Depresja, autoagresja, próby samobójcze i uzależnienia coraz częściej dotykają dzieci i młodzież. O tym, jak skutecznie reagować i wspierać młodych ludzi, rozmawiano podczas konferencji „Uważność i Odporność – o sile psychicznej młodych ludzi”. – My, dorośli, możemy zrobić bardzo dużo dla naszych dzieci – podkreślał Tomasz Kozieja, prezes Fundacji Rozwoju Rodziny Psychologia Holistyczna. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.
Konferencja profilaktyczna pod hasłem „Uważność i Odporność – o sile psychicznej młodych ludzi” odbyła się dziś, 16 grudnia, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Wydarzenie było odpowiedzią na rosnące wyzwania w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, takie jak depresja, autoagresja, próby samobójcze, uzależnienia cyfrowe oraz cyberprzemoc.
Jak podkreślał Tomasz Kozieja, organizator wydarzenia i prezes Fundacji Rozwoju Rodziny Psychologia Holistyczna, okres przedświąteczny jest szczególnie trudny dla wielu młodych osób.
Idą święta, czas, gdy dzielimy się opłatkiem, wspólnie ubieramy choinkę. Wydawać by się mogło, że to jeden z piękniejszych okresów w roku. Jednak nie dla wszystkich. W gabinetach coraz częściej, rok w rok, grudzień w grudzień, doświadczamy czegoś, czego nie chcielibyśmy doświadczać. Nie chodzi już tylko o pracę z trudnościami, ale o pomoc coraz młodszym dzieciom, często poniżej wieku szkolnego. Dziś chcemy mówić o tym, z czym się mierzymy, ale też dać konkretne rozwiązania. My, dorośli, możemy zrobić bardzo dużo dla naszych dzieci
– zaznaczył.
Celem konferencji było wzmocnienie kompetencji dorosłych, którzy na co dzień wspierają młodzież: nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników instytucji, a także rodziców i opiekunów.
Największym problemem jest dziś brak czasu dorosłych. Nawet wizyty u psychiatry często trwają kilka minut i sprowadzają się wyłącznie do wypisywania recept. To idzie w złą stronę. Jak możemy pomóc? Przede wszystkim bądźmy obecni. Bez rozmowy, bez słuchania i bez wiedzy nie będziemy w stanie reagować
– podkreślał Tomasz Kozieja.
Prezes Fundacji podkreślił, że do zrobienia w tej kwestii jest bardzo dużo i to na wszystkich poziomach – od rodziny, szkoły po reformę systemu i odpowiednie przepisy. – Potrzebny jest m.in. legislacyjny zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Poświęcę temu cały przyszły rok, by dotrzeć z tym tematem jak najwyżej, do decydentów. Nasze dzieci tego potrzebują.
Program konferencji połączył kilka elementów. Uczestnicy wysłuchali czytania performatywnego pt. „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedziele”, a także wykładu Tomasza Koziei „Śladom depresji nie zrobisz obdukcji”. Ważnym punktem wydarzenia był panel ekspercki „Jak sobie radzić?”, poświęcony praktycznym formom wsparcia młodych ludzi. Podczas konferencji odbyła się również premiera teledysku profilaktycznego oraz koncert profilaktyczny na żywo.








































chyba to co się stało w Jeleniej Górze jest najdobitniejszym odzwierciedleniem tego co obecnie dzieje się w głowach już nie tylko młodzieży , ale i dzieci!!! fala hejtu , wyszydzanie , zazdrość , zawiść kształtują się w środowisku młodych ludzi już od przedszkola , dzieci dzięki wirtualnemu życiu i oglądaniem bzdur są napięte , nerwowe i przebodżcowane ! świat wirtualny mylą z prawdziwym , do tego brak czasu rodziców dla dzieci robi swoje ! w necie , tv ciągle jak nie wojny , to idiotyczne programy typu szkoła , szpital , wyspa miłości i tym podobne ! potem kolejny etap w pracy dyskryminacja i mobbing przez takich poszarpanych życiem mobberów , którzy sami w przeszłości w szkole doświadczali hejtu i koło się zamyka!
teraz czas na opisanie mobbingu w pracy , piszemy o przemocy domowej , przemocy w szkole to i teraz czas o przemocy psychicznej i emocjonalne w pracy ze strony pracodawcy jak i współpracowników !
Mimo czasów przepełnionych techniką, mega rozwojem żyjemy w czasach pustych emocjonalnie , samotnych i bez wartości! Wbrew pozorom lata 70, 80 , 90 choc ciezkie gospodarczo , były latami normalnymi dla ludzi i ich relacji !
wystarczyło 8 lat nierządów...
Ktoś kto przeżył mobbing pracowniczy ib doznał uszczerbku na zdrowiu nigdy tego nie zapomni bo to wywarło wplyw również na zycie rodzinne , o tym powinno się pisać bo przez to jest kryzys wypalenia zawodowego , a winni w większości nie zostają rozliczeni i jeszcze dalej tkwią na stanowiskach , albo uciekają na emeryturki i to jest kuriozum sytuacji
Ta dziewczynka z Zielonej to była religijna ? Wykorzystywane dzieci bez wartosci
Spotkanie bardzo ważne i ciekawe frekwencja niska dlaczego? Słabo ogłoszone , prowadzący przygotowani średnio oni powinni sprowokować do pytań które mogły by paść od widowni po ogłoszonej przerwie np;30 minut (może jakiś poczęstunek), długie powinno być podzielone na odcinki ( na kilka dni) a tu było wszystko na raz, nie dość że środek tygodnia na dokładkę godzina 14 -18.NAPEWNO o 14 to tylko emeryci albo nie pracujący znajdą na takie coś czas
takie konferencje powinny być często i w dyskusje powinna być wciągana publiczność do przerwy poruszanie tematu a po przerwie dyskusja