Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ograniczenie prędkości dla rowerzystów? „Nie ma takiej potrzeby!”

24.08.2012, 10:43:53 Rozmiar tekstu: A A A
Ograniczenie prędkości dla rowerzystów? „Nie ma takiej potrzeby!”
fot. arch. redakcji

Ograniczenie prędkości dla rowerzystów do 10 km/h wprowadzono kilkanaście dni temu w Sopocie. Władze Miasta tłumaczą, że rowerzyści jeżdżą za szybko, a nowy przepis ma to zmienić. Czy w Elblągu znamy ten problem?

Ograniczenie prędkości dla rowerzystów obowiązuje w niektórych miejscach Sopotu. Głównie w okolicach hoteli i ważniejszych przejść dla pieszych. Znaki ograniczające prędkość staneły również wzdłuż całego pasa nadmorskiego. Władze Miasta argumentują, że decyzję podjęto w trosce o bezpieczeństwo rowerzystów. Poruszając się po uliach Sopotu z niebezpieczną prędkością, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych.

Czy podobny problem daje się zaobserwować w Elblągu?

Tylko w lipcu na ulicach naszego miasta doszło do trzech wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Od początku roku w podobnych zdarzeniach poszkodowanych zostało 13 cyklistów. Czterech z nich z własnej winy przyczyniło się do wypadku. - Każdy taki przypadek to o jeden za dużo – przyznaje mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Zamiast restrykcyjnych zakazów, zaleca jednak przede wszystkim ostrożność. - Jeżeli wzdłuż ścieżki rowerowej biegnie ulica, to musimy mieć świadomość, że w którymś punkcie drogi rowerzysty i kierowcy się spotkają – mówi mł. asp. Krzysztof Nowacki. - Takim miejscem jest na przykład skręt z ulicy Płk. Dąbka na parking przy Gildii Kupców Żuławskich, gdzie droga dla rowerów krzyżuje się z jezdnią- dodaje. Jak tłumaczy oficer prasowy elbląskiej policji, kierowcy często nie zauważają rowerzystów nadjeżdżających z prawej strony i w ten sposób łatwo dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Rowerzyści przekonują, że wprowadzenie ograniczenia prędkości w Elblągu nie miałoby uzasadnienia. - Ruch rowerowy jest u nas zdecydowanie mniejszy, niż w Sopocie, nie ma też takiej sieci ścieżek rowerowych – mówi Zbigniew Ostaniewicz, komendant Elbląskiej Grupy Rowerowej STOP. - Średnia prędkość rowerzysty w mieście wynosi 15 km/h, nie ma potrzeby jej ograniczać – dodaje.

Przeciwni pomysłowi rowerzyści zwracają uwagę, że w ich przypadku trudno mówić o możliwościach egzekucji mandatów za nadmierną prędkość. Pan Mirosław, 45-letni elblążanin, który po mieście porusza się wyłącznie rowerem: - Rowerzyści nie mają przecież obowiązku posiadania liczników. Ktoś miałby na oko określać, czy przekroczyłem dozwoloną prędkość?

Pytanie jest o tyle zasadne, że fotoradary i radary, które są na wyposażeniu policji nie są przystosowane do pomiaru prędkości rowerów.

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ emeryt
  Piątek, 24.08

  rowerem w mieście rozwijam prędkość do 50km/h z góry ,a pod góry prowadzę , bo brak mi sił . jestem emerytem .

 2. 2
  +7
  ~ AborygenMiejscowy
  Piątek, 24.08

  tumaństwo to jednak straszna choroba

 3. 3
  +7
  ~ mimikura
  Piątek, 24.08

  za przekroczeniep rędkości ograniczenie wolności

 4. 4
  +5
  ~ NOLI
  Piątek, 24.08

  do tego jeszcze obowiazkowy licznik predkosci z homologacja :D

 5. 5
  +7
  ~ rowerzysta
  Piątek, 24.08

  Ścieżki rowerowe w Elblągu żle oznakowane -namalować na ścieżkach postać roweru,na dodatek łażą po ścieżkach piesi i parkują auta i wreszcie kiedy ścieżki w mieście będą miały całkowite połączenie.Podjazdy -krawężniki w tym problem.

 6. 6
  +6
  ~ rowerzysta
  Piątek, 24.08

  Rower nie ma na obowiazkowym wyposażeniu licznika więc te ograniczenie to sobie w buty niech wsadzą zamiast słomy albo niech poustawiają fotoradary na ścieżkach BUUUUUHEHEHEHHEHE

 7. 7
  +3
  ~ DUDU Bidon
  Piątek, 24.08

  Na jakiej zasadzie organ restrykcyjny zwany powszechnie milicją obywatelską lub strażą miejską będzie egzekwować mandaty z fotoradarów dla piratów rowerowych ? Może po rozmiarze opony albo nr buta rowerzysty ? Ile będzie pkt za przekroczenie o 50 km/h i na jakie konto będą wpisywane ? Bo chyba w dowód osobisty.

 8. 8
  --1
  ~ raz
  Piątek, 24.08

  Kochani rowerzyści, po co Wam ograniczenia prędkości i ścieżki rowerowe skoro systematyczne widzę miłośników bicyklów pędzących radośnie po jezdni, pomimo przebiegającej obok ścieżki dla rowerów? Celują w tym szczególnie podstarzali posiadacze tzw. rowerów szosowych.

 9. 9
  +2
  ~ zły
  Piątek, 24.08

  już obgryzam paznokcie i denerwuje sie kiedy dostanę wezwanie na wszczepienie CHIPA bo tylko to jeszcze im zostało i będą wiedzieć / ile kupek bąków, ile../ wszystko o ludzikach potrzebnych do wyborów tow Łukaszenka zapraszamy do nas na naukę bo daleko w tyle pan odstaje tutaj to dopiero reżim się wkrada

 10. 10
  +5
  ~ do raz
  Piątek, 24.08

  jezdza po ulicy bo jak sam napisales maja rowery szosowe ktore sa przeznaczone do jazdy po szosie a nie po nierownych chodnikach z wysokimi kraweznikami. Ponad to w tych rowerach opony pompuje sie do cisnienia ok 10 barow a szerokosc oponek w rowerach szosowych to nie wiecej niz 2,5cm ,wiec jadac po chodniku mozna wpasc w szczeliny miedzy plytami. takich niedoinformowanych jak ty jest cale mnostwo. gdyby sciezki rowerowe byly przystosowane do jazdy na kazdym typie rowerow to ci kolarze by z nich korzystali. np na ulicy fromborskiej tumany z um postawily znak zakazujacy jazdy rowerem po jezdni, idz i zobacz w jakim stanie jest tam chodnik po ktorym nasza wladza kaze jezdzic rowerem

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2648639678955