Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kto w Elblągu zajmie się dostarczaniem lekkich przesyłek?

27.09.2012, 12:20:50 Rozmiar tekstu: A A A
Kto w Elblągu zajmie się dostarczaniem lekkich przesyłek?
fot. AŻ

Chociaż monopol Poczty Polskiej na przesyłanie listów cięższych, niż 50g zniesiono już jakiś czas temu, to jednak wszystkie lżejsze nadal można było przekazywać wyłącznie poprzez jej filie. Od stycznia przyszłego roku ulegnie to zmianie. Rynek usług pocztowych będzie w Polsce otwarty i każda firma będzie mogła świadczyć usługi tego typu.

Zmiany w ustawie Prawo Pocztowe mają wejść od 1 stycznia 2013 roku. Przestaniemy wtedy dostawać listy z metalowymi płytkami albo z zeszytem, które powodować miały dodatkowe obciążenie przesyłki. Konkurenci polskiego molocha usług pocztowych nie będą się musieli uciekać do takich sztuczek, gdyż do tej pory Prawo Pocztowe nakładało na nich w takich sytuacjach dodatkową opłatę w wysokości ponad 5 zł za doręczenie przesyłki ważącej mniej niż 50 g. Aby uniknąć dopłat operatorzy ci dodatkowo dociążali swoje przesyłki.

Analogicznie Poczta Polska jako monopolista działający na rynku, mogła doręczać taką korespondencję bez pobierania dodatkowej opłaty. Od nowego roku ma się to zmienić, co zaowocować ma uczciwą i efektywną konkurencją, a także przyczynić się do zwiększenia liczby operatorów, jak również zapewnić im równy dostęp do rynku.

To nie jedyne zmiany, które mają ograniczyć monopol Poczty Polskiej na rynku usług pocztowych. Zmianie ulegną tzw. usługi powszechne, czyli te, które dla wspólnego dobra muszą być świadczone w sposób jednolity i po przystępnych cenach.

Nadal będzie gwarancja tego, że przez 5 dni w tygodniu nadamy i odbierzemy listy do 2 kg i paczki do 10 kg, jak również odbierzemy paczki z zagranicy do 20 kg. Gwarancją tą jednak nie będą już objęte przesyłki reklamowe, ani przesyłki nadawców masowych.

Przez pierwsze 3 lata od wejścia w życie powyższej ustawy, na świadczenie usług powszechnych monopol będzie miała ciągle Poczta Polska. Po tym czasie, na okres 10 lat, w drodze konkursu zostanie wybrany inny operator, który zajmie się wykonywaniem tych usług.

Jaka firma zajmie się zatem dostarczaniem lekkich przesyłek w Elblągu? Na początku lipca br., w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Elblągu ukazała się informacja o udzieleniu zamówienia na powyższe usługi, podpisana 27 czerwca 2012r. Firmą, która wygrała przetarg w kwestii świadczenia powszechnych usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym, w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych o wadze do 50 g oraz ich ewentualnych zwrotów na potrzeby Gminy Miasta Elbląg, jest Poczta Polska, która za swoje usługi zaproponowała cenę, zamykającą się w kwocie prawie 740 000 zł.

Co ciekawe, do powyższego przetargu, oprócz naszego krajowego monopolisty, nie stanęła żadna inna firma.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Elblążanka
  Czwartek, 27.09

  Od roku kożystam z inpostu, chwalę, taniej.

 2. 2
  +2
  ~ janek
  Czwartek, 27.09

  Elblążanka kożysta a ja też korzystam z Inpostu

 3. 3
  +4
  ~ NIGDY INPOST
  Czwartek, 27.09

  Inpost to ***o!!! Mieszkam na Hetmańskiej a przesyłki polecone mam odbierać na Szarych Szeregów i to miedzy 14 a 16 kiedy jestem w pracy!!! Na dodatek dwa dni w tygodniu! To chora konkurencja! Ja wysłałem do wszsystkich instytucji które próbowały się ze mną kontaktować za pomocą InPostu że nie odpowiadam za brak reakcji na listy które rzekomo mam otrzymać przez w/w firmę. Moja żona jest w domu i kilkanaście razy otwierała domofonem drzwi dla kuriera InPostu. Nigdy nie przyniósł przesyłki poleconej na 4 piętro bo mu się iść nie chciało zostawiając świstek z info o odbiorze. Napisałem już skargę do URE na działalność tej firmy, zobaczymy co będzie.

 4. 4
  --3
  ~ ekolog
  Piątek, 28.09

  poczte złodzieji zaorać,osrać i utopić

 5. 5
  --2
  ~ ania
  Piątek, 28.09

  poczta polska to zlodzieje - nie mieszkam w polsce ale wysylam paczki do polski do rodziny i zawsze mam z tym odwieczny problem bo albo zaginol albo sa okradzione albo mocno uszkodzone.Na ostatnie swieta wielkanocne wyslalam pocztowki z zyczeniami i zdjecia dzieci - te pocztowki ze zdjeciami byly grubsze i zginely a te bez zdjec doszly - pewnie ktos na poczcie mylal ze kasiorke dostanie na swieta :/ ostatnio wyslalam akt urodzenia mojego synka ktory tez zginal co zglosilam do odpowiednich organow poniewaz spac nie moglam w nocy ze ktos to sprzeda i wykorzysta uprowadzi jakies dziecko i bedzie mial akt urodzenia.od tego czasu juz niekozystam z uslug poczty polskiej. zlodzieje oszusci kretacze itp

 6. 6
  0
  ~ piki
  Piątek, 28.09

  anno poniżej. zaginol to ci wisi pod nosem... ps przestań wychodzić z domu bo jakiś złodziejski listonosz cię ukradnie.... a to była by wielka strata dla kraju z którego wysyłasz paczki do Polski...

 7. 7
  0
  ~ korserwator zabytków
  Piątek, 28.09

  budynek poczty z foto obecnie jest szabrowany przez pocztę olsztyńską. wywożą wszystko.meble, kompy. niebawem zaczną wywozić papier toaletowy osrańce...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.933002948761