Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wiele nadziei z otwartej granicy

27.07.2012, 12:40:43 Rozmiar tekstu: A A A
Wiele nadziei z otwartej granicy
źródło: www.tvpparlament.pl

Zwiększenie ruchu turystycznego i ożywienie gospodarki - to największe nadzieje związane z małym ruchem granicznym, który zaczął obowiązywać dziś, 27 lipca. Ułatwienia będą dotyczyły części powiatów z Warmii, Mazur i Pomorza oraz Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

- Rzeczywiście z nadzieją przyjmujemy ten fakt i serdecznie witamy naszych sąsiadów ze Wschodu na Warmii i Mazurach – mówi Jarosław Słoma, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Widzimy wiele korzyści z ożywienia kontaktów z mieszkańcami Obwodu Kaliningradzkiego, choć zdajemy sobie sprawę, że to nie jest recepta na wszystkie bolączki regionu.

Staraliśmy się przecież, aby ruch bezwizowy objął całe nasze województwo. Zakładam, że w przyszłości tak będzie. Sukces uruchomienia małego ruchu granicznego zależeć będzie jednak w praktyce od drożności naszych granic. 

W województwie warmińsko-mazurskim nowe uregulowania obejmą następujące powiaty i miasta na prawach powiatu: miasto Elbląg, elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, miasto Olsztyn, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki.

Polsko-rosyjska umowa o małym ruchu umożliwi mieszkańcom strefy przygranicznej łatwiejsze przekraczanie granicy. Wizy zostaną zastąpione zezwoleniami wydawanymi w konsulatach, co ułatwi życie wielu mieszańcom strefy przygranicznej i znacząco zmniejszy koszty. Będą obowiązywać specjalne wkładki do paszportów, poświadczające, że podróżny ma prawo poruszać się bez wizy. Podróżny jednak od co najmniej 3 lat musi mieć stałe zameldowanie w strefie ruchu bezwizowego, a także uzasadnić celowość takiego przejazdu: ze względów społecznych, kulturowych, rodzinnych czy w uzasadnionych przypadkach ekonomicznych. W umowie o małym ruchu przygranicznym nie ma zapisów o celach zarobkowych.

Od środy przy ul. Dąbrowszczaków 18 działa punkt wizowy, zorganizowany przez rosyjskie MSZ. Punkt jest prowadzony przez firmę komercyjną, dlatego uzyskanie pozwolenia w Olsztynie będzie obciążone dodatkową opłatą.


Biuro Prasowe Województwa warmińsko-mazurskiego

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ jej
  Piątek, 27.07

  Już jadę dawać łapówki w dolarach, bo inaczej tam nie przejedziesz samochodem:-).

 2. 2
  0
  ~ dario
  Sobota, 28.07

  gdyby nie fajki i paliwo to nikt by nie jeździł na to śmietnisko!

 3. 3
  0
  ~ dddd
  Sobota, 28.07

  będzie tak jak dziś - kolejka do konca asfaltu - polacy stoją po 5 h nie i nic się nie dzieje zaś rosjanie jadą i jadą mały ruch będzie tylko dla rosjan

 4. 4
  0
  ~ Mała
  Niedziela, 29.07

  Do Dario ~~~"śmietnisko " to ty masz w domu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.101735830307