Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W okręgu nr 5 odrzucono aż 11 z 13 wniosków do Budżetu Obywatelskiego

17.07.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W okręgu nr 5 odrzucono aż 11 z 13 wniosków do Budżetu Obywatelskiego

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 mieszkańcy okręgu nr 5 złożyli 13 wniosków. Aż 11 z nich zostało odrzuconych. Dlaczego?


Zakończyła się weryfikacja formalna i merytoryczna wniosków złożonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2023.  W okręgu nr 5 złożono 13 wniosków na zadania inwestycyjne. Prawie wszystkie zostały odrzucone.


Pula środków na realizację zwycięskich zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego wynosi 3 mln 920 tys. zł – po 530 tys. zł na każdy z pięciu okręgów oraz 1 mln 270 tys. zł na inicjatywę ogólnomiejską.
 

Dodatkowo, w każdym z pięciu okręgów przeznaczono po 30 tys.  zł na małe projekty. Wartość każdego z nich nie może jednak przekroczyć 10 tys. zł.


Jeden z odrzuconych wniosków dotyczył Parku im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zadanie dotyczyło dużej, efektownej deskorolki. - Deskorolka wykonana z drewna lub innego materiału (do ustalenia) ma za zadanie przyciągnąć turystów do zwiedzania Elbląga (…) żadne inne miasto tego nie ma i mamy tzw. wartość dodaną – stwierdził autor wniosku.


Departament Gospodarki Miasta negatywnie zaopiniował ten wniosek twierdząc, że „w parku znajduje się duża ilość urządzeń rekreacyjno-sportowych w tym skatepark”.


Kolejny wniosek dotyczył „parkingu” przy ul. Lotniczej. - Cel to zazielenienie terenu, który jest bardzo często wykorzystywany jak parking. Zadania: nasadzenie kwiatów i niskich drzew, postawienie kilku ławeczek i śmietnika, utwardzenie dróżki wydeptanej przez mieszkańców, biegnącej wzdłuż odrodzenia szkolnego – wyjaśnia autor wniosku.


Ten wniosek negatywnie zaopiniował Zarząd Budynków Komunalnych. - Tworzenie nowego parku jest niezasadne, ponieważ w odległości kilkudziesięciu metrów znajduje się już park, który w 2018 r. przeszedł gruntowną modernizację w zakresie remontu alejek, nowych ławek, śmietników, instalacji budek lęgowych dla ptaków. Teren jest również częściowo oświetlony oraz zostały dokonane nowe nasadzenia – czytamy w uzasadnieniu.Budowa miejsc postojowych przy Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Sadowej również nie otrzymała pozytywnej oceny. 

 

Zadanie polega na budowie 4-5 miejsc postojowych o nawierzchni np. geokrata lub płyta yomb. Tuż przy SP 16 występuje spory deficyt miejsc postojowych, co zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowego szczytu powoduje utrudnienia w ruchu drogowym (parkujące na chodnikach auta). Ponadto obok skrzyżowania ul. Sadowej z ul. Grunwaldzką znajdują się punkty usługowe i paczkomat. Wskazany plan pod parking obecnie i tak jest wykorzystywany jako miejsce postoju aut. Jego utworzenie poprawi estetykę i komfort użytkownikom

– wyjaśnia autor wniosku.DGNIG wydał negatywną opinię „z uwagi na brak możliwości uzyskania zgody właścicieli działki nr 903 (teren wspólnoty) przez którą konieczny byłby wjazd na ewentualny nowo powstały parking”.


Wymiana nawierzchni chodnika na odcinku od ul. Dąbrowskiego i ul. Rawskiej do wysokości przedszkola Mały Europejczyk  to kolejny odrzucony wniosek. - Istnieje potrzeba przebudowy infrastruktury podziemnej i odwodnienia co w sumie znacznie przekracza środki dostępne w ramach BO w okręgu – podano w uzasadnieniu.


Obrzucono  także wniosek dotyczący budowy ścieżki rowerowej i odnowy nawierzchni chodnika w ciągu Al. Grunwaldzkiej od ul. Sadowej do wjazdu na parking Hali Sportowo-Widowiskowej. - Szacowany koszt przekracza środki dostępne w ramach BO w
okręgu. Dodatkowo zadanie w większej skali ujęte w projekcie unijnym – zapewniono w uzasadnieniu.


Do odrzuconych wniosków zaliczono też ten związany z rewitalizacją drogi dojazdowej przy ul. Zagonowej. 

Z racji tego, że droga, której dotyczyć ma rewitalizacja służy mieszkańcom m.in. do dojścia do pojemników na odpady. Gdy pada deszcz to tworzy się w pobliżu rozlewisko. Być może należy udrożnić studzienkę, bo woda potrafi wlewać się do garaży mieszkańców. Należy wyrównać powierzchnię drogi przez całą jej długość

– czytamy we wniosku.Koszt tego zadania zdaniem ZBK przekracza środki dostępne do wykorzystania w ramach BO w okręgu.Kolejny wniosek dotyczył „zielonego i bezpiecznego Zatorza”. - Projekt zakłada instalacje kamer monitoringu i nasadzenia roślinności wzdłuż rzeki Kumiela na południe od Al. Grunwaldzkiej. Projekt pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo i wygląd okolicy – tłumaczono we wniosku.


Tu również koszt ma przekraczać dostępne środki.


Mieszkaniec osiedla Dębowa chciał, aby stworzyć w tej części Elbląga miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Dlaczego plac zabaw nie powstanie ze środków BO?

 

Brak możliwości lokalizacyjnych dla zadania. Działka nr 216/2 jest przedmiotem dzierżawy z przeznaczeniem na parking. Na działce 215/2 zlokalizowany jest naturalny zbiornik wodny otoczony zielenią, który zajmuje około 67% ogólnej powierzchni działki. Utworzenie na pozostałej części działki placu zabaw budzi wątpliwości pod względem bezpieczeństwa

– podano w uzasadnieniu.Wniosek dotyczący stworzenia asfaltowej ścieżki rowerowej i renowacji chodnika wzdłuż Al. Grunwaldzkiej również został odrzucony z powodu za małych środków, jakie zostały przeznaczone w BO na ten okręg. - Dodatkowo zadanie w większej skali ujęte w projekcie unijnym – dodano w uzasadnieniu.


Ostatni wniosek, który nie został pozytywnie rozpatrzony dotyczył montażu automatycznej detekcji pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach Al. Grunwaldzkiej. - Projekt zakłada instalacje urządzeń do automatycznej detekcji pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach Al. Grunwaldzkiej, ul. Żeromskiego i Al. Grunwaldzkiej/ przejście dla pieszych prowadzące do dworca PKP. Projekt zwiększy komfort pieszych i kierowców – podano we wniosku.

 

Na skrzyżowaniach: Al. Grunwaldzka - ul. Lotnicza, Al. Grunwaldzka - ul. Mickiewicza, Al. Grunwaldzka – ul. Żeromskiego, jest detekcja dla pojazdów od centrum do wyjazdu z miasta. Dla pieszych nie buduje się detekcji

– czytamy w uzasadnieniu.Pozytywnie zostały rozpatrzone tylko dwa wnioski. Pierwszy z nich, za 250 tys. zł, dotyczył modernizacji ciągów pieszych w obrębie ulicy Łęczyckiej, Warmińskiej i Braniewskiej.


Natomiast drugi, za 400 tys. zł, dotyczył wykonania zatoki autobusowej z przystankiem przy ul. Łęczyckiej usytuowany obok nowego osiedla mieszkaniowego w stronę Bema
 

Głosowanie na ostatecznie zatwierdzoną listę pomysłów planowane jest od 8 sierpnia do 5 września.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Elżbieta
  Niedziela, 17.07

  Dlaczego pomysł wybudowania zatoczki autobusowej z przystankiem ulica Łęczycka będzie budowany z budżetu obywatelskiego? Sprzedając teren pod nowe osiedle nikt nie pomyślał o tym że są zatoczki potrzebne. Deweloper na budowie przy ulicy Sadowej musiał poprawić chodniki które rozjeździe. Łęczycka i Bema posprzedawane działki kasa do miasta a utrudnienia jazdy dla mieszkańców. Budżet obywatelski to myślę że dla poprawy życia ale już powstałych a nie teraz obecnie działki sprzedawane bloki budowane błędy popełniane ale co tam poprawimy z budżetu który mógłby być wydany na poprawienie błędów wcześniejszych.

 2. 2
  +6
  ~ Joju
  Niedziela, 17.07

  2 projekty z całego okręgu do jednego osiedla???? Świeżo wybudowanego????

 3. 3
  +12
  ~ Polityczne szambo elbląskie
  Niedziela, 17.07

  Idea Budżetu Obywatelskiego od kilku lat została zaprzepaszczona. Stał się Budżetem Radnych. O dziwo, wnioski radnych zostały zaopiniowane pozytywnie, więc resztę dopowiedzcie sobie sami, komu ta władza w mieście służy...

 4. 4
  +10
  ~ Wyborca Świadomy
  Niedziela, 17.07

  BRAWO wszyscy wyborcy nieświadomi na kogo głosują!!! Dramat dalej trwa tłuste koty w letargu pomimo, że mamy lato a ustawek końca nie widać? Tak czy siak nigdy więcej Nowak, Missan i Wielki Ptak prawda?

 5. 5
  +7
  ~ Anna
  Niedziela, 17.07

  Przystanek na osiedlu Łęczycka w stronę miasta powinien wybudować developer Ekobud. Dlaczego miasto o to nie zadbało? Ten przystanek jest bardzo potrzebny ale nie z budżetu obywatelskiego, za które powinny powstawać ścieżki rowerowe czy nowe alejki w parkach

 6. 6
  --5
  ~ BoTak!
  Niedziela, 17.07

  "Ponadto obok skrzyżowania ul. Sadowej z ul. Grunwaldzką znajdują się punkty usługowe(...)". Aha. Świetnie. Dobrze wiedzieć, że są jeszcze ignoranci, którzy sądzą, że al. Grunwaldzka jest... ulicą. Naprawdę z serca gratuluję i powodzenia. Kretyni.

 7. 7
  --5
  ~ BoTak!
  Niedziela, 17.07

  Właśnie doczytałem, że jacyś kretyni, innych słów nie znajduję, uparcie piszą "Al. Grunwaldzka". Ni to jeszcze raz, jak krowie na rowie, bo dziecko w przedszkolu zrozumie to i kretyn jeden z drugim też: al. Grunwaldzka. Aleje, jako skrót Al. gdyby to była nazwa własna lub liczba mnoga. Czyli np. Aleje Grunwaldzkie. A mamy takie w Elblągu? Nie? No właśnie, więc przestańcie się ośmieszać. Kropka.

 8. 8
  +2
  ~ EDI
  Poniedziałek, 18.07

  a ja mam pytanie czy jest jeszcze w elblaskiej radzie radny turlej?mam nadzieje ze nie. pytam bo pamietam jak 12 lat temu obiecywal w swojej telewizji podkastowej zieloną falę na sygnalizacji swietlnej. Niestety w elblagu do dzis nie ma czegos takiego jak zielona fala, jest za to czerwona. stoi sie na kzadym skrzyzowaniu i kazdym sygnalizatorze. jesli ten radny nadal piastuje urzad to powinien honorowo go zlozyc i odejsc z polityki. pamietam ze w kwietniu 2013 roku zostal odwolany w referendum.

 9. 9
  +4
  ~ Dede
  Poniedziałek, 18.07

  99% tych pomysłów to wymysły pojedynczego egoisty, który chce sobie zrobić dobrze za publiczne pieniądze.

 10. 10
  +3
  ~ Zapomniał ....... ?
  Poniedziałek, 18.07

  to chyba w tym okręgu był wybrany dzisiejszy wice ds komunalnych, tak się odwdzięcza swoim wyborcom?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2814719676971