Środa, 21.10.2020, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Do Kaliningradu bez wiz pojedziemy już pod koniec lipca

18.06.2012, 12:58:45 Rozmiar tekstu: A A A
Do Kaliningradu bez wiz pojedziemy już pod koniec lipca
fot. AS

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę federalną o ratyfikacji umowy między rządami Rosji i Polski o zasadach małego ruchu granicznego. Dziasiaj, 18 czerwca, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk i Zbigniew Świerczyński Radca - Konsul  Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kalinigradzie ogłosili wejscie w zycie porozumienia na specjalnym briefingu prasowym zorganizowanym w Elbląskim Parku Technologicznym.

- Na dzisiaj zaplanowaliśmy kolejną konferencję gospodarczą, która ma na celu ożywienie współpracy pomiędzy Elblągiem a Kaliningradem. - informował na dzisiejszym spotkaniu prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk. - Najważniejszą jest natomiast informacja, że 14 czerwca, prezydent Federacji Rosyjskiej, Wladimir Putin ratyfikował umowę o małym ruchu granicznym miedzy naszymi miastami.

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Putin złożył podpis pod tym dokumentem w czwartek, jednak do wiadomości publicznej podano to w piątek przez opublikowanie ustawy na rządowym portalu będącym odpowiednikiem polskiego Dziennika Ustaw. W Polsce umowa też przeszła już całą procedurę ratyfikacyjną. 4 maja podpis pod aktem ratyfikacyjnym złożył prezydent Bronisław Komorowski.

Porozumienie określa zasady małego ruchu granicznego między Polską a Rosją, m.in. warunki przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego, zasady i czas pobytu w strefie przygranicznej, tryb i warunki wydawania zezwoleń na przekraczanie granicy, wysokość opłat za wydanie zezwolenia, sankcje stosowane wobec osób naruszających zasady małego ruchu granicznego.

Wejście w życie porozumienia o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy. - Pod koniec lipca br. mały ruch graniczny stanie się faktem faktem. - powiedział Radca-Konsul Zbigniew Świerczyński, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. - Ale już od czerwca zaczyna się nowa jakościowo sytuacja pomiędzy obwodem kaliningradzkim a Elblągiem. Dokument stwierdzający możliwość odwiedzania Polski przez obywateli Federacji Rosyjskiej zamieszkałych w obwodzie kaliningradzkim otrzymają osoby, które wypełnią stosowne dokumenty, ale którzy zamieszkują ten obwód minimum trzy lata na pobyt stały. - wyjaśniał Świerczyński. - Pierwszy taki dokument uprawniający do ruchu bezwizyjnego w formie podobnej do karty czipowej, zostanie przyznany na okres dwóch lat, potem przedłużony będzie na pięć i na kolejne lata.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Tutaj ruch będzie sie odbywał bezwizowo, na zasadzie bezpośredniego przyjazdu.

- Dzisiaj, w związku z ruchem bezwizowym, pragnę mocno zaakcentować możliwości gospodarcze, które otworzą się dla Elbląga i mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. - powiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk. - We wrześniu planujemy otwarcie w Kaliningradzie punktu informacyjnego dotyczącego Elbląga. Każdy mieszkaniec Kaliningradu będzie mógł dowiedzieć się tam, jak dojechać do Elbląga, jaka bazę noclegową i restauracyjną posiada nasze miasto i jakie atrakcje czekają na niego tu i w okolicach. - wyjaśniał prezydent. -  Ale przede wszystkim każdy z nich będzie mógł dowiedzieć się, co zrobić, aby móc rozpocząć działalność gospodarczą w naszym mieście. Branże inwestowania w tym przypadku są naprawdę szerokie: od turystyki, sportu inwestowania w nieruchomości, po współpracę z młodzieżą na stopie sportowej i kulturalnej. - wymieniał Nowaczyk. - Porozumienie powinno przyczynić się do ożywienia społecznego, kulturalnego oraz gospodarczego, szczególnie po stronie polskiej, głównie we wspomnianych przeze mnie branżach. - dodał prezydent Nowaczyk.

Poprzez wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej umowa ma złagodzić bariery, które stanowi granica Schengen.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ tomson
  Poniedziałek, 18.06

  no i bardzo piątka...

 2. 2
  +15
  ~ tankowiec
  Poniedziałek, 18.06

  sprzedaż pasatów wzrośnie

 3. 3
  +6
  ~ żarcik taki:)
  Poniedziałek, 18.06

  No, ale jaka w tym zasługa Nowaczyka? Może zmusił Putina?....odwet za telefon Putina do Tuska? a ty, ty dziubasku...podpisuj mi tu i już:):) Kiedy wstęgę przecinamy?

 4. 4
  --4
  ~ sprzedam passata
  Poniedziałek, 18.06

  igła

 5. 5
  +13
  ~ true or false
  Poniedziałek, 18.06

  Nowaczykowych zasług w tym mieście na chwilę obecną jest 0.

 6. 6
  +11
  ~ Nowa Prawica
  Poniedziałek, 18.06

  a co Fadola ma z tym wspolnego? chce sie polansowac ze "to on zalatwil"?

 7. 7
  +13
  ~ ona71
  Poniedziałek, 18.06

  jak patrze na tego Dyzmę to mnie na wymioty bierze

 8. 8
  +17
  ~ m.
  Poniedziałek, 18.06

  W Bytomiu odwołano w referendum prezydenta (nota bene z PO) oraz rade miasta. Bytom ma 170000 mieszkańców. Dlaczego nie zrobić tego w Elblągu??? Ludzie skrzyknijmy się!!

 9. 9
  +4
  ~ ja
  Poniedziałek, 18.06

  @m Oczywiście! Jestem za!

 10. 10
  +10
  ~ eska
  Poniedziałek, 18.06

  Bedą tłumnie jezdzic do CH w Gdansku ,bo przeciez w naszym miescie nie ma ZADNEGO .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.76138305664062