Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Fryzjerzy i kosmetyczki obawiają się bankructwa. "To, co zaproponował rząd jest śmieszne"

21.03.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Fryzjerzy i kosmetyczki obawiają się bankructwa. "To, co zaproponował rząd jest śmieszne"
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wymuszonego ekspansją koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowało, że fryzjerzy i kosmetyczki zaczęli zamykać swoje salony. - Robimy to w trosce o zdrowie naszych pracowników i klientów. Niestety koszty utrzymania są duże i jeśli nie otrzymamy pomocy od rządu to nie damy rady - mówi właścicielka jednego z salonów fryzjerskich w Elblągu.
 
15 marca br. rząd nakazał zamknięcie na 14 dni wszystkich restauracji, pubów, klubów i barów w Polsce. Miało to pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się kornawirusa.
 
Wciąż wrastającą liczbę zachorowań poważnie potraktowały również osoby pracujące w branży beauty. Fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki paznokci i rzęs, w większości przypadków decydują się zamykać swoje salony.
 
Wiele firm nie pracuje od poniedziałku. Część salonów zdecydowała się na to wcześniej. - Wiem, że w całej Polsce jest 70% salonów zamkniętych - mówi właścicielka jednego z elbląskich salonów fryzjerskich.
 
Wczoraj, 19 marca, Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna przy ZRP w Warszawie wysłała wniosek skierowany do posłów i senatorów RP prosząc o podjęcie działań mających na celu ochronę mikroprzedsiębiorców branży beauty.
 
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne egzystują dzięki świadczeniu usług. Mamy bezpośredni kontakt z klientami, co stanowi ogromne ryzyko przenoszenia koronowirusa - zaznaczyła we wniosku.
 
Ogólnopolska Komisja oficjalnie zwróciła się z apelem o zaniechanie świadczenia usług.
 
Apel spotkał się z ogromnym zrozumieniem naszego środowiska. Salony są zamykane, ale wiąże się to z utratą możliwości przychodu, a co za tym idzie opłacaniem stałych kosztów utrzymania stanowisk pracy i pracowników. (...) Prosimy o efektywne działania i monitorowanie naszej niezwykle trudnej sytuacji
 
- podkreśliła we wniosku Przewodnicząca OKF-K Dorota Pietracha.
 
Na jaką pomoc liczy branża beauty? Najważniejszym z postulatów jest zwolnienie całkowite lub częściowe na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 3 m-ce od jego zakończenia z konieczności płacenia składek do ZUS przez osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
 
- To, co proponuje rząd to dramat, żadna pomoc. Przede wszystkim należy umorzyć ZUS. 5 tys. zł pożyczki dla przedsiębiorcy zatrudniającego 3, 5, 9 pracowników, to nie wiem, na co ma wystarczyć ta kwota. Nasz przychód na obecną chwilę jest równy zeru. Czynsz, prąd i inne faktury, leżą do zapłacenia. I to wszystko powoduje, że gros salonów za chwilę wróci do pracy, a to spowoduje, że cała „kwarantanna” i akcja #zostańwdomu, nie będzie miała najmniejszego sensu - podkreśliła właścicielka salonu fryzjerskiego.
 
- Mogłabym bez problemu zarabiać. Nie musiałam zamykać salonu. Ale jestem odpowiedzialna i nie chcę narażać siebie, ani swoich pracowników - dodała właścicielka salonu kosmetycznego w Elblągu. - A ludzie z tego co widzę, są nieodpowiedzialni. Dzwoni do mnie klietka, że chce się umówić, a wiem, że jej mąż wrócił właśnie z Niemiec. Według niej to mąż ma kwarantannę, nie ona. Jak tak można?
 
Rząd chcąc pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu stanowisk pracy zapewnia, że będzie pokrywać 40 proc. wynagrodzenia średniego w gospodarce narodowej. Kolejne 40 proc. ma dopłacić pracodawca.
 
 
To nie jest żadna pomoc. Nasze salony stanęły z dnia na dzień, bez odgórnego zakazu. Mamy zero zarobku, więc z czego pracodawca ma dołożyć te 40 proc.
 
- pyta właścicielka salonu fryzjerskiego w Elblągu.
 
Dramatyczny apel branży beauty do rządu ma jasne przesłanie. Zamykając swoje salony chciała pomóc w szybszym opanowaniu sytuacji. Jednak później chce mieć do czego wrócić. Piętrzące się rachunki im w tym nie pomogą. Skoro w kraju został wprowadzony de facto nadzwyczajny stan - stan zagrożenia epidemicznego - to czy nie wymaga to też nadzwyczajnego podejścia np. w pobieraniu składek przez ZUS?
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ kolo
  Sobota, 21.03

  Wracamy do epoki ... kamienia łupanego ...? Tylko współczuć, bo pomocy nie macie żadnej

 2. 2
  --26
  ~ jaaaaaaaaaaaaaaa
  Sobota, 21.03

  jak nie pasuje taka pomoc to pozamykać te drogie salony i na zmywak wypad tym ala biznesmenom zawsze żle , co by nie było oni zawsze płaczą i chcą więcej i więcej KASYYYY zwykła chciwość

 3. 3
  --5
  ~ misiekznadarzyna
  Sobota, 21.03

  nauczycieli zatrudnić do szycia masek kasę dostają to do roboty

 4. 4
  +8
  ~ Ja45
  Sobota, 21.03

  Kurde wiecznie mało, wiecznie źle. Niczego na kasę nie nabijają i źle. To samo mogą powiedzieć np. szkoły nauki jazdy bo nie jeżdżą i inni mali przedsiębiorcy. Ludzie epudemia jest a wy tylko kasa, kasa, kasa. Szok

 5. 5
  +15
  ~ Kryspin
  Sobota, 21.03

  Wszyscy którzy prowadzą własne interesy dotknięte obecnym i przyszłym kryzysem dostali jasny komunikat od rządu - radźcie sobie sami. Te magiczne miliardy o których trąbi propagandowo premier są głownie na stabilizację makroekonomii.

 6. 6
  +19
  ~ Toranaga
  Sobota, 21.03

  Fryzjer zawsze przeżyje. Parę prywatnych wizyt w domach bliskich klientów i jakoś to będzie. Opłaty za media i czynsz zostaną,a podejrzewam, że i na to zarobicie bez problemu. Wielu ludzi ma i będzie miało gorzej.

 7. 7
  +17
  ~ SiDI
  Sobota, 21.03

  Wydaj mi się , że te komentarze , które piszą osoby negujące małych przedsiębiorców i pieprzące , że fryzjer czy kosmetyczka sobie poradzi, w życiu nie miały ani nie prowadziły swojego biznesu....i najprawdopodobniej pracują w budżetówce.....informacja więc dla Was jest następująca: wasze wypłaty pochodzą w dużej części z podatków jakie płacą Ci przedsiębiorcy to po pierwsze , po drugi to właśnie u nich pracują ludzie , których po prostu się pozwalnia - zobaczymy jak Państwo sobie z tym poradzi......

 8. 8
  +4
  ~ Była klientka
  Sobota, 21.03

  Ceny mieli z kosmosu czasem. Do tego te ich oszczędności na wszystkim. Takie już jest życie, wszystkiego nie przewidzimy. Fortuna kołem się toczy niestety

 9. 9
  +7
  ~ Llupifgjfijihg
  Sobota, 21.03

  Ja sama obcinam sobie włosy, nożyczki, maszynka i hejka....trzeba sobie jakos radzić,nawet w pracy pytano mnie, gdzie sie tak ładnie obcięłam,skoro zakłady fryzjerskiej zamknięte,,,ale szczerze współczuje tym,którzy maja własne biznesy rożnej branży ,a takze dużym firmom,czeka nas ciężki okres. Zdrowia życzę

 10. 10
  +4
  ~ ZUS
  Sobota, 21.03

  Państwo nie pomoże dopóki im słupki bezrobotnych nie pójdą w górę......urzędy pracy mają od poniedziałku wysyłać informację o przyroście rejestracji bezrobotnych!!! Jak będzie tego sporo to zawieszą ZUS-y jak mało to radź sobie polaku sam..... sprawa jest prosta jak drut.......- dlatego wszystko zależy od Przedsiębiorców tych małych tych średnich i tych dużych.....chcecie pomocy.....weźcie to w swoje ręce , wiecie co robić ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.8541731834412