Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Już niedługo wędrówka po Starym Mieście nabierze niezwykłego wymiaru

03.08.2012, 07:20:11 Rozmiar tekstu: A A A
Już niedługo wędrówka po Starym Mieście nabierze niezwykłego wymiaru
fot. archiwum redakcji

W trakcie realizacji jest kolejna nowość i udogodnienie, z której będą mogli skorzystać elblążanie jak i turyści odwiedzający nasze miasto. W zeszłym roku radni Paweł Nieczuja-Ostrowski i Robert Turlej wystąpili do prezydenta Elbląga z interpelacją o stworzenie systemu informacyjnego w postaci tablic, na których znajdowałyby się opisy miejsc i obiektów obecnie istniejących, a także obiektów których już nie ma. Dzięki temu elblążanie oraz turyści mogliby zapoznać się jeszcze bardziej z bogatą historią Elbląga.

System tych tablic informacyjnych z opisami obecnych obiektów i tych, których już nie ma miałby być dodatkowo opatrzony fotokodami QR, dzięki którym wędrówka po Starym Mieście nabrałaby innego, nowego wymiaru. Budowa takiego fotokodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach). Symbolika jest również stosowana w różnych aplikacjach niezwiązanych z transportem przesyłek. Można je np. stosować do zapisywania i umieszczania w różnych miejscach adresów URL, a następnie odczytywać przy pomocy odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych (za wikipedią). W takich kodach będą najprawdopodobniej umieszczone informacje o zabytkach, które znają się na tablicach ustawionych na Starym Mieście w Elblągu.

Radni pomysł ten podpatrzyli w innych miastach Polski (Toruń, Słupsk) i Europy (Leer). W tej sprawie interpelacja do prezydenta Nowaczyka została złożona 4 marca 2011 roku, a już niecałe dwa tygodnie później radni otrzymali zielone światło dla swojego pomysłu. Paweł Nieczuja-Ostrowski i Robert Turlej interpelowali również o potrzebę stworzenia i ustawienia przy drogach prowadzących do miasta brązowych tablic informujących o zabytkach i atrakcjach turystycznych.

Do tej pory bowiem nie doczekaliśmy się profesjonalnych „witaczy” przy wjazdach do naszego miasta. Wcześniej miasto nie było zainteresowane tego typu promocją. Zabytki i inne atrakcje turystyczne promowano głównie na targach turystycznych, stronach internetowych, publikacjach książkowych, broszurach i folderach.

W odpowiedzi na interpelację radnych, prezydent Grzegorz Nowaczyk przyznał, że brązowe tablice informacyjne są praktycznym rozwiązaniem, które wskazywać będzie kierowcom podróżującym w okolicach naszego miasta zabytki i atrakcje, jakie czekają na nich w Elblągu, i dlatego będzie podejmował działania zmierzające do ich postawienia. Jak czytamy na blogu radnego Nieczuja-Ostrowkiego, najpierw jednak trzeba było znaleźć środki finansowe na ten cel i wskazać źródło finansowania dla inwestycji. Jak w każdej tego typu inwestycji ustawienie tablic to tylko część wydatków a znacznie wyższe są koszty utrzymania.

Ponad rok trwało poszukiwanie pieniędzy na ten cel, przygotowanie projektu i lokalizacji tablic, które trzeba było uzgodnić z różnymi instytucjami, m.in. Regionalną Organizacją Turystyczną, Zarządem Dróg Wojewódzkich, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozważano też rodzaj tablic, bo tych prowadzących do atrakcji turystycznych jest kilka typów. Te tzw. brązowe to E-22a, E-22-b, E-22c, a są jeszcze białe E-7, E-9, E-10, E-11, E-12. I do wszystkich stosuje się określone zasady stawiania, w tym też finansowania.

Na razie jednak – jak wynika z wypowiedzi na blogu radnego Turleja - mają powstać tablice informacyjne na Starym Mieście.  W tej chwili trwa wybór rodzaju tablic a także opisów do nich. Ustalana jest również trasa, wzdłuż której zostaną one ustawione. Wstępny zarys już najprawdopodobniej istnieje, ale jak czytamy na blogu Roberta Tuleja – na razie nie chce on go zdradzić.

A jak, zdaniem naszych czytelników, powinien wyglądać informacyjny szlak turystyczny w naszym mieście?

 

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --12
  ~ misiol
  Piątek, 03.08

  O la Boga ! jakie tablice ? po co ? Komu ? gdzież to na starym mieście w Elblągu widział ktoś zabytki? chyba że jak handlarze starociami przyjadą. / Toć to wyrzucone pieniądze - no chyba że o to chodzi żeby ktoś zarobić mógł.- lepiej by dorzucili tym co mosty robią, bo zara kolejna zima a te bidoki za kanału dookoła chodzą 2 rok.......

 2. 2
  +8
  ~ odkrycie Ameryki...?
  Piątek, 03.08

  To trochę przekombinowane. Wystarczy pojechać do TORUNIA. Zobaczyć co znajduje się w płytach chodnikowych deptaka staromiejskiego - ulicy SZEROKIEJ. Zobaczyć TABLICE przed obiektami zabytkowmi. Zobaczyć tabliczki metalowe wmurowane w płyty chodnikowe. Czy takie trudne? Zrobić to, co zdało egzamin u innych, bardziej doświadczonych ?

 3. 3
  --4
  ~ @AS
  Piątek, 03.08

  "Budowa takiego fotokodu umożliwia jego umieszczenie i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera (np. na przenośnikach). Symbolika jest również stosowana w różnych aplikacjach niezwiązanych z transportem przesyłek." - a ten bełkot to po co?

 4. 4
  --4
  ~ x
  Piątek, 03.08

  Wymyślili? QRpedia.org :) Jeszcze chwila i radni koło wymyślą

 5. 5
  0
  ~ kobra
  Piątek, 03.08

  bzdety do bulu narazie na starym miescie tylko pasozyty straz miejska jezdzi i odstrasz turysto moze ktos wrescie by ich z tamtad pogonil

 6. 6
  0
  ~ na uboczu
  Piątek, 03.08

  jedzcie do olsztyna na starówkę to zobaczycie jak tętni życiem, nasza pseudo starówka(gdzie starych zabudowań jest 15%) to niestety jekieś nieporozumienie w tym względzie. nie tylko budynki stanowią o klimacie danego miejsca a ludzie, których tam nie ma. to smutna prawda, trzeba być obiektywnym. prosze sobie wyobrazić starówkę chocby w okolicach ratusza czy teatru.poprosztu nie sposób by ją było ominąć. inna wersja rozbudowa miast w kierunku nowodworskiej warszawskiej ale o tym trzebabyło pomyślec kilkadziesiąt lat temu, nie rokuje dobrej przyszłości dla tej całej starówki choćby jutro została odbudowana ale wykopy to bedziemy sobie oglądzac jeszcze przez 10 lat.

 7. 7
  +9
  ~ Arkadiusz Jachimowicz
  Piątek, 03.08

  To dziwne że sprawa wymagała interpelacji radnych, to powinien już dawno zrobić urząd "z urzędu", a rzecz jest niezwykle potrzebna.

 8. 8
  +6
  ~ grey
  Piątek, 03.08

  ~@AS - widocznie ten bełkot to dla takich madral, jak ty ;) co do pomyslu radnych - popieram. niech wymyslaja, nawet jesli to nie sa nowatorskie pomysly

 9. 9
  --7
  ~ ifo05
  Piątek, 03.08

  Jak miasto ma za dużo pieniędzy to lepiej niech się zajmą bednarską ,kiedy pada deszcz to błoto po kolana.

 10. 10
  +5
  ~ dociekliwy
  Piątek, 03.08

  A DLACZEGO zamilkła kamera internetowa na Bramie Targowej co nie podobał się komuś widok Starówki Elbląskiej.Nazwisko konkretne tej osoby !!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1121201515198