Czwartek, 1.12.2022, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Połowa pomysłów do BO2023 z okręgu nr 4 została odrzucona

16.07.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Połowa pomysłów do BO2023 z okręgu nr 4 została odrzucona

Zakończyła się weryfikacja formalna i merytoryczna wniosków złożonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2023.  W okręgu nr 4 złożono 6 wniosków na zadania inwestycyjne. Połowa z nich została odrzucona.


Pula środków na realizację zwycięskich zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego wynosi 3 mln 920 tys. zł – po 530 tys. zł na każdy z pięciu okręgów oraz 1 mln 270 tys. zł na inicjatywę ogólnomiejską.
 

Dodatkowo, w każdym z pięciu okręgów przeznaczono po 30 tys.  zł na małe projekty. Wartość każdego z nich nie może jednak przekroczyć 10 tys. zł.

 

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 mieszkańcy okręgu nr 4 złożyli 6 wniosków. W tym okręgu 3 wnioski zostały odrzucone. Wśród nich był ten dotyczący przebudowy ul. Starowiejskiej na odcinku od Szkoły Podstawowej nr 12 do wieżowca nr 6.

 

Jest to ulica, po której codziennie poruszają się dzieci, matki z wózkami, osoby starsze, a stan ulicy wpływa na ich bezpieczeństwo. Z uwagi na duże zaludnienie i dużą ilość aut w godzinach szczytu tworzą się tam duże korku

– podkreślił autor wniosku.

 

Departament Zarządu Dróg negatywnie zaopiniował ten wniosek. Powodem był szacowany koszt, który przekraczał środki dostępne w ramach BO w tym okręgu.


Kolejny odrzucony wniosek dotyczył stworzenia ogrodu rekreacyjnego przy ul. Stawidłowej. - Zaadoptowanie działki 166/2 będące własnością Gminy Miasto Elbląg, użyczonej Elbląskiemu Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Pozarządowych na ogród rekreacyjny dla Zawodzia – podano we wniosku.


Jaki był powód odrzucenia tego wniosku? - ESWIP posiada użyczenie z Miastem od 2021 r. do 2024 r. na działkę nr 166/2 z przeznaczeniem na organizowanie m.in. ogrodu sąsiedzkiego. We wniosku o użyczenie działki miejskiej Stowarzyszenie podało, że posiada środki na ten cel – czytamy w uzasadnieniu.


Schodkowe rekreacyjno-integracyjne nadbrzeże rzeki Elbląg to kolejny wniosek, który nie został zaakceptowany. - Tu również szacowany koszt przekraczał przeznaczone środki na okręg nr 4.


Pozytywnie rozpatrzony został pomysł rewitalizacji terenu za Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 za 413 tys. zł.

 

Skwer jest miejscem odwiedzanym przez turystów, miejscem wypoczynku dla mieszkańców w różnym wieku. Rewitalizacja polega na wykonaniu ławek w kształcie litery „C”, ustawienia koło nich pergoli, nasadzenie róż. Nasadzenie brakujących kwiatów w klombach, zrobienie nowego murku

– czytamy we wniosku.Na Starym Mieście za 100 tys. zł powstaną małe Piekarczyki. - W tym roku na terenie Starego Miasta pojawi się 5 figurek małych Piekarczyków Jest to zbyt mała liczba, aby np. stworzyć mapę „Drużyny Piekarczyka”. Projekt zakłąda obstawienie nowych figurek. Dokładna liczba figurek zostanie ustalona po rozeznaniu cenowym – stwierdził autor wniosku.

 

Wskazana inicjatywna charakteryzuje się dużą wartością artystyczną oraz podniesie walory turystyczne miasta. Pięć figurek Piekarczyka, wybranych w roku bieżącym przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych, zagości niedługo na Starym Mieście w Elblągu. Przedmiotowa propozycja zwiększenia liczby Piekarczyków w kolejnym roku, uatrakcyjni zwiedzanie elbląskiej
starówki w formie zabawy w poszukiwania kolejnych figurek, zarówno mieszkańcom jak i turystom przebywającym w naszym mieście

– podano w uzasadnieniu.Trzeci wniosek za 500 tys. zł dotyczył remontu alejek w Parku Traugutta. - Zadanie polega na naprawie zniszczonych alejek w Parku Traugutta. Projekt przyczyni się do poprawy komfortu osób spacerujących, rowerzystów oraz innych osób korzystających z parku – czytamy we wniosku.

 

Głosowanie na ostatecznie zatwierdzoną listę pomysłów planowane jest od 8 sierpnia do 5 września.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Czemu mnie to nie dziwi.
  Sobota, 16.07

  Idea Budżetu Obywatelskiego od kilku lat została zaprzepaszczona. Stał się Budżetem Radnych. O dziwo, wnioski radnych zostały zaopiniowane pozytywnie, więc resztę dopowiedzcie sobie sami, komu ta władza w mieście służy...

 2. 2
  +11
  ~ Zdegustowany
  Sobota, 16.07

  Zostawmy to bez komentarza

 3. 3
  +10
  ~ Bsp
  Niedziela, 17.07

  Nie mogę się zgodzić, że tylko wnioski radnych mają szansę na realizację. Kosecka nie jest radną a pół miliona złotych wyciągnęła z budżetu miasta na jakiś wydumany pomnik ojców założycieli na Rycerskiej. I wcale nie był też potrzebny jakiś budżet obywatelski, wnioski, papierki, plebiscyty itp. Po prostu prezydent miasta wziął i zapłacił za pomysły pani Marysi.

 4. 4
  +3
  ~ Chore MIASTO
  Niedziela, 17.07

  Naprawa chodników, alejek na to powinny iść pieniądze z olsztyna. Jeszcze trochę to z B O będziecie całe MIASTO remontować. Tak samo non stop te same dzielnice i pomysły radnych. Przykład ul. Browarna dla dzieci nie ma placu zabaw. Jest miejsce przy ul. Nowej pora zagospodarować teren. Zróbcie coś dla dzieci i mieszkańców.

 5. 5
  +5
  ~ Zniesmaczony z Elbląga.
  Niedziela, 17.07

  No to więcej do podziału dla prezydenta i jego watahy. Doprowadzili do tego że Elbląg stał się nic nie znaczącą wiochą , dowodem jest Ostróda która wyprzedza Elbląg inwestycyjnie i kulturanie. Elbląski marazm trwa A władcy obdarzają się nagrodami i podwyżkach. Hańba.

 6. 6
  +3
  ~ Xyz
  Niedziela, 17.07

  Chore to jest w naszym mieście. Dla kogo jest ten budżet w końcu?

 7. 7
  +2
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 18.07

  do BSP byla radna to cwaniara ktora umie zalatwic wiele spraw dla siebie i ma znajomkow w ratuszu potrafila przepchnac sralnie dla psow i ten pomnik tez po znajomosci ciekawe kiedy zalatwi sobie pomnik w mundurku z szabla u boku a plecy i znajomosci licza sie bardziej niz sensowne pomysly mieszkancoww

 8. 8
  +1
  ~ gumi
  Poniedziałek, 18.07

  wróbel bój tj nasz ostatni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92588901519775