Sobota, 29.02.2020, Imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W Elblągu rusza program... opieki wytchnieniowej. "To pilotażowa edycja"

13.08.2019, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu rusza program... opieki wytchnieniowej. "To pilotażowa edycja"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
W ramach programu opieki wytchnieniowej członkowie rodzin bądź opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry oraz poradnictwa w wielu dziedzinach.
 
- Wielokrotnie zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc tym rodzinom, by nie musiały rezygnować z pasji, przyjemności, możliwości pójścia do kina, teatru czy na spacer – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.
 
Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło program „Opieka Wytchnieniowa”. Program dotyczy członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, a także osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością egzystencji.
 
Na czym polega ten program?
 
Opieka wytchnieniowa może odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dodatkowych obowiązków lub zapewnia zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie
 
– stwierdził Witold Wróblewski.
 
Wsparcie może być realizowane poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej, świadczenie usługi opieki wytchnieniowej jako rozszerzenie usług opiekuńczych w ramach pobytu całodobowego czy świadczenie specjalistycznego poradnictwa.
 
W ramach programu opiekun może skorzystać z maksymalnie 14 dni opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego, 240 godzin opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego czy 240 godzin specjalistycznego poradnictwa.
 
 
To pilotażowa edycja. Dzięki temu, że powstał ten program mogliśmy skorzystać ze środków finansowych z Ministerstwa. Jesteśmy jedynym samorządem w naszym województwie, a 12 się o to ubiegało, który otrzymał dofinansowanie na wszystkie trzy moduły. Dzięki temu w ramach limitów opieka wytchnieniowa będzie bezpłatna
 
– zaznaczył Prezydent Elbląga.
 
Dofinansowanie z Ministerstwa na realizacje opieki wytchnieniowej wynosi ok. 77 tys. zł, wkład własny Miasta – ok. 23 tys. zł.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ slawek 653
  Wtorek, 13.08

  śmiech zajmij się miastem PASŁĘK MALBORK BRANIEWO bije elblążkowo wolę tam pojechać coś się dzieje

 2. 2
  0
  ~ ?
  Wtorek, 13.08

  to jedź, na co czekasz ?

 3. 3
  --1
  ~ Hannka
  Wtorek, 13.08

  No i dobrze przynajmniej się uśmiałam na co wydają pieniądze unijne.

 4. 4
  +3
  ~ :(
  Wtorek, 13.08

  Nigdy w zyciu DPS, zwlaszcza nie elblaskie. Tragedia, a nie opieka...

 5. 5
  +4
  ~ Hegemonka
  Wtorek, 13.08

  Na fotce pierwszy pacjent z pilotażu .. to kiedy wytchniemy od niego ???!!!

 6. 6
  +5
  ~ Nami
  Wtorek, 13.08

  Ale dlaczego krytykujecie ten program, czy ktoś z Was opiekuje się osobą niepełnosprawną? Moim zdaniem każda pomoc jest potrzebna.

 7. 7
  +4
  ~ Frania
  Wtorek, 13.08

  Bo większość komentujących tylko w życiu potrafi wszystko nocować i krytykować. Tacy czytelnicy elblonscy.

 8. 8
  +3
  ~ kozioł z czerepakiem
  Środa, 14.08

  To olbrzymia kasa!!! Warto o niej dąć w tubę Kozła. Kozioł - taka pomoc istnieje od dawna, choć nie wszyscy potrzebujący chcą z niej korzystać z różnych względów - głównie finansowych (utrata dodatków, emerytury podopiecznego). Popieram hegemonkę i trochę mogę dopłacić aby to wytchnienie było trwałe. Kozioł przygotował obiekty do spełniania takiej opieki - szuwary basenu adolfa, Dolinka, Chrobry, Bażantarnia - zniszczył coś czego inne miasta nie mają. Jeszcze tylko brakuje mu wykupu złomu z Chrobrego od kumpli za 1,5 mln i już będzie wytchniony. Koźle - miasto ma taką opiekę tylko inaczej się nazywa. A ta olbrzymia dotacja której nie dostało 11 innych aplikantów, to globalnie czy na jednego podopiecznego i za godzinę, dzień, miesiąc opieki. Info podane metodą Czerepaka na Koźle.

 9. 9
  +1
  ~ Agnieszka 65
  Czwartek, 15.08

  Tylko ciekawe czy program ten przeznaczony jest rośniesz dla Rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem osób które wymagają opieki 24h na dobę ? Czy ten wspomagający opiekun będzie mógł pomoc w kąpieli osoby chorej tzn czy pomoże włożyć do wanny taką osobę i po kąpieli wyjąć

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.