Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czytelniczka: "Ludzie czują się zaniepokojeni". Czy wiemy, gdzie ukryć się w razie zagrożenia?

18.03.2024, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czytelniczka: "Ludzie czują się zaniepokojeni". Czy wiemy, gdzie ukryć się w razie zagrożenia?

Szukałam w internecie, dzwoniłam, pytałam sąsiadów i nie udało mi się zdobyć informacji o tym, gdzie w Elblągu znajdują się schrony, gdzie w razie niebezpieczeństwa mamy się ukryć. Inne miasta są przygotowane, a my nie mamy żadnej informacji. Ludzie czują się zagubieni i zaniepokojeni taką sytuacją - mówi pani Janina, mieszkanka Elbląga.

 

 

 

Wiadomo, jaka jest teraz sytuacja za naszą granicą. Nie tylko mnie, ale rodzinę i sąsiadów interesuje temat bezpieczeństwa. Znam starszych ludzi, którzy przeżyli wojnę, oni są bardzo zaniepokojeni. Szukałam w internecie, pytałam sąsiadów, czy ktokolwiek coś wie na ten temat, gdzie w razie niebezpieczeństwa mamy się ukryć. Nikt nic nie wiem. W powiatowym centrum kryzysowym nie uzyskałam żadnej odpowiedzi. Pan dyżurny powiedział, że mam rację, że się interesuje, ale kazał mi zadzwonić jutro, to może udzieli mi informacji. Inne miasta są przygotowane, a my nie mamy żadnej informacji. Nie ma nigdzie komunikatów. Taka informacja powinna być dostępna dla wszystkich, także dla ludzi starszych, którzy np. nie mają dostępu do internetu

 

 

- przekonuje Czytelniczka info.elblag.pl.

 

 

 

O elbląskich schronach pisaliśmy już kilkakrotnie. Dzięki temu wiemy, gdzie na stronie urzędu miejskiego znajduje się informacja dotycząca budowli ochronnych w mieście. Link publikujemy TUTAJ, bo samodzielnie znaleźć wykaz jest bardzo trudno. Nic więc dziwnego, że problem z tym miała elblążanka. Biuro Prasowe w Elblągu zapytaliśmy również o to, czy planowana jest w tej sprawie jakaś kampania informacyjna, która dotrze do większej liczby mieszkańców. Na odpowiedź czekamy.

 

 


Informację o tym, jak w Elblągu wygląda sytuacja dotycząca schronów i miejsc ukrycia, znajdziemy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli opublikowanym w ubiegłym tygodniu. Wynika z niego, że w budowlach ochronnych (schrony i ukrycia) w Elblągu znajduje się 6 307 miejsc, czyli w razie potrzeby zmieści się tam 2,3 proc. mieszkańców. Natomiast w ukryciach do doraźnego przygotowania (budowla bez szczególnych wymagań odpornościowych i eksploatacyjnych, zabezpieczająca przed niektórymi środkami rażenia oraz skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych) jest 184 065 miejsc, co zapewnia schronienie dla 100 proc. elblążan.

 

 


Zdaniem NIK Elbląg jest jednym z trzech z 32 skontrolowanych urzędów miast i gmin, w których w latach 2020–2022 dokonywano wydatków związanych z budownictwem ochronnym. Kwota nie jest jednak imponująca, to 22,8 tys. zł.

 

 

 

Urząd Miejski w Elblągu na budowle ochronne wydatkował środki (40,3 proc. wydatków na obronę cywilną) z przeznaczeniem w szczególności na remont stanowiska kierowania w zapasowym miejscu pracy. Pozostałe wydatki obejmowały m.in. zakup: nagród dla uczestników olimpiad wiedzy o obronie cywilnej, materiałów do przeprowadzenia festynu mundurowego, uzupełnienia środków ochrony osobistej formacji obrony cywilnej czy konserwacji i zakupu urządzeń. Na 2023 r. Gmina zaplanowała wydatek w wysokości 300 tys. zł na wymianę urządzeń filtrowentylacyjnych w zapasowym miejscu pracy. Do 30 czerwca 2023 r. środki te nie zostały wykorzystane

 

 

- czytamy w raporcie.

 

 


Warto dodać, że jak wynika z informacji NIK, w całej Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców (raport Państwowej Straży Pożarnej), obrona cywilna nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia. Sześć z 32 gmin skontrolowanych przez NIK nie zapewniło takiego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68 proc. poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały wymaganych warunków technicznych. Pełny raport znajdziecie TUTAJ.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Magnat Biznesu
  Poniedziałek, 18.03

  Przed czym tak się chcecie chować ?

 2. 2
  +1
  ~ trfhfghfdg
  Poniedziałek, 18.03

  Dokładnie, takie schrony to tylko relikt PRL nic więcej. Niech czytelniczka weźmie się za pracę a nie 800 + w bani

 3. 3
  --3
  ~ Pyzdra
  Poniedziałek, 18.03

  A podobno Putin chce atakować więc mogą się przydać .

 4. 4
  +7
  ~ Niedzielny gracz
  Wtorek, 19.03

  To screen z Fallouta?

 5. 5
  +4
  ~ Arc
  Wtorek, 19.03

  Pyzdra - jak tak dalej hołownia i reszta antypolskich pętaków, będą chcieli wysyłać swoje żony na putina, to faktycznie może się w końcu wkurzyć i przysłać siły na damskich bokserów.

 6. 6
  +11
  ~ Po co się martwić
  Wtorek, 19.03

  Wystarczy, że żona krzywoustego wgniecie Putina w ziemię i po sprawie

 7. 7
  +2
  ~ Mieszkaniec
  Wtorek, 19.03

  My elblążanie powinniśmy wiedzieć i jest to naszym obowiązkiem chronić swoich najbliższych.

 8. 8
  +1
  ~ HEHE
  Wtorek, 19.03

  SEZON OGÓRKOWY?

 9. 9
  +5
  ~ li
  Wtorek, 19.03

  Trzeba kupić sobie jeden szpadel albo dwa (w zapasie) do kopania okopów.

 10. 10
  +8
  ~ MO
  Wtorek, 19.03

  są w piwnicach w ratusza

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4395618438721