Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czeka nas podwyżka cen? Powrót 5 proc. VAT na żywność zaboli konsumentów

02.04.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czeka nas podwyżka cen? Powrót 5 proc. VAT na żywność zaboli konsumentów

Czeka nas podwyżka cen chleba, jaj czy mięsa? Po dwóch latach przerwy stawka VAT na produkty spożywcze znów wynosi 5 proc. Decyzją rządu zniesiony został zerowy VAT na żywność. Powrotu do poprzedniego rozwiązania chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 

 


Zerową stawkę VAT na niektóre produkty żywnościowe wprowadzono w lutym 2022 roku, jako część tarczy anty inflacyjnej. Od 1 kwietnia przestała ona obowiązywać, to oznacza, że stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Ministerstwo Finansów, w marcu informowało, że decyzję podjęto ze względu na wyhamowanie inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności. Zmiana stawki VAT obejmie m.in. mięso, ryby i przetwory, mleko i produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, warzywa, owoce i przetwory, oraz orzechy. Za te produkty już niebawem może zapłacić więcej. Duże sieci zapewniają, że ceny produktów po świętach się nie zmienią i prześcigają się w promocjach.

 

 

 

W trosce o portfele klientów nie zmieni w kwietniu cen regularnych ponad 4000 produktów. Dzięki temu klienci Biedronki w kwietniu nie tylko nie odczują podwyżki podatku VAT z 0 na 5 proc., ale dodatkowo kupią jeszcze setki innych produktów w niezmienionych cenach regularnych

 

 

- czytamy na stronie sieci Biedronka.

 

 

 

- W kwietniu pozostawiamy ceny wszystkich produktów objętych podwyżkami VAT 5 proc. na poziomie sprzed podwyżki - poinformowała z kolei na swojej stronie Lidla. Podobne oferty wprowadziły praktycznie wszystkie sieci. Zapowiedzi dotyczą jednak tymczasowych promocji. Konsumenci nie unikną więc podwyżek. 

 

 

 

Powrotu zerowej stawki VAT na żywność od 15 kwietnia chcą posłowie PiS. Dziś, 2 kwietnia złożyli w Sejmie projekt nowelizacji w tej sprawie. Celem inicjatywy, jak przekonują, jest obniżenie cen żywności i utrzymanie inflacji na niskim poziomie. PiS zamierza wnosić o to, aby marszałek Szymon Hołownia zdecydował o rozpatrzeniu tego projekt na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

 

 

 

Żeby zapobiec powrotowi do biedy, który funduje "koalicja 13 grudnia", postanowiliśmy po raz kolejny złożyć w Sejmie projekt ustawy, który przywraca zerową stawkę VAT-u na żywność

 

 

- mówił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podczas workowej konferencji prasowej, dodał również, że ustawa ma zagwarantować zerową stawkę VAT-u na żywność do końca tego roku.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Nieźle
  Wtorek, 02.04

  To proponowana podwyżka dla urzędników 350 zeta i moze dla wybrańców 150 w uznaniu zaslug zrekompensuje wzrost cen-:))

 2. 2
  +15
  ~ Gosc
  Wtorek, 02.04

  Taka sobie władze wybraliście, a teraz płaczecie? Żałosne...raz PiS, raz PO i za każdym razem płacz. Może Acznuecie coś myśleć i wybierzecie coś innego od POPiSu?

 3. 3
  +20
  ~ no tak
  Wtorek, 02.04

  No to teraz w górę łapki chcieliście Tuska to macie. Macie PO, SLD, PSL, i Hołownię. Co Nas jeszcze czeka jak dalej będziecie tak głosowali , a no to niedługo się zaczną podwyżki na wszystko.Czekam na pochlebne komentarze, że tak Wam teraz będzie dobrze bo głosowaliście na Tuska i jego ferajnę.Płaćcie i płaczcie.

 4. 4
  +13
  ~ Jawamwojtaniewybierałem
  Wtorek, 02.04

  To dzięki POwcom te podwyżki. Tusk obiecywał paliwo po 5 zł za litr. Oczywiście kłamał. Wazeliniarz LEJ z PO 14 lat temu na łamach swojej telewizji podkastowej obiecywał zieloną falę w mieście. Niestety nie spełnił obietnicy a po mieście jeździ się fatalnie i stoi na każdych możliwych światłach. Kolejny oszust motorówka wy kupcie po piłki ja wybuduję boiska. Także kłamał. Zero konkretów za to 100 obietnic to hasło wyborcze PO.

 5. 5
  +9
  ~ Arc
  Wtorek, 02.04

  Jak już przedmówcy słusznie zauważyli, sami ciągle od wielu lat takich drani wybieracie, czasem tylko zmienią szyld ale w kółko tych samych wybieracie. PiS PO jedno zło, będące częścią bandy czworga z magdalenki, a wy te zło magdalenkowe w kółko wybieracie - więc jak ma być dobrze? Ze zła powstaje zło - a wy się potem dziwicie, jak gdybyście oczekiwali czegoś innego, dobra.

 6. 6
  +8
  ~ Nicko
  Dwa tygodnie temu, Środa, 03.04

  Krzyczeliście jechać PiS i osiem gwiazdek? To teraz uśmiechajcie się, naklejajcie serduszka i płaczcie i płaćcie. Kolejny raz Tusk was wydymal a wy dalej na niego głosujecie. To jak sekta jakaś.

 7. 7
  +11
  ~ Robert
  Dwa tygodnie temu, Środa, 03.04

  Do Nicko. To nie sekta, to syndrom sztokholmski.

 8. 8
  +13
  ~ Robert Koliński
  Dwa tygodnie temu, Środa, 03.04

  Największą hańbą w tej sprawie z punktu widzenia lewicowca jest żenująca obrona tej łajdackiej i anty-społecznej decyzji koalicyjnego reżimu 13 grudnia wygłoszona przed świętami przez ministrę pracy i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (pseudo-Lewica, d. Wiosna), która była łaskawa stwierdzić, że "odejście od zerowego VAT-u na żywność jest związane z poprawą sytuacji gosp. w Polsce" i że to "z pewnością jest dobra informacja dla polskich rodzin". Nie dość, że ta pani z lewicowością nie ma nic wspólnego i broni interesów liberałów, burżuazji i pazernych kapitalistów, to w dodatku tymi haniebnymi słowami udowadnia, że najwyraźniej sufit rymsnął jej na niezbyt inteligentną główkę. To wstyd, że mamy dziś tak skundloną "Lewicę" w Polsce - nigdy więcej głosu na tych oszustów. 🖤💚🚩

 9. 9
  +6
  ~ mieszkaniec
  Dwa tygodnie temu, Środa, 03.04

  Panie Premierze i reszta członków rządu oszukaliście w swych wyborców wieloma swymi obietnicami przede wszystkim że nie będzie podwyżki artykułów spożywczych które są bardzo drogie ,brak leków w aptekach jak Halidor100 mg ,Glibetic 4mg i pochodne które są bardzo potrzebne w leczeniu .Jaki był PIS każdy pamięta ale leków nie było brak Pani ministra zdrowia zajmuje się tylko tabletką dzień po a pozostałe po macoszemu morze zajmie się tym co jest potrzebne, sprawami seksualnymi dziewcząt zajmą się rodzice wychowując swe pociechy.

 10. 10
  +1
  ~ Roman
  Dwa tygodnie temu, Środa, 03.04

  "Powrotu do poprzedniego rozwiązania chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości". Mam pytanie do posłów PiS: dlaczego dwutygodniowy rząd premiera Morawieckiego nie wydał rozporządzenia o przedłużeniu istnienia zerowej stawki VAT do dowolnego terminu? Dlaczego tarcza związana z kosztami energii obowiązuje, zgodnie z rozporządzeniem rządu PiS jedynie do czerwca br?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0909070968628