Czwartek, 2.05.2024, Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Fizjoterapia na kółkach, czyli laser w domu

03.06.2016, 11:00:16 Rozmiar tekstu: A A A
Fizjoterapia na kółkach, czyli laser w domu

O tym, jak ważne jest zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mówi przysłowie, „Kto zdrowia nie szanuje, ten na starość żałuje”. W Elblągu rozprowadzany jest bezpłatny miesięcznik „Zdrowy Elbląg”, który w całości poświęcony jest właśnie tej tematyce. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników nawiązaliśmy z zespołem redakcyjnym miesięcznika współpracę, aby i u nas publikowane były wybrane materiały poświęcone szeroko rozumianemu zdrowiu.

Dla większości osób fizjoterapeuta kojarzy się ze sportem lub z masażem, w rzeczywistości zakres czynności podejmowanych przez fizjoterapeutów jest szerszy, postaramy się to wyjaśnić w rozmowie z fizjoterapeutą Bartłomiejem Borowieckim.

Zdrowy Elbląg: Czy można wyróżnić grupy pacjentów, u których fizjoterapia jest szczególnie wskazana?

Bartłomiej Borowiecki: Starzenie się społeczeństwa, narastający problem otyłości oraz siedzący tryb życia sprawiają, że coraz więcej pacjentów cierpi z powodu dolegliwości bólowych ze strony układu ruchu. Często tryb życia, jego styl i pewna niedbałość o siebie bardzo szybko doprowadzają do gabinetu fizjoterapeuty. Z tego powodu trudno określić konkretnie grupę wiekową, raczej należałoby się skupić na schorzeniach.

ZE: A więc pacjentów z jakimi schorzeniami ma Pan najwięcej? Co przyprowadza ludzi do fizjoterapeuty? Jakimi problemami zdrowotnymi się Pan zajmuje?

BB: Zakres problemów, którymi się zajmujemy, jest szeroki. Praktycznie każdego pacjenta po przebytych urazach lub chorobach, szczególnie neurologicznych można skierować do fizjoterapeuty. Najważniejsze jest jednak to, aby właściwie określić cel, jaki chcemy dzięki fizjoterapii osiągnąć. Bardzo dobrze rokują pacjenci po udarach, wylewach o ile rehabilitację rozpoczynamy szybko po zachorowaniu. Ponadto osoby po zawale serca, endoprotezie, mastektomii, złamaniach. Zdarza się również, ze z fizjoterapii korzystają osoby zdrowe, a jedynie mające problem z przeciążonym kręgosłupem czy bolącymi kolanami.

ZE: Jest Pan fizjoterapeutą mobilnym, co to oznacza dla pacjenta?

BB: Zakres usług fizjoterapeutycznych dla wielu osób staje się ciężki do realizacji, ponieważ aby móc skorzystać z usług NFZ-u muszą najpierw zdobyć skierowanie od lekarza POZ, następnie zapisać się w kolejce i czekać wiele miesięcy na swoją kolej, a potem dojeżdżać na zabiegi niezależnie od samopoczucia. W wielu schorzeniach jest to wręcz ciężkie do realizacji, a nieraz po prostu nie możliwe. Ponadto należy pamiętać, że w dużej ilości przypadków czas jest sprzymierzeńcem i im szybsza fizjoterapia tym lepsze osiągniecia. Stąd pomysł na rehabilitację mobilną w warunkach domowych w domu pacjenta. Współpracujemy z Centrum Usług Opiekuńczych Pomocna Dłoń, tam trafiają często osoby po udarach i wylewach, ci pacjenci korzystają z fizjoterapii mobilnej i stosunkowo szybko wracają do formy. Często po zabiegach nie ma już potrzeby korzystania z opieki opiekunek, ponieważ ci pacjenci sami sobie już radzą.

ZE: No właśnie, udary, wylewy często dotykają osoby nie tylko starsze, ale coraz młodsze. Jak szybko należy rozpocząć rehabilitację po udarze?

BB: Rehabilitacja poudarowa powinna rozpocząć się natychmiast po przejściu udaru. Siedem dni trwa tzw. „cisza neurologiczna”, a po niej należy już wprowadzać pierwsze zabiegi. Daje to zdecydowanie zwiększone prawdopodobieństwo powrotu do pełnej sprawności. Bardzo ważnym aspektem rehabilitacji jest uniknięcie spastyczności oraz przywrócenie sprawności ruchowej. Warto zaznaczyć, że powinna być to kompleksowa rehabilitacja. Szczególnie ważne jest włączenie się członków rodziny chorego w proces jego powrotu do zdrowia. Wielką ich zaletą jest wówczas wysoka częstotliwość, gdyż rodzina można je przeprowadzać między ćwiczeniami z rehabilitantem. W ten sposób następuje też umacnianie więzi i podnoszenie pacjenta na duchu.

ZE: Jakie zabiegi Pan poleca celem szybkiego powrotu do zdrowia w typowych przypadkach jak bóle stawów, kręgosłupa, łokieć tenisisty, zapalenia ścięgien?

BB: Polecam zabiegi z zakresu elektroterapii, ultradźwięków, laseroterapii i magnetoterapii. Zabiegi te wykonujemy za aparacie PhysioGo 701I, dzięki czemu pacjent otrzymuje najlepsze efekty w krótkim czasie w przystępnej cenie. Zapraszamy zarówno do Reh24 jak i do Pomocnej Dłoni.

ZE: Dziękujemy za rozmowę.


Czym się różni, na co pomaga,  jak działa:

Elektroterapia - to dziedzina fizykoterapii wykorzystujący przepływ prądu jako bodziec leczniczy. Celem elektroterapii jest poprawa ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśni, przyspieszenie wchłaniania obrzęków i wysięków śród stawowych, złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Leczenie objawów schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do zabiegów prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.

Ultradźwięki - podstawowe zadanie ultradźwięków to wykonywanie mikro masażu ciała, który jest skutkiem wahania ciśnienia podczas przebiegu fali dźwiękowej. Efektem tego jest podwyższenie temperatury i przyspieszenie krążenia. Na taką terapię najbardziej wrażliwa jest tkanka nerwowa, a najmniej tkanka tłuszczowa. Ultradźwięki w rehabilitacji odgrywają dużą rolę. Pomagają uporać się z bólem i działają przeciwzapalnie. Dzięki temu, że wnikają do organizmu i rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają pracę układu krążenia. Ultradźwięki sprawiają, że zmniejsza się napięcie mięśni i poprawia proces utleniania. Wzmagają też przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu substancje czynne leków są łatwiej przyswajane. Poza tym ultradźwięki są konieczne, jeśli chcemy przyspieszyć gojenie wszelkiego rodzaju ran.

Laseroterapia - jest to metoda oddziaływania energii promieniowania laserowego na chore tkanki, polegająca na aplikowaniu na chore miejsca wiązki światła laserowego o odpowiedniej mocy i długości fali. Laser wykorzystuje się do biostymulacji, normalizacji i regeneracji błon komórkowych tkanki kostnej i tkanek miękkich. Pobudza organizm do wytwarzania substancji przeciwbólowych oraz przyspiesza gojenie się ran.

Magnetoterapia - jest to zabieg leczniczy oparty na metodzie leczenia pulsującym polem magnetycznym, który przenika przez wszystkie obszary ciała ludzkiego. Natężenie i częstotliwość pulsów jest na tyle niska, że pacjenci podczas zabiegu nie odczuwają ból ani dyskomfortu.
Zjawisko pola magnetycznego występuje w naszym naturalnym środowisku na co dzień. Odgrywa ważną rolę w regulacji istotnych funkcji życiowych, gdyż ma wpływ na przepuszczalność błony komórek oraz działa pozytywnie na usposobienie i orientację cząsteczek.


 

Zdrowy Elbląg
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ enka
    Piątek, 03.06

    Albo należę do nietypowych pacjentów, albo powinno się głośno mówić o przeciwwskazaniach do zabiegów tu wyżej wymienionych. Ilekroć byłam kierowana na rehabilitację, uprzedzałam, że źle znoszę zabiegi stricte prądowe (w tym ultradźwięki, magnetoterapię). Jedynie masaże wodne i gimnastyka są doskonałe. Po prądowych, jakiś czas po zabiegu robi mi się słabo, pojawiają się bóle w klatce piersiowej, a ciało zlane zimnym potem. Jestem zazwyczaj już w drodze do domu. Nikt z rehabilitantów i lekarzy nie chce mi wierzyć, a w odpowiedzi słyszę, że to niemożliwe, bo nikt się nie skarży, a w ogóle to takie słabe impulsy, że nie powinny dawać żadnych objawów. A jednak... Pozostało mi nie korzystać już z tych "dobrodziejstw" :(

  2. 2
    --1
    ~ mieszkanka
    Piątek, 03.06

    Pan Bartłomiej chyba urwał się z choinki .Ja byłam u lekarza zlecającego zabiegi i dopiero zostałam zapisana na 8 listopada mimo że boli mnie stopa i mam trudności z chodzeniem Tak wygląda nasza służba zdrowia i po co mi ta wiedza jeśli tak długo trzeba czekać na zabiegi .Moja córka skończyła fizjoterapię i nie ma pracy a ja tak długo czekam na zabiegi.I gdzie tu mowa o dbaniu o zdrowie w naszym kraju.

  3. 3
    +1
    ~ ZDROWIE
    Sobota, 04.06

    można korzystać prywatnie i być przyjęty nawet w ciągu tygodnia. Można głosować na PIS i czekac do listopada

  4. 4
    --1
    ~ PISda
    Niedziela, 05.06

    PISda

  5. 5
    --1
    ~ znawca
    Poniedziałek, 06.06

    Bajki bajeczki dla naiwnych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0275871753693