Środa, 20.02.2019, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Lekarze wolą wystawiać zwolnienia papierowe. Niebawem nie będą mogli tego robić

13.02.2018, 06:00:23 Rozmiar tekstu: A A A
 Lekarze wolą wystawiać zwolnienia papierowe. Niebawem nie będą mogli tego robić

Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane elektronicznie, a także w wersji papierowej. Po 1 lipca ulegnie to zmianie.

- Możliwość wystawiania e- zwolnień funkcjonuje od 1 stycznia 2016 r. W dalszym ciągu jednak często L4 wystawiane są w formie papierowej. -  Możemy nazwać to okresem przejściowym, ponieważ oba sposoby wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy są prawidłowe. Jednak niespełna 5 miesięcy przybliża nas do wejścia w życie e-ZLA- zaznacza Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa warmińsko-mazurskiego.


Zdaniem Anny Ilukiewicz lekarze nadal wolą wystawiać papierowe zwolnienia, chociaż procedura z elektronicznymi zwolnieniami jest dużo łatwiejsza.
 

Dzięki e-ZLA łatwiejszy jest przepływ informacji pomiędzy lekarzem, pacjentem i pracodawcą. Następuje to już w chwili wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej. Lekarz podpisuje zaświadczenie lekarskie przy wykorzystaniu certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego. Informacje o wystawieniu e-ZLA pracownikowi pojawiają się na profilu PUE ZUS nie później niż w dniu następnym po otrzymaniu e-ZLA. Informacja ta, jest również przekazywana ubezpieczonemu, który posiada profil świadczeniobiorcy na platformie usług elektronicznych

-wyjaśnia Anna Ilukiewicz.
 
Oczywiście od każdej reguły zdarzają się  wyjątki. - Po 1 lipca zwolnienia lekarskie mogą być drukowane tylko w uzasadnionych przypadkach – dodaje Anna Ilukiewicz.


W jakich sytuacjach można będzie natrafić na zwolnienia w formie  papierowej?

Może tak być podczas wizyty domowej, kiedy wystawienie e-ZLA byłoby utrudnione, w przypadku awarii w dopływie prądu. Wówczas dane wypisywane są ręcznie na wcześniej wydrukowanym z systemu „pustym” druku. Lekarz ma obowiązek wprowadzić takie zwolnienie do systemu teleinformatycznego i przekazać do ZUS w ciągu 3 dni roboczych od dnia wystawienia zaświadczenie

- podkreśliła Anna Ilukiewicz.


ZUS postanowił ułatwić lekarzom wdrożenie  się w nowe zasady. Organizowane są spotkania grupowe, a także indywidualne, podczas których  można rozwiać wszelkie wątpliwości.

- Jak wynika z danych z listopada ubiegłego roku do Oddziału w Elblągu przez 23 miesiące wystawionych zostało  7 506 zwolnień w wersji elektronicznej. To zaledwie ponad 300 sztuk miesięcznie – informuje rzeczniczka ZUS.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ A-Z
  Wtorek, 13.02

  Tylko w czyj interes to uderzy?

 2. 2
  0
  ~ Miron
  Środa, 14.02

  Tym złodziejom lekarza juz nic nie pasuje oni chcą zadzic i tyle

 3. 3
  0
  ~ Opo
  Środa, 14.02

  Miron co chcą lekarze, bo nie zrozumiałem z twojej opinii.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.