Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Od jutra zwolnienia chorobowe bez papierka. E-ZLA a obowiązki pacjenta

30.11.2018, 13:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od jutra zwolnienia chorobowe bez papierka. E-ZLA a obowiązki pacjenta

Od jutra 1 grudnia 2018 roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie jedynie w formie elektronicznej. E-ZLA w województwie warmińsko-mazurskim jest coraz popularniejsze. Już ponad 55% wszystkich zaświadczeń lekarskich jest wystawiana w formie elektronicznej.

 

Już od jutra pacjenci nie otrzymają od lekarza zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej. Jeżeli pracodawca ma założony profil PUE, nie będą musieli również dostarczać zwolnienia do płatnika. Wystarczy grzecznościowy telefon z informacją o niemożności wykonywania pracy. Nie raz zdarzyło się, że bardzo chora osoba musiała iść na pocztę lub do pracodawcy, a czasami nawet prosić osoby z najbliższego otoczenia aby dostarczyły zwolnienie lekarskie.  Znikają również sankcje za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego do płatnika. Już nigdy nasz zasiłek nie zostanie obniżony za nieterminowe dostarczenie L-4. Po opuszczeniu gabinetu lekarskiego możemy iść do domu i spokojnie wracać do zdrowia. Zaraz po wystawieniu takiego zaświadczenia płatnik otrzyma informację o czasowej niezdolności do pracy swojego pracownika.

 

Jedyną formalnością jaką musimy dopełnić jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS. W przypadku osób, które są pracownikami jest to druk Z-3, który składa pracodawca. Osoby pobierające zasiłek po ustaniu zatrudnienia muszą dostarczyć druk  ZAS-53, a osoby prowadzące działalność gospodarczą- Z-3b (jeżeli jest to wniosek pierwszorazowy) lub ZAS-53 (jeżeli jest to kolejne zwolnienie lekarskie w ciągu).

 

Pomimo tego, iż pacjent otrzymujący e-ZLA jest zobowiązany do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku, jest ogromne ułatwienie. Taki wniosek możemy złożyć w czasie późniejszym, nie musimy w ciągu 7 dniu dostarczać naszego L-4 do pracodawcy, bo nie ma obniżenia zasiłku za przekroczenie 7 dniowego terminu na dostarczenie.

 

 

Informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ boTAK!
  Niedziela, 02.12

  A ja nigdy, jak czynny zawodowo jestem... o kur... 14 lat nie byłem na L4... BO NIE JESTEM SIEROTĄ ŻYCIOWĄ... tak wyszło... resztę pzdr, minusiki mile widziane. Minusik poniżej a i tak sierotą była(e)ś i będziesz... tak wyszło, rodziców nie wiń:/

 2. 2
  0
  ~ owu
  Niedziela, 02.12

  boś głupi!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.