Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tłumy wiernych pożegnały obraz Czarnej Madonny

24.08.2012, 15:13:31 Rozmiar tekstu: A A A
Tłumy wiernych pożegnały obraz Czarnej Madonny
fot. AS

Wczoraj, o 23.30, zabrzmiały dzwony w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. W tym czasie trwało już Nabożeństwo wdzięczności przodkom za przekazaną wiarę – jedno z wielu celebracji obrazu Matki Bożej w Cudownej Ikonie Nawiedzenia, który dziś, w Katedrze kończy swą wędrówkę po Diecezji Elbląskiej.

Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i narodu polskiego. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry rozumiana jako wkroczenie Maryi w życie codzienne społeczeństwa.

Przewożenie wizerunku Czarnej Madonny trwa w naszej diecezji od marca. Na to niezwykłe wydarzenie wierni z Elbląga czekali 26 lat, gdyż ostatnia peregrynacja obrazu w naszej diecezji miała miejsce w latach 1986/87.

Po ponad pięciomiesięcznej wędrówce, dziś, 24 sierpnia, obraz Matki Bożej Częstochowskiej opuści naszą diecezję. Uroczystość pożegnania cudownej ikony rozpoczęto o godzinie 11.00 procesją z obrazem Matki Bożej, na placu przy kościele katedralnym Św. Mikołaja. Przy ołtarzu polowym wierni zainicjowali wspólną modlitwą różańcową, godzinne czuwanie przed ikoną.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce, Celestino Migliore. Do Elbląga, na tę uroczystość, przybyli również biskupi z różnych stron Polski (m.in. z Gdańska, Zielonej Góry, Płocka, Łowicza, Ełku, Bydgoszczy, Tarnowa, Gniezna, Lublina, Legnicy, Poznania i Torunia). Do koncelebracji włączyli się także kapłani ze wszystkich elbląskich parafii. We mszy świętej, uczestniczył również prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk.

Jak napisali Księża Biskupi Jan Styrna i Józef Wysocki w swoim liście pasterskim, uroczystość koncelebracji kopii cudownej ikony była „ społecznym hołdem i podziękowaniem całej diecezji złożonym Matce Bożej”. - Dla mnie dzisiejszy dzień to także publiczne wyznanie wiary i religijnej jedności, oraz dalszy rozwój duchowy. – podkreślał 34-letni Tomasz, który wspólnie, z ponad tysiącem elblążan, koncelebrował dzisiejszą uroczystość.

Od niedzieli, 26 sierpnia, cudowna ikona, rozpocznie swoją wędrówkę po Diecezji Toruńskiej.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Galeria / Pożegnanie kopii jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej w cudownej ikonie Nawiedzenia w Diecezji Elbląskiej ( zdjęć 58 )
Dodano: 2012-08-24 | fot. AS
0

Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ rejtan
  Piątek, 24.08

  Nowaczyk jak zwykle łapie sie na pijar

 2. 2
  +7
  ~ Iga
  Piątek, 24.08

  Nowaczyk jak zwykle ma czas, nie musi pracować...

 3. 3
  0
  ~ To co?
  Piątek, 24.08

  teraz znowu porządni ludzie będą mogli spokojnie żyć, znaleźć pracę, w miarę przyzwoicie zarobić, wysłać dzieci na studia i nie bać się co jutro przyniesie

 4. 4
  --2
  ~ ksamol
  Piątek, 24.08

  Żal mi tej ciemnoty. Jezus zabronił modlić się do obrazków i figurek ale czarna sotnia przerobiła ciemnotę na swoją modłę. No i krecą lody na ludzkiej głupocie.

 5. 5
  +4
  ~ wierzący inaczej
  Piątek, 24.08

  średniowiecze - modlitwa do obrazów postaci, których nikt nigdy nie uwiecznił w żaden sposób (oprócz pisemnego) i to w dodatku do kopii; a do tego ten jarmark z dewocjonaliami przy katedrze, szkoda, że księża jeszcze odpustów na parkingu nie sprzedawali; często też się zastanawiam, czy oni wierzą w to , co robią i mówią; a może w myśl głoszonych zasad lepiej by oddali ogrodzony trawnik na Zamkowej przy Caritasie, na potrzeby okolicznej dzieciarni, która nie ma gdzie się bawić - zamiast sadzić tam drzewka, kwiatki nie wiadomo dla kogo, bez sensu

 6. 6
  +4
  ~ Magda
  Piątek, 24.08

  Prezydent Nowaczyk jak rozumiem był dziś na urlopie, dzięki czemu mógł się zająć swoimi prywatnymi sprawami, jakimi jest uczestnictwo w obrzędach religijnych?

 7. 7
  --2
  ~ cudowny obraz
  Piątek, 24.08

  ciemnogród i tyle w temacie

 8. 8
  +2
  ~ rysio
  Piątek, 24.08

  Iran to przy tym to pikuś.

 9. 9
  +1
  ~ Myślenie męczy, ale nie aż tak bardzo, ludziska zlitujcie się nad sobą!
  Piątek, 24.08

  Ale szopka, jak Ci menadzerowie kk wyglądają, jak cyrkowcy

 10. 10
  +4
  ~ KAMILA
  Piątek, 24.08

  JA NIE UWAŻAM SIĘ ZA CIEMNOTĘ, BYŁAM TAM I SERCE MI SIĘ RADUJE.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91658091545105