Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

„Przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS”

21.03.2020, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS”

Światełko w tunelu, tak można określić zapowiedzi Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w sprawie pomocy państwa dla mikro przedsiębiorców. Dziś (21.03) w Pałacu Prezydenckim toczyły się rozmowy  m.in. na temat jednego z filarów tarczy antykryzysowej mającego uchronić przed plajtą osoby prowadzące działalność gospodarczą.


Po ponad trzech godzinach rozmów, w których, w Pałacu Prezydenckim,  obok Andrzeja Dudy, uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, prezes ZUS Gertruda Uścińska, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego  Beata Daszyńska-Muzyczka , nastąpiły zmiany.


Wszystko wskazuje na to, że reakcja miko przedsiębiorców na ogłoszoną tarczę antykryzysową dotarła do rządzących i spowodowała wprowadzenie poprawek. Główny problem dla prowadzących działalność gospodarczą stanowiła konieczność opłaty składek ZUS, co w obecnej sytuacji dla większości z nich stanowi gwóźdź do trumny ich biznesu.

Projekt nie przewidywał tego, aby można było tych składek nie zapłacić w ogóle. Projekt przewidywał, że możliwe byłoby przez 3 miesiące odroczenie płatności tych składek. Przedsiębiorcy mówili, że nie jest to rozwiązanie, które ich zdaniem byłoby wystarczające. Trudno było nie przyznać racji tym wszystkim głosom, dlatego dzisiaj, w trybie pilnym (…) dyskutowaliśmy nad zmianami w tym projekcie

- mówił prezydent Andrzej Duda po zakończonym spotkaniu


Na czym zmiana ma polegać?  Najnowsza propozycja zakłada całkowite zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płacenia składek ZUS.

Przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS i nie będzie trzeba już potem tych składek płacić. To znaczy, że to nie będzie żaden dług wobec ZUS-u, tylko będzie to zwolnienie

– podkreślał Prezydent.


Kogo dotyczyć ma taka ulga? Wyłącznie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą  oraz mikro przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników, jeżeli ich przychody spadły więcej niż 50 procent w stosunku do przychodów z lutego 2020 r.

Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników, do 40 procent średniego wynagrodzenia. Te rozwiązania, jak szacują eksperci, będą kosztowały około 13 mld. złotych miesięcznie. Oczywiście nie będzie nam łatwo. Wszystkim nie będzie łatwo. Nie będzie łatwo rządzącym, żeby w pełni zrealizować ten program, nie będzie łatwo przedsiębiorcom, nie będzie łatwo pracodawcom, nie będzie łatwo pracownikom. Koszty tej sytuacji dotkną nas wszystkich. Ale mam nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu podołamy  temu 

- dodał prezydent Duda.


W poniedziałek , w samo południe, odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta, tym razem  z Radą Bezpieczeństwa Narodowego, podczas którego zaproponowane zmiany będą dyskutowane z przedstawicielami całej polskiej sceny politycznej.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ Solder
  Sobota, 21.03

  Ciekawe kiedy hejterzy się odezwą.

 2. 2
  +1
  ~ Pychota
  Sobota, 21.03

  Malaga tikitaki i kasztanki. Coś ruszyło ,specustawa kiedy w życie wejdzie ?

 3. 3
  +2
  ~ Wynalazek
  Niedziela, 22.03

  Poprawcie to proszę: "Koszty tej sytuacji dotknął nas wszystkich. Ale mam nadzieję, że dzięki wspólnemu działaniu podołamy się temu"

 4. 4
  +6
  ~ rambo 11
  Niedziela, 22.03

  Przede wszystkim ten z długopisem o niczym nie zadecyduje-nigdy tak nie było,tylko debli w to uwierzy- druga sprawa fajnie jest wiedzieć że 30- milionowa społeczność składa się tylko z mikro przedsiębiorców. Wałęsa był specyficzny ale ten to bije wszelkie rekordy.

 5. 5
  +5
  ~ Tadd
  Niedziela, 22.03

  ~ Solder już się odzywa. Sposób ogłoszenia tych decyzji /i tak niewystarczających/ to dalszy ciąg kompani wyborczej AD /zwanego długopisem czasami/.

 6. 6
  +4
  ~ nie pad
  Niedziela, 22.03

  Nie ufam temu panu i mam ku temu powody.Gdzie jest obiecana kwota wolna od podatku?

 7. 7
  +1
  ~ paweł
  Niedziela, 22.03

  i tak nas dymną ...zrobią taki przesiew i dostanie 5 % ludków bo reszta się nie załapie ....kampania i nic więcej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2106590270996