Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Porady prawne na INFO - cz.8

26.09.2011, 09:32:59 Rozmiar tekstu: A A A
Porady prawne na INFO - cz.8

Za pośrednictwem serwisu allegro.pl wystawiłem na sprzedaż samochód o wartości 3.000 zł. Zamieszczając ofertę ustawiłem omyłkowo cenę „Kup teraz” na 30 zł. Przedmiot został już zakupiony 5 minut po zamieszczeniu ogłoszenia, nie zdążyłem nawet poprawić oferty. Osoba, która twierdzi, że kupiła ode mnie samochód (...)żąda wydania samochodu, grozi sądem. (...) Co mogę zrobić? Na to pytanie naszego Czytelnika odpowiedzi udzieli Krzysztof Kowalski z kancelarii Lexnova.

Przypomnijmy, że co tydzień, na łamach naszego serwisu przeczytać można porady prawne oraz omówienia bieżących kwestii z zakresu zmian w obowiązującym prawie. Bardzo liczymy na naszych Czytelników, którzy zadając pytania prawnikowi w takich dziedzinach jak: prawo cywilne, rodzinne, administracyjne i nieruchomości, będą wspólnie tworzyli cykliczne porady prawne.

Dziś publikujemy kolejne nadesłane do nas pytanie i odpowiedź prawnika.

Pytanie przesłane przez czytelnika:

 
Za pośrednictwem serwisu allegro.pl wystawiłem na sprzedaż samochód o wartości 3.000 zł. Zamieszczając ofertę ustawiłem omyłkowo cenę „Kup teraz” na 30 zł. W opisie aukcji znajdował się jednak dokładny opis samochodu oraz grubą, wyróżniającą się czcionką była napisana prawidłowa cena, tj. 3.000 zł. Dosyć szybko zorientowałem się o popełnionym błędzie, ale przedmiot został już zakupiony 5 minut po zamieszczeniu ogłoszenia, nie zdążyłem nawet poprawić oferty. Osoba, która twierdzi, że kupiła ode mnie samochód nie chce słuchać żadnych tłumaczeń, nawet przesłała przekazem pocztowym na mój adres uzyskany z allegro, 30 zł i żąda wydania samochodu, grozi sądem. Nie chcę oddać samochodu za takie śmieszne pieniądze, co mogę zrobić?

Odpowiedź:

Ze względu na  znaczący przyrost transakcji zawieranych przez internet, sytuacji podobnych do tej, w której znalazł się czytelnik jest coraz więcej. W opisanym przypadku zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego dotyczące błędów przy składaniu oświadczeń woli.

Zgodnie z art. 84 k.c. w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Dodatkowo przepis stanowi, że można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

W okolicznościach przedmiotowej sprawy nie powinien budzić wątpliwości fakt, iż zostały wypełnione przesłanki zacytowanego przepisu, uprawniające czytelnika do uchylenia się od skutków zawartej umowy. Należy stwierdzić, że z doświadczenia życiowego wynika, iż jakikolwiek samochód raczej nie kosztuje 30 zł, zatem już sama ta okoliczność wskazuje, że osoba, która skorzystała z opcji „kup teraz”, powinna się domyśleć, że to błąd. Ponadto, jak wskazał czytelnik w opisie aukcji pogrubioną czcionką uwidocznił on prawidłową cenę przedmiotu, a kupujący, który uważałby że istnieją okazje zakupu samochodu za 30 zł, to po przeczytaniu opisu przedmiotu błąd w cenie mógł z łatwością zauważyć. Logicznym również jest, że oceniając sprawę rozsądnie nikt nie sprzedaje przedmiotu za 1% jego rzeczywistej wartości, co dowodzi, że mamy do czynienia z błędem istotnym.
   
Reasumując, czytelnik powinien skierować do osoby, która kupiła samochód pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu oraz zwrócić otrzymaną zapłatę. Termin do złożenia takiego oświadczenia wynosi rok od daty wykrycia błędu. Proponuję również wydrukować opis aukcji i zachować do celów dowodowych, gdyby jednak doszło do sprawy sądowej.
   

Krzysztof Kowalski – doradca prawny
Lexnova - Kancelaria prawna & Nieruchomości

ul. 1 Maja 45
82 - 300 Elbląg
tel/fax 55 648 50 00
http://www.lexnova.pl
kancelaria@lexnova.pl

Zapraszamy naszych czytelników do zadawania pytań prawnikowi z kancelarii Lexnova. Pytania z dziedzin prawa cywilnego, rodzinnego, administracyjnego i nieruchomości, należy wysyłać na maila kancelaria@lexnova.pl. Najciekawsze problemy wraz z odpowiedzią prawnika, publikować będziemy w każdy poniedziałek na łamach Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9319281578064