Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Męska broń jądrowa

21.11.2019, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Męska broń jądrowa

Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków raka jądra. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn do 40. roku życia. Ale wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w stu procentach uleczalny i dlatego nie należy zwlekać.

Jedyny skuteczny sposób leczenia to usunięcie jądra i jeśli trzeba okolicznych węzłów chłonnych. Jeżeli jest taka konieczność, leczenie uzupełnia się chemioterapią lub (rzadziej) radioterapią.

Usunięcie jednego jądra nie wpływa na życie seksualne, a nawet płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość nasienia. Mężczyzna po operacji może też prowadzić normalne życie seksualne. Jedynym efektem zabiegu jest widoczny brak jądra, ale można go zastąpić protezą.

Nowotwór jąder zagraża młodym mężczyznom, szczególnie między 15. a 40. rokiem życia. To najczęściej występujący, złośliwy guz u mężczyzn w wieku między 20. a 35. rokiem życia. Jest on łatwy do wykrycia badaniem palcami. Wcześnie wykryty guz zostaje wycięty i na tym kończy się leczenie. – Niestety nowotwór ten szybko się rozrasta i daje przerzuty, a wtedy leczenie nie jest już takie proste i nie zawsze kończy się sukcesem – przestrzega urolog dr Jan Karol Wolski z warszawskiego Centrum Onkologii.

- Największy guz, jaki widziałem w mojej praktyce lekarskiej miał wielkość melona. Pacjent zgłosił się do lekarza, bo – jak twierdził - przeszkadzał mu on jeździć na motorze – opowiada dr Wolski. Dodaje, że często zdarza się też, że to partnerki podczas kontaktów seksualnych znajdują anomalie w budowie jąder. Jądra dorosłego mężczyzny mają objętość od 15 do 25 ml. Każda anomalia wymaga konsultacji lekarskiej.

- Problem polega na tym, że guz nie boli. Dlatego pacjenci często lekceważą zmiany na jądrach. Tymczasem każde zgrubienie lub powiększenie jądra powinno być skonsultowane z lekarzem urologiem – wyjaśnia dr Wolski. Dodaje, że liczy się każdy dzień, bo guz potrafi podwoić masę w ciągu miesiąca. Zmianę bada się bezboleśnie za pomocą USG. Na podstawie tego badania lekarz decyduje o sposobie leczenia. Najczęściej niezbędne jest usunięcie całego jądra razem z guzkiem.

Nie każdy guz oznacza, że jest to nowotwór złośliwy. Na jądrach mogą tworzyć się zmiany łagodne, np. torbiele, naczyniaki. Wszystkie te zmiany wymagają jednak konsultacji lekarskiej. Wizyta u urologa jest również konieczna, jeśli przytrafił się nam jakiś uraz jąder, np. podczas gry w piłkę nożną lub na rowerze. Urazy takie mogą być przyczyną krwiaków lub pęknięcia jądra. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nie podjęcie leczenia po urazie może doprowadzi do infekcji, aż do powstania ropnia w jądrze, co zazwyczaj kończy się jego usunięciem.

Może być też przyczyną niepłodności lub zaburzeń życia seksualnego (impotencji).  Lekarze zalecają mężczyznom samobadanie (autoocena) raz w miesiącu, analogicznie do samokontroli, którą powinny prowadzić kobiety w celu wczesnego wykrycia raka piersi. Szczególnie uważni powinni być mężczyźni z grup zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór jądra, czyli cierpiący na niepłodność oraz ci, u których zaraz po urodzeniu stwierdzono brak jąder w mosznie (tzw. wnętrostwo) lub mężczyźni z niedorozwojem narządów płciowych.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder?

 

 • Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia, grudki. Zwracaj uwagę, czy od poprzedniego badania jądra nie zmieniły wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.


 

 • Uciśnij delikatnie palcami jądro zdrowe jest miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarza.

 

 

 • Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem to najądrza i nasieniowód. Tak po prostu jesteś zbudowany.
   

ek.

Źródło: serwisy medonet.pl; poradnikzdrowie.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ jajcarz
  Wtorek, 23.01

  Ale jaja,jaja jak berety

 2. 2
  +7
  ~ wasyl
  Środa, 24.01

  jajcarz tu się nie ma z czego śmiać, jajka są ważne dla faceta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91607618331909