Poniedziałek, 29.05.2023, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Budżet Obywatelski 2023: W okręgu nr 2 odrzucono 9 z 12 pomysłów elblążan

12.07.2022, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Budżet Obywatelski 2023: W okręgu nr 2 odrzucono 9 z 12 pomysłów elblążan

Zakończyła się weryfikacja formalna i merytoryczna wniosków złożonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2023. W okręgu nr 2 złożono 12 wniosków. Aż 9 z nich zostało odrzuconych. Jaki był tego powód?


Pula środków na realizację zwycięskich zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego wynosi 3 mln 920 tys. zł – po 530 tys. zł na każdy z pięciu okręgów oraz 1 mln 270 tys. zł na inicjatywę ogólnomiejską.


Dodatkowo, w każdym z pięciu okręgów przeznaczono po 30 tys. zł na małe projekty. Wartość każdego z nich nie może jednak przekroczyć 10 tys. zł.


Zakończyła się weryfikacja formalna i merytoryczna wniosków złożonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2023. W okręgu nr 2 złożono 12 wniosków na zadania inwestycyjne. Aż 9 z nich zostało odrzuconych. Powody były różne.


Wśród odrzuconych wniosków był ten dotyczący ciągu pieszego łączącego ul. Nowogródzką z ul. Fromborską.

 

W chwili obecnej osoby chcące dostać się na ul. Nowogródzką lub jedną z ulic przyległych (Grodzieńska, Kowieńska) muszą korzystać z wąskiej i nieoświetlonej tymczasowej drogi pozbawionej pobocza czy chodnika. Brak uporządkowania terenu oraz odpowiedniej infrastruktury, trwające prace budowlane, rozjeżdżanie drogi przez ciężki sprzęt powodują gromadzenie ogromnej ilości błota i wody, co praktycznie uniemożliwia piesze poruszanie się ul. Nowogródzką

– stwierdził autor wniosku.W uzasadnieniu czytamy: „W 2022 r. planowane jest opracowanie dokumentacji projektowej na budowę ul. Nowogródzkiej, w której ujęta zostanie realizacja chodnika”.

Złożono także wniosek dotyczący przygotowania dokumentacji projektowej wraz z aranżacją wnętrz Ekobiblioteki – Centrum Integracji Społecznej, która miałaby powstać przy Piłsudskiego 17. We wnioski wyceniono to zadanie na 250 tys. zł.Jak zaznaczono w uzasadnienie „wydatkowanie środków na przygotowanie dokumentacji nie jest zgodne z zasadami Budżetu Obywatelskiego”.


Zielony Park Jar Kłoczowskiego to kolejny odrzucony wniosek. - Projekt zakłada wyznaczenie ścieżek, alejek, skomunikowanie z miejscami utwardzonymi. Nasadzenie drzew dających zacienienie terenu od strony południowo-zachodniej. Ustawienie dwóch pergoli drewnianych ok. 2 m długości każda. Montaż kilku ławek, stołów drewnianych z ławkami. Mały plac z trampolinami dla dzieci. Skwery tematyczne, np. różane. Oznakowanie tabliczkami infrastruktury posadzonych roślin – czytamy we wniosku.


Zdaniem komisji projekt ten przekracza wartość środków dostępnych w ramach Budżetu Obywatelskiego w tym okręgu, a także generuje wysokie koszty utrzymania.


Pomysł budowy chodnika przy ul. Sobieskiego, na odcinku od. ul. Broniewskiego do ul. Legionów również nie spotkał się z pozytywną oceną komisji.

 

Przebudowa istniejącego chodnika na ciąg pieszo-rowerowy usprawni komunikację pieszą oraz bezpieczne poruszanie się rowerzystom w pasie drogowych. Chodnik jest w bardzo złym stanie technicznym

– stwierdził autor wniosku.Departament Zarządu Dróg wydał negatywną opinię w tej sprawie, ponieważ projekt przekracza wartość środków dostępnych w ramach Budżetu Obywatelskiego w okręgu nr 2.

 

W Parku Kajki w ramach BO 2023 nie powstanie także wybieg dla psów, gdyż „wniosek Modrzewie został negatywnie zaopiniowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie”.


Nietrafionym pomysłem okazał się też ten dotyczący modernizacji sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ul. Królewieckiej z ul. Metalowców. - Obecna infrastruktura uniemożliwia wygodny i bezpieczny wyjazd z osiedla Metalowców na ul. Królewiecką. Jedyne światła znajdują się na przejściu dla pieszych, a a powinny znajdować się też przy wyjeździe – apeluje autor wniosku.


W tym przypadku Departament Zarządu Dróg wydał negatywną opinie, ponieważ „w przygotowaniu jest zmiana organizacji ruchu po zrealizowanym rondzie Królewska-Fromborska”.


Elblążanin zaproponował, aby na osiedlu Bielany, przy ul. Fromborskiej powstał plac zabaw. Ten pomysł został odrzucony, bo jak czytamy w uzasadnieniu „wnioskodawca nie podał lokalizacji”.


Postawienie dziesięciu leżaków w Parku Kajki nie zostanie dopuszczone do głosowania. Dlaczego? - Projekt nie uzyskał pozytywnej opinii Elbląskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z uwagi na brak danych dotyczących dokładnej lokalizacji, wymiarów, technologii oraz materiałów z jakich mają zostać wykonane leżaki – czytamy w uzasadnieniu.

 

Jeden z odrzuconych pomysłów dotyczył budowy miasteczka ruchu drogowego wraz z zagospodarowaniem terenu i zamontowaniem samoobsługowej stacji naprawy rowerów przy Szkole Podstawowej nr 1. - Miasteczko ruchu drogowego będzie wybudowane w 2022 r. w Parku im. Gen. Nieczuja-Ostrowskiego – czytamy w uzasadnieniu. - Będzie to obiekt ogólnodostępny.


Akceptację otrzymały 3 wnioski. Pierwszy dotyczył rewitalizacji terenu zielonego oraz remontu chodnika przy Bibliotece Miejskiej nr 3 przy ul. Piłsudskiego.

 

Teren wokół biblioteki jest bardzo zniszczony i rozjechany przez samochody. Proponuję remont fragmentu chodnika przy ul. Szucha, nasadzenie krzewów i niskich drzew ozdobnych, wykonanie mini parkingu

– wymieniono we wniosku.Inwestycja wyceniona na 500 tys. zł została pozytywnie oceniona zarówno przez Departament Zarządu Dróg, jak i przez Departament Gospodarki Miasta.


Drugi pozytywnie rozpatrzony wniosek dotyczył remontu alejek w Parku Kajki. Realizacja projektu za 500 tys. zł ma poprawić komfort osób spacerujących w Parku.


Kolejny wniosek również dotyczył Paku Kajki. Tym razem jednak chodziło o rewitalizację placu zabaw. Koszt tej inwestycji szacuje się na 150 tys. zł. Wniosek został pozytywie zaopiniowany przez elbląską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.


Wnioskodawcy, których pomysły zostały odrzucone mogą się odwołać od decyzji. Mają na to jednak niewiele czasu. - Od 11 do 15 lipca wnioskodawcy, których pomysły nie zostały uwzględnione mają możliwość odwołania – informuje UM w Elblągu.


Głosowanie na ostatecznie zatwierdzoną listę pomysłów planowane jest od 8 sierpnia do 5 września.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Wyborca Świadomy
  Wtorek, 12.07

  Przecież to fikcja od 2015 roku i niezrozumiałe wybory, szacunki i ustawki....... Stracił na znaczeniu ciekawe co dziś panowie Ryszard i Antonii pomysłodawcy po różnych stronach sadza obecnie? Dziś przechodzą niezrozumiałe projekty z niewieloma głosami.....

 2. 2
  +9
  ~ Ryszard Klim
  Wtorek, 12.07

  Przez cały rok walczyłem ongiś o wdrożenie BO w Elblągu jako po Sopocie czołowego w tym miasta w Polsce. Słyszałem, że są radni i świat do nich należy, "a prawo mieszkańców to tylko głos wyborczy". Widzimy natomiast, jak władza uchwałodawcza jest kopana i co może. Niestety, w warunkach rozerwania więzi między wyborcami, a tymi , których wybrali, mieszkańcy muszą brać inicjatywę w swoje ręce. Natomiast wówczas, po roku wsparli i Pan Antoni i Pan Marek i Budżet powstał. Co do dzisiejszego obrazu BO? Rzeczywiście stracił na znaczeniu, bo inicjatywy są praktycznie niedobrze widziane, tak jak i aktywność społeczna. Bo "krytykanci" komplikują spokój w fotelu. Nie wierzę więc w ewolucję, tego co się tutaj nagromadziło. Jest w nas potrzeba oczekiwania radykalnego przełomu, i oby. Pzdr.

 3. 3
  +9
  ~ Wyborca Świadomy
  Wtorek, 12.07

  Panie Ryszardzie dziękuję za zabranie głosu i odwagę cywilną oraz odpowiedzialność. Jak Pan widzi mieszkańcy już nawet nie chcą tego komentować co się stało z Budżetem Obywatelskim. Tak czy siak po pierwsze nigdy więcej Nowak a i przewietrzenie we wszystkich pokojach wskazane bo jak nie w przyszłych wyborach wielu się zdziwi....Pozdrawia,

 4. 4
  +8
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 12.07

  Termin głosowania w okresie wakacji- urlopowym.....komu to służy????

 5. 5
  --1
  ~ jw
  Środa, 13.07

  jak ktoś śmiertelnie potrąci dziecko na nowogródzkiej to będzie można powiedzieć rodzicom, że dokumentacja projektowa na chodnik jest już zrobiona.

 6. 6
  +9
  ~ Szto
  Środa, 13.07

  To jest fikcją pod publikę. Wygrywa to co ma wygrać. Budżet obywatelski to jest tylko z nazwy. Pamiętam jak z żoną pisaliśmy projekt o dofinansowanie do invitro. Zbieraliśmy podpisy i tak robiliśmy ze 3 podejscia. Za każdym razem odmowa. Przy ostatniej to pamiętam słowa Pruszaka które w liście odpowiedział,, To nie leży w interesie mieszkańców ".

 7. 7
  +8
  ~ zawstydzony
  Środa, 13.07

  Wiele lat aktywnie uczestniczyłem w przedsięwzięciach BO (składałem wnioski, zbierałem głosy, propagowałem, zachęcałem) . Teraz jest mi normalnie wstyd. Nie chce i nie będę już uczestniczył w tym tzw. "budżecie obywatelskim".

 8. 8
  +6
  ~ awstydzony
  Środa, 13.07

  To co się dzieje z obecnym BO to nie tylko wina pana Prezydenta. Szanowna redakcjo podajcie proszę z imienia i nazwiska skład Zespołu ds. wdrożenia BO. Pokażcie osoby odpowiedzialne za kształt i funkcjonowanie BO. Pokażcie proszę.

 9. 9
  +2
  ~ kij
  Środa, 13.07

  Czy z tego okręgu nie jest radny "najbardziej zapracowany" pan Balbuza? Jeżeli tak to jak się pan starasz i nadzorujesz BO?

 10. 10
  +4
  ~ Xyz
  Środa, 13.07

  Kto był w tej komisji? To po co Budżet oglaszacie skoro nic dla ludzi, którzy płacą podatki. Fikcyjne wybory i ich oceny. Masakra jakaś.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.180163860321