Środa, 12.08.2020, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Jak szybko elblążanie mogą skorzystać z pomocy specjalisty (kardiolog)? (cz.2)

22.01.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak szybko elblążanie mogą skorzystać z pomocy specjalisty (kardiolog)? (cz.2)

„Serduszko puka w rytmie cza-cza” śpiewała Maria Koterbska, centralny narząd układu krwionośnego - o sercu powie lekarz. Nikogo na pewno nie trzeba przekonywać, że jego prawidłowe działanie jest bardzo ważne i ma wpływ na jakość naszego życia. Co, gdy nie pracuje prawidłowo?


Gdy zakłuje w klatce piersiowej większość z nas czuje niepokój, zadaje sobie pytanie – czy to serce? Duszność,  uczucie ucisku, to objawy, które powodują, że po diagnozę wybieramy się do lekarza.  Choć specjalistą w tej dziedzinie jest kardiolog, pierwsze kroki musimy skierować do internisty, jakim jest lekarz pierwszego kontaktu. To przeważnie on podejmuje decyzję czy skierować nas do kardiologa.


 Mnie do kardiologa skierował endokrynolog, u którego byłam z wizytą kontrolną. Podczas badania stwierdził arytmię i dał skierowanie

- mówi pani Ewa, którą spotkaliśmy w kolejce do lekarza kardiologa.


Było to ponad półtora roku temu. Na wizytę czekałam siedem miesięcy. Podczas wizyty lekarz obejrzał EKG, które ze sobą przyniosłam i zlecił echa serca oraz Holtera. Na jedno badanie czekałam pięć miesięcy, na drugie jedenaście. Teraz czekam  na wizytę do lekarza, który zinterpretuje wyniki tych badań i powie co dalej

– opowiada pani Ewa.


Czy to standard, że w przypadku nieprawidłowej pracy tak ważnego narządu pacjent musi czekać ponad rok na samą diagnozę? Sprawdziliśmy to dzwoniąc do elbląskich placówek, w których kardiolodzy przyjmują pacjentów. W jednej z nich najszybciej dostępny był termin w listopadzie 2020 roku. Gdybyśmy mieli skierowanie z adnotacją „pilne” oczekiwanie na wizytę trwałoby już „tylko” dwa miesiące. Druga placówka dysponuje jeszcze wolnymi terminami w sierpniu 2020 r. Można w niej równie skorzystać z odpłatnej wizyty (tzw. prywatnie), na którą czas oczekiwania wynosi zaledwie dwa tygodnie.  120 zł to koszt takiej wizyty, podczas której  lekarz udzieli konsultacji i wykona badanie  EKG.


 Lekarz potwierdził arytmię, zalecił spokój, zmianę nawyków żywieniowych i ruch

– wyznała pani Ewa po opuszczeniu gabinetu kardiologa.


Następnym razem idzie pani do szpitala na pogotowie. Przebadają panią, dadzą kroplówkę i naprawią na jakiś czas

– dodaje, przysłuchująca się naszej rozmowie, pani Józefa.


O tym jak ważne jest zdrowie wiadomo od zawsze. W XVI wieku, we fraszce „Na zdrowie”  przypominał Jan Kochanowski, a i dziś zdrowie plasuje się w pierwszej trójce życzeń składanych przy różnych okazjach.  Zatem, mając na uwadze czas jaki przyjdzie nam odczekać by skorzystać z pomocy kardiologa, może warto skorzystać z jego rady udzielonej pani Ewie i samemu zadbać o nasze serca zmieniając styl życia.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Dariusz
  Środa, 22.01

  Potwierdzam kolejki roczne w tamtym roku byłem trzy razy z arytmią w szpitalu do kardiologa czekam od marca 1999 termin mam na luty 2020 Prawda jest taka że zostało mi leczenie prywatne przez ten okres czasu inaczej bym tu już żadnego komentarza nie zamieścił. Pozdrawiam.

 2. 2
  +6
  ~ jan
  Środa, 22.01

  ze sluba zdrowia jest coraz gorzej do kardiologa w tej chwili czeka sie ponad rok skierowanie wystawione 25 listopada wizyta w marcu 21roku pieknie czekaja chyba az pacjenci przeniosa sie do m1 na debice jak masz kase to tylko prywatne leczenie jest od reki a na nfz moze sie doczekasz

 3. 3
  0
  ~ emi
  Środa, 22.01

  Do kardiologa? Prywatnie w Spółce w WSZZ mogłam miec od razu na drugi dzień, wybrałam termin za 2 tygodnie, cena za wizytę 120,-na drugi dzień miałam echo i po kolejnych 4 dniach badanie wysiłkowe, wszystko po 120 za kazde badanie.Pani Doktor bardzo miła,odpowiedzialnie podeszła do moich problemów, polecam. Wszystko się wyjasniło szybko co dało mnie dużą dawkę spokoju.Na szczęście to tym razem nie serce lecz cos odrebnego z oddychaniem. Tez problem ale kardiologów w WSZZ polecam.

 4. 4
  0
  ~ azenob
  Środa, 22.01

  Obecnie mieszkam i pracuję w Niemczech. Tutaj do Kardiologa czekałam tydzień czasu. Zrobiono mi wszystkie badania np. echo serca, wysiłkowe oraz wiele innych na specjalistycznych sprzętach. Dodatkowo wyznaczono mi za miesiąc badania kontrolne . Bardzo długo nie dojdziemy do tego poziomu jaki jest u nich. Praktycznie do każdego specjalisty czeka się około 1 tygodnia, a nawet i krócej, nie mówiąc już o podejściu lekarzy do pacjenta. Mam nadzieję ,że spełnią się kiedyś masze marzenia ,że nie będziemy musieli długo czekać i być normalnie leczeni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.