaje mi się, że uniemożliwia to spory spadek pomiędzy Gęsią Górą a tą ulicą. Jeszcze jako dzieci bywając na górze przyglądaliśmy się temu pomieszczeniu, później bywałem tam już jako dorosły człowiek i doszedłem do wniosku, że mogło ono być stacją, która w zamyśle miała obsługiwać oświetlenie tego obiektu. Ale tajemnica jest nadal. Niech ktoś spróbuje ją odkryć – uśmiecha się starszy mężczyzna.

W latach sześćdziesiątych Pomnik był chętnie odwiedzanym miejscem, zarówno latem, jak i w zimie - Od strony południowej zbocza wytyczono tor saneczkowy, często można było tu spotkać narciarzy – opowiada pan Henryk. - Góra miała duże powodzenie ze względu na łagodne wejście od strony ul. Podchorążych, piękne widoki na miasto i jezioro Druzno oraz nadające się do uprawiania sportów zbocza.

Dziś znaleźli się elblążanie, którzy pomyśleli o renowacji tego zaniedbywanego latami miejsca. W ramach budżetu obywatelskiego Gęsia Góra zostanie wysprzątania, a na szczycie wzniesienia odrestaurowany zostanie taras widokowy. Jeśli chodzi o pierwszą część zadania w kwietniu została podpisana umowa  na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W czerwcu 2013 roku ruszą pierwsze prace budowlane na tym terenie.

Na przełom czerwca i lipca planowane jest rozpoczęcie prac przy budowie tarasu widokowego w tym miejscu – Do 29 maja br. ma powstać dokumentacja projektowa do całego zadania – informuje Anna Kleina. – Na czerwiec planowane jest rozpoczęcie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych – dodaje.

Radości z faktu odrestaurowania Gęsiej Góry nie ukrywają elblążanie – To będą dobrze zainwestowane pieniądze – uśmiecha się pan Henryk. – A taras, który tu powstanie umożliwi mieszkańcom miłe spędzenie czasu i możliwość podziwiania panoramy Elbląga i okolic. Można by też pozyskać z wojska np. likwidowane haubice, działa czy armaty i ustawić je jako eksponaty – rozmarza się pan Henryk. – A to już tylko krok od tego, żeby Gęsia Góra zaroiła się od elblążan i turystów.



 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 16

%87.5 %12.5


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +18
    ~ Elg.
    Czwartek, 02.05

     Panie Nieczuja już na szczęście były radny bezradny trzeba było się tym zająć zamiast np.nadawać imiona tramwajom które i tak dzięki pańskim kolegom zaraz trafiły na długi czas do zajezdni.Ile to kosztowało.Teraz to tylko zostało wylewanie żali.

  2. 2
    +1
    ~ mam oczy
    Czwartek, 02.05

    Wieża Bismarcka nie znajdowała się na terenie Bażantarni?

  3. 3
    +7
    ~ Andrzej
    Czwartek, 02.05

    Szkoda, że gimbusy zaśmiecają to miejsce.

  4. 4
    --1
    ~ Mariusz Lewandowski
    Czwartek, 02.05

    Panowie temat jest na bieżąco śledzony - już w tym roku ma być zrobiona rewitalizacja samej góry ale środków nie starczy na renowacje toru saneczkowego - ten pomysł zgłaszałem do tegorocznego budżetu obywatelskiego . UM Poszukuje zaś starych zdjęć nie wiadomo czy pod ziemią jest jakiś bruk czy nie ... http://info.elblag.pl/19,27962,Czy-Gesia-Gora-doczeka-sie-renowacji.html https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=186700 http://www.tv.elblag.pl/0,4374-gesia_gora_do_czyszczenia.html  Nie zapominamy ale nie na wszystko są środki a poprzedniej władzy brakowało też pomysłów jak coś zrobić taniej ....

  5. 5
    +4
    ~ Marcus
    Czwartek, 02.05

    Widok ekstra.Chodziło sie za małolata na gesia górę na randki.Trochę niżej kompalismy sie w gliniankach.Dużo bywało tam ludzi narodowosci cyganskiej zamieszkałej w Elblagu.Słychac było gitary i akordeony.Jednym słowem jest co wspominac. Armaty na gesiej górze jak armaty. ale jakis teleskop czy inne przyrządy optyczne by sie porzydały i na siebie zarabiały.

  6. 6
    +15
    ~ ddd
    Czwartek, 02.05

    Co z tego że zbudują ładny taras widokowy, jak bydło nadal będzie tam przychodzić i robić syf.

  7. 7
    +20
    ~ ursus
    Czwartek, 02.05

    gdyby POlicja robila tam naloty i palowalaby ta mlodociana gimbusowo -licealna patologie ,ktora tam ciagle pije alkohol i ćpa to mzoe by to miejsce wygladalo czysciej niz teraz. Tam zalegaja tony potluczonych butelek,mnostwo kondonow,strzykawek ,puszek i innych smieci. Straz miejska powinna robic tam naloty i siekać po glowach ta patologie. Niestety straz miejska i milicja sa od karania normalnych mieszkancow ,ktorzy zle zaparkuja,przejda na czerwonym w niedziele rano,przejada rowerem przez jezdnie lub przekrocza predkosc o 10 km./h. POlicja i straz miejska unika kontaku z patologia. Skoro sa nieudolni to proponuje likwidacje strazy miejskiej i redukcje etatow w milicji

  8. 8
    --10
    ~ Mariusz Lewandowski
    Czwartek, 02.05

    Na monitoring brak kasy w 2013,,,, moze w 2014 razem z torem saneczkowym...

  9. 9
    +4
    ~ widoki na przyszłość - brak
    Czwartek, 02.05

    różne g.... doczekają się pieniędzy na rewitalizację, ale ludzie na możliwość podjęcia pracy zarobkowej mogą czekać do usr...j śmierci. Kamienie i góry "wołają" o pomoc i drugie życie, człowiek zaś może czekać, ma czas, całą wieczność. Dlaczego ludzie stali się dziś bezdusznymi ch....??? Są jak kamienie bez czucia, bez sumienia, samolubni, podli, bezmyślni i zwyczajnie źli, a przecież podobno dobry Bóg dał im dusze. Kamienie i góry są bezduszne ale głęboko moralne, ci którzy mają władzę w społeczeństwie, mają duszę świadomość i mimo to są skończonymi sk...synami, a z moralnością to raczej nic wspólnego nigdy nie mieli.

  10. 10
    +4
    ~ Podoba :)
    Czwartek, 02.05

    zobacz internet , http://www.ciekawemazury.pl/archiwalne_zdjecia_mazur/1919-4945/city/Elbl%C4%85g/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0688519477844