Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Czy to jest jeszcze budżet obywatelski? Pytają czytelnicy info.elblag.pl

27.10.2017, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy to jest jeszcze budżet obywatelski? Pytają czytelnicy info.elblag.pl

"Szkoły w ogóle nie powinny brać udziału w tym głosowaniu. Jak tak dalej będzie to wszystkie pieniądze będą rozdawane po szkolach, a nie na inne projekty, bardziej potrzebne miastu", "Ciekawe czy radny Turlej ze Sjesty nie zrobi pikniku przedwyborczego. Pieniądze wszystkich mieszczan, a jakby ...z konkretnej opcji". Czytelnicy info.elblag.pl nie ukrywają wątpliwości co do wyników elbląskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Nie ma ich natomiast prezydent Witold Wróblewski, który przekonuje, że każdy ma takie samo prawo zgłosić wniosek, a zadowolić wszystkich się nie da.

W środę poznaliśmy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2018. Tradycyjnie sporo wśród wybranych wniosków sporo jest takich dotyczących naprawy chodników, ścieżek rowerowych i modernizacji infrastruktury szkół. Największą ilość głosów - 3978 oddano na budowę boiska do piłki ręcznej wraz z fundamentami jako I etap budowy hali o konstrukcji szkieletowej (teren zielony przy SP nr 18, ul. Węgrowska), która pochłonie 500 tys. zł, czyli całą pulę pieniędzy przeznaczonych na inicjatywy ogólnomiejskie.

Sporo w przyszłym roku z BO pójdzie również na małe projekty, takie jak: zajęcia edukacji wodnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu (701 głosów, 24 tys. zł), Elbląski Turniej Orlików - Boisko Orlik przy SP 11 ulicy Korczaka (976 głosów, 5 tys. zł), czy Sjesta w Parku Modrzewia II (1346 głosów, 25 tys. zł, to jeden z dwóch wniosków złożonych przez radnego Roberta Turleja).

Wyniki w większości wypadków nie wywołały specjalnych komentarzy. Jednak wygrana szkół, a także wniosków złożonych przez radnego - czyli paradoksalnie tych, które zdobyły najwięcej głosów, podobnie jak w latach ubiegłych, wzbudziła spore kontrowersje wśród elblążan. Sytuację skrytykowali także Czytelnicy info.elblag.pl.

Proszę o zaprzestanie używania nazwy ,,obywatelski", bo on jest urzędniczy . Jak nazwać inaczej ten twór, kiedy urzędnicy decydują, na co mają ludzie głosować

- komentuje wyniki BO 2018 jeden z internautów.

Brałam udział w głosowaniu mimo tylu złych myśli, miałam nadzieję, że się coś zmieni i niestety znowu szkoły !!!! Jest to dla mnie śmieszne ! Jak można z nimi wygrać ! Nie da się ! Wiecie co te dzieci robiły by pozyskać głosy ? Chodziły zaczepiały ludzi na mieście ; wchodziły do sklepów okolicznych; każde dziecko dostało do domu kartę z rubryką bodajże 20 osób do wpisania - pesel i swoje dane, że głosuje na ten ich projekt; klasa, która zdobyła największa ilość głosów, dostawała upominki od szkoły. Parodia

- denerwuje się inny.

- Ciekawe czy radny Turlej ze Sjesty nie zrobi pikniku przedwyborczego, bo przy pierwszej Sjeście wszędzie, gdzie tylko można było, pojawiał się i wypowiadał. Pieniądze wszystkich mieszczan, a jakby ...z konkretnej opcji. Nie ładnie - zastanawiał się internauta o nicku Weto.

Czy rzeczywiście zasady rządzące elbląskim Budżetem Obywatelskim prowadzą do nadużyć, jak chcieli widzieć by niektórzy? Czy konieczna jest zmiana? Prezydent Elbląga ma w tej kwestii zupełnie inne zdanie.

Zawsze będzie grupa, która będzie zadowolona i grupa, która nie będzie zadowolona. Budżet obywatelski ma to do siebie, że to ludzie głosują i nie można stworzyć sytuacji, że szkoły czy radni byliby wyłączeni. Budżet obywatelski jest dla obywateli, niezależnie od tego, czy obywatel jest zatrudniony w jednostce komunalnej, czy jest radnym. W tym roku nawet poszerzyliśmy, na wniosek radnego Turleja, wiek uprawniający do głosowania do 16 lat. W ubiegłym roku nie mieliśmy obiektów szkolnych i też była krytyka, że ich nie ma. Co by się nie zrobiło to zawsze ktoś będzie niezadowolony

- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%12.5 %87.5


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ell
  Piątek, 27.10

  Zawsze źle co by się nie zrobiło, obecnie nie brałam udziału w głosowaniu, ale poprzednio tak - potrzebny był dowód osobisty, więc niby jak szkoły biorą udział? Dzieci mają prawo chodzić z kartami, tylko to dorośli podają swoje dane personalne, to dlaczego pretensje do szkoły, dorośli oddali swój głos, więc tak zadecydowali, czepiacie się byle czego

 2. 2
  +19
  ~ Bojkotujemy
  Piątek, 27.10

  Nie biorę w tej farsie udzualu. Bo nie ma sensu. Oddaje temu miastu co miesiąc 38% podatku + podatek od nieruchomości+ jakiekolwiek zakupy to podatek PTzU i VAT u co w zamian? Nasze ulice: Chopina, Kopernika, Skłodowskiej nadal nie doczekały się remontu. Na Kopernika ciemni jak w dupie u Wróbla,mimo zapalonych latarni,dalej latarnie na Skłodowskiej oświetlają niebo zamiast chodniki i ulice. Chodniki pozaoadane,dziury w jezdniach ,ale...nasz wniosek w kolejnym roku ponownie przepadł. Nie mamy szans z takimi osiedlami jak Zawada,Sielanka,Kamionka bo...jesteśmy zbyt mała społecznością. A szkoły sobie zrobiły prywatny biznes z tym B.O. Tak więc bez sensu składać wniosek skoro szkoły i Turlej-pas zgarną wszystkie profity.

 3. 3
  +9
  ~ Winni są
  Piątek, 27.10

  Dlaczego prezydent nie walczył i nie składał projektów w i o walkę o 200mln złoty. Można było dostać kasę. Na remonty i budowę boisk w szkołach. A ten radny jeśli to prawda to zhukiem powinien wylecieć z um. Wstyd i żenada. Druga kadencję to będzie miał koło ratusza.

 4. 4
  +7
  ~ Jerzy W
  Piątek, 27.10

  Głupkowaty pomysł pod publiczkę i takież efekty tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z partycypacją społeczeństwa w rządzeniu. Mamy już samorząd który z natury rzeczy został stworzony i jest utrzymywany po to by społeczeństwo partycypowało we władzy. Inna sprawa kogo elblążanie do tego samorządu wybierają eunuchy niedojdy partyjniacy. Idiotyzmem jest że tworzy się obok jakąś równoległą strukturę samorządu która w zasadzie nie jest ani transparetna ani weryfikowalna. Masz Witold rozum przestań piep.... głupoty i udawać że jest to element jakiegoś racjonalnego gospodarowania pieniędzmi miasta. Mieszkańcy powinni stawiać na baczność radnych z okręgu i od nich egzekwować priorytety a nie pospolite ruszenie organizować. Demokratyzacja demokracji uważam jest bezczelny pomysł partyjnych manipula

 5. 5
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 27.10

  Oczywiście że nie! Od 2015 roku! Żądam odpowiedzi, czy prawdą jest, że szkoły zbierają podpisy wcześniej niż projekt wygrywa? Do organizatorów z UM proszę o statystykę na wygrane wnioski ile głosów zostało oddanych na papierze a ile droga elektroniczną?

 6. 6
  --3
  ~ ell
  Piątek, 27.10

  do kat : a jakie ma znaczenie głos elektroniczny czy na papierze? Jeśli ktoś chciał to oddał głos na to co chciał, każdy ma prawo decydować o tym na co oddaje głos, trudno tu mieć pretensje do miasta. Z drugiej strony jak szkoła jest taka zaangażowana to może warto brać przykład i też biegać za głosami po sąsiadach, jeśli komuś bardzo zależy na swoim projekcie, więcej zaangażowania realnego, a nie wirtualnego narzekania na wszystko,

 7. 7
  +9
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 27.10

  do "ell" a no taki, że mając dane 1000 osób zebrane przez 6 miesięcy zanim wymyśliłem, oraz złożyłem pomysł i przeszedł potem w selekcji urzędniczej wyślę przez kompa i zrobię to w 3 dni! No i wygrane? Inni natomiast mają dużo gorzej i od razu są przegrani pomimo, że pomysły lepsze i bardzie potrzebne.....

 8. 8
  +3
  ~ Daro
  Piątek, 27.10

  Do Kat na idiotów. Proponuję co roku zmieniać kartę do głosowania, tak żeby społeczeństwo miało do niej wgląd dopiero na dzień rozpoczęcia głosowania.

 9. 9
  +2
  ~ Ups
  Piątek, 27.10

  A gdyby na 3 pierwsze miejsca przeznaczać mniej więcej podobne środki? Jakiś podział, żeby więcej ludzi mogło skorzystać? Ewentualnie skupić się bardziejna remontach chodników i ulic, chyba ważniejsze w mojej ocenie niż boisko kolejne. Tak wydawałoby się logiczniej

 10. 10
  +5
  ~ Powalająca skromność .
  Piątek, 27.10

  Mały szczegół radny Turlej złożył więcej wniosków a wygrały z nich dwa . Niedługo tow Okręgu I będą tylko jego wnioski poddawane pod głosowanie . I faktycznie przy Sjeście promował swój wizerunek w mediach . Taka prawda . I w lokalnej telewizji i w gazetach i dziennikach internetowych . Czy tak powinno być ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.