Niedziela, 5.07.2020, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Emocjonalne zatrucie

17.11.2019, 15:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Emocjonalne zatrucie

Emocjonalne zatrucie występuje, kiedy osobiste konflikty i emocje bezpośrednio wpływają na psychiczne i fizjologiczne samopoczucie. Wyraża się w symptomach takich jak rozdrażnienie, depresja, emocjonalna niestabilność i zmęczenie.

Chociaż występuje wiele wyzwalaczy, podstawową przyczyną emocjonalnego zatrucia jest niezdolność zagospodarowania sobie czasu na rozwijanie życia wewnętrznego.

Jak rozpoznać emocjonalne zatrucie?

Możesz cierpieć na zatrucie emocjonalne nawet o tym nie wiedząc. By odkryć, czy występuje ono u ciebie, musisz uważać na każde powtarzające się zachowanie – rzeczy, które robisz mimo faktu, że są dla ciebie złe.

Jeśli wykazujesz jedno lub więcej z poniższych zachowań – możesz być emocjonalnie zatruty:

1. Jesteś defensywny

Osoba która jest zatruta emocjonalnie działa w trybie samoobrony i stale mylnie interpretuje działania lub słowa innych jako ataki. Kiedy jesteś zatruty, brak pewności siebie kieruje twoim życiem. Stajesz się bardziej impulsywny i często cofasz się do obrony. Twoja samoocena jest zupełnie zmniejszona i wszystko wydaje się podatne.

Blokujesz to, co pozytywne i wybiórczo skupiasz się na tym, co negatywne. To często sprawia, że przekręcasz słowa i działania innych, reagując w agresywny sposób, by uchronić się przed możliwą krzywdą, na którą polują twoje emocje.

2. Jesteś przesadnie krytyczny

Kiedy osoby są emocjonalnie zatrute nakładają na siebie barierę nieustępliwości. Są przesadnie szorstcy dla innych i samych siebie.  Jeśli jesteś zatruty, to całkiem możliwe, że w wyniku twojej skłonności do trzymania wszystkiego pod kontrolą, jesteś dla siebie zbyt wymagający i nie dopuszczasz nawet minimalnego marginesu błędu. Staraj się być dla siebie oraz innych bardziej życzliwy.

3. Czujesz się emocjonalnie wyłączony

Kiedy jesteśmy emocjonalnie zatruci optujemy, aby zamykać zasłony swoich emocji i ochraniać się przed własnymi uczuciami. Dlatego kiedy osoba jest przytłoczona swoimi uczuciami, w pewnym stopniu jej żywiołowość zamiera i wyłącza się.

Kiedy jesteś emocjonalnie wyłączony, nie czujesz się zdolnym do reaktywowania swojego życia w żaden sposób. Kiedy nasz mózg jest zalany naszymi emocjami, nie możemy myśleć  ani działać jasno i efektywnie.

4. Jesteś agresywny w stosunku do innych

Zatruci ludzie mogą być agresywni i niebezpieczni. W wyniku emocjonalnej blokady nie odpowiadają jasno, nie są też zdolni na rozsądną ocenę osób ze swojego otoczenia.  Co więcej, trudnym staje się odczuwanie empatii do innych.

Ta zewnętrzna agresja naprawdę jest produktem ubocznym potępienia i poczucia winy, które emocjonalnie zatrute osoby odczuwają w stosunku do siebie. Odzwierciedlają swoje obawy i frustrację na innych, drogą ucieczki i wolności.

5. Dokonujesz auto-sabotażu

Przemierzanie przez życie może być trudne dla osoby zatrutej swoimi emocjami. Boi się ona sukcesu ze względu na brak tolerancji na niepewność. Emocjonalnie zatruci ludzie nie wierzą we własną zdolność do udźwignięcia tego, co może nadejść.

Muszą mieć wszystko rozpracowane i rozpracowane po raz kolejny, a także przetestowane tysiące razy. Jeśli czujesz się zatruty, pamiętaj, że na tym świecie jest tylko jedna osoba, która może powstrzymać cię przed zajściem daleko i tą osobą jesteś ty sam.

Co mogę zrobić, jeśli odczuwam emocjonalne zatrucie?

Potrzebujemy czasu na detoksykację. Dokładnie tak, jak kiedy wypijasz za dużo alkoholu - zawsze będziesz mieć kaca. Kace emocjonalne powodują poczucie winy, stałe rozgniewanie, trudności z zasypianiem i smutek. Ale nie martw się, identyfikując swoje zachowania i emocje już rozpocząłeś proces leczenia.

Wiedząc to, możesz zostawić za sobą tendencję do nadmiernego żywienia się negatywnymi emocjami i rozpoczniesz proces emocjonalnego oczyszczenia, który jest ci wysoce potrzebny. Symptomy zanikną, a twoje uczucia wrócą do ułożenia w zgodzie z rzeczywistością.


ek.


Źródło: serwis pięknoumyslu.pl

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Kat Na Idiotów
  Niedziela, 17.11

  No to teraz wiem co dolega mojemu sąsiadowi i jego żonie....

 2. 2
  --2
  ~ anonim
  Niedziela, 17.11

  A czy sąsiad i jego żona wie co Tobie dolega?

 3. 3
  0
  ~ Mar
  Poniedziałek, 18.11

  Wszyscy jesteśmy zatruci ... przez PiS

 4. 4
  0
  ~ anonim
  Poniedziałek, 18.11

  Łubu dubu,łubu dubu dolega nam wszystkim prezes ,,dziwnego'' klubu.To pisałem ja podwładny Prezesa i Naczelnika.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.