Piątek, 22.02.2019, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Na Górze Chrobrego powstanie wieża widokowa? Politycy są za, budżet będzie przeciw?

12.07.2018, 07:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Na Górze Chrobrego powstanie wieża widokowa? Politycy są za, budżet będzie przeciw?
Fot. Archiwum redakcji
Do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok złożono 112 wniosków. Wśród nich pojawił się pomysł, aby na Górze Chrobrego powstała wieża widokowa. Wizja Krzysztofa Jaworskiego spodobała się politykom. Czy coś z tego wyniknie?
 
Elblążanin Krzysztof Jaworski od lat chodził z pomysłem uatrakcyjnienia Góry Chrobrego.
 
To miejsce, które samo w sobie jest dobrym miejscem na spacer, wycieczkę z rodziną. Gdyby w tym miejscu powstała wieża widokowa to gwarantuję wszystkim, że każdy, kto przyjeżdża przez Elbląg i miałby informacje, że coś takiego tu jest, podjeżdżałby do niej. Taka wieża funkcjonuje niedaleko Wejherowa i to jest wieża w szczerym polu. Ile razy tam jestem to zawsze stoją samochody. Ludzie chcą sobie z niej popatrzeć na ładne widoki. U nas wieża byłaby prawie z centrum miasta
 
- zaznaczył Krzysztof Jaworski pomysłodawca i autor wniosku do BO.
 
Jak zapewnia Krzysztof Jaworski nawet 40-metrowa wieża zapewniałaby piękne widoki. - Nie wiem dokładnie jakie miałby być to koszta, ale drewniana wieża to koszt nie większy niż 400 tys. zł - dodał. - Dodatkowo przy wieży może tętnić życie w postaci jakiejś kawiarenki. Byłoby to super miejsce spotkań.
 
Postanowiliśmy zapytać, jak radni zapatrują się na ten pomysł. Wszak ostatnio dużo mówiło się podczas sesji, jak ważne dla Elbląga jest ożywienie Góry Chrobrego.
 
- Budżet Obywatelski w założeniu ma być możliwością bezpośredniego decydowania przez mieszkańców o kierunkach wydatkowania pieniędzy samorządowych. Z tego więc punktu widzenia jako zwolenniczka idei społeczeństwa obywatelskiego wspieram wszelkie działania oddolne związane z tym przesłaniem. Góra Chrobrego to jedna z turystycznych atrakcji naszego miasta, jak do tej pory wykorzystywana głównie w okresie zimowym. Pomysł z wieżą widokową z pewnością wpłynąłby na większe zainteresowanie tym terenem przez cały rok. Jest to więc pomysł zasługujący na zainteresowanie i poparcie - mówiła radna niezależna Maria Kosecka.
 
- Jeżeli Miasto nie planuje zagospodarować Góry Chrobrego czy ewentualnie jej wydzierżawić prywatnemu przedsiębiorcy tak, żeby stok funkcjonował to popieram każdą inicjatywę mieszkańców, która może przysłużyć się do zwiększenia atrakcyjności tego terenu oraz naszego miasta. Z takiej wieży widokowej rozpościerałby się piękny widok na Elbląg, Wysoczyznę Elbląska czy krainę Zalewu Wiślanego. Oczywiście należy się zastanowić kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie wieży widokowej, tak żeby nie została zdewastowana przez chuliganów. Popieram inicjatywę i życzę powodzenia przy zbieraniu podpisów - stwierdził radny PiS Rafał Traks.
 
- Uważam, że każda inwestycja w obszarze Góry Chrobrego ma sens. Wieża widokowa jest fajnym pomysłem i na pewno wzbogaci atrakcyjność naszej Bażantarni. Brakuje mi jednak szerszej dyskusji nad przyszłości samej Górki. Nie chodzi mi jedynie o wyciąg, ale kompleksowe zagospodarowania terenu. Nie mówimy o tym jak ten teren ma funkcjonować w czasie lata - mówił radny PO Robert Turlej.
 
- Znam ten projekt. Z tego, co pamiętam został wyceniona na 400 tys. zł i nie wiem, czy nie wiązałoby się to z większymi kosztami, ale sam pomysł jest bardzo dobry. Myślę, że byłaby to jedna z wielu atrakcji miasta. Jestem na tak. Mamy jedną wieżę widokową w Katedrze, a ta pokazywałaby miasto z innej perspektywy. Wiem, że jest bardzo dużo innych rzeczy, które trzeba zrealizować, np. wkład własny na remont Galerii El. Trzeba skończyć rzeczy, które zostały już rozpoczęte. Uważam, że ten nowy projekt warto byłoby zrealizować, jeśli środki na to pozwolą - podkreślił radny SLD Wojciech Rudnicki.
 
O zdanie zapytaliśmy też dwóch oficjalnych kandydatów na Prezydenta Elbląga. Tym razem polityk Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości przemówili jednym głosem.
 
- Każdemu pomysłowi, który może ożywić Górę Chrobrego należy kibicować. Widok świetny. Jeżeli tylko mieszkańcy uznają, że faktycznie jest to dobry pomysł na promocję Elbląga i w dłuższej perspektywie wieża widokowa będzie przyciągała w okolice Góry Chrobrego turystów projekt powinien być realizowany - zaznaczył Przewodniczący Klubu Radnych PO Michał Missan.
 
- Wieża widokowa jak najbardziej mogłaby się znaleźć na Górze Chrobrego. Trzeba w budżecie poszukać na to pieniędzy. Na pewno trzeba byłoby wprowadzić jakieś zabezpieczenia, bo często na Górze dochodziło do dewastacji obiektów.
Na pewno jest to ciekawy pomysł–przyznał poseł PiS Jerzy Wilk.
 
Senator PO Jerzy Wcisła obawia się, że projekt nie zostanie zrealizowany w ramach BO. - Budżet Obywatelski kieruje się swoimi regułami. O nich można dyskutować. Ten projekt nie ma szans ze szkolnymi projektami. Ja też mam ten problem. Mieszkam na niewielkim ulicy. Tam też ludzie mają swoje potrzeby, których nie są w stanie zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego - zauważył.
 
Jerzy Wcisła pozytywnie jednak wypowiedział się na temat samego pomysłu powstania wieży. - Góra Chrobrego i Bażantarnia to są takie walory Elbląga, których nikt za żadne pieniądze w północnej Polsce nie będzie mieć. Powinniśmy to wykorzystywać. Góra Chrobrego to powinien być punkt, do którego trafiają nie tylko elblążanie, ale i turyści. To powinien być nasz znak rozpoznawczy. Taka wieża widokowa powinna pojawić się na Górze Chrobrego. Ubolewam, że najczęściej z włodarzami o pieniądzach na turystykę czy poprawieniu atrakcyjności miasta dobrze się rozmawia podczas kampanii wyborczej, a bardzo źle się rozmawia po wyborach. Taka wieża będzie produkowała pieniądze. Staniemy się miejscem, do którego się przyjeżdża właśnie po to, żeby wejść na Górę, ale żeby tak się stało musi zostać zrobiona infrastruktura - podkreślił senator.
 
O zdanie zapytaliśmy także wiceprezydent Elbląga Janusza Nowaka.
 
Założenia do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok są bardzo zbliżone do poprzednich BO. Jest tam wyraźnie napisane, że projekt musi być kompleksowy. Ustawienie samej wieży tylko po to, żeby ona została zdewastowana nie ma sensu i racji bytu. Aby taka wieża mogła funkcjonować to musi być oświetlona, monitorowana i musi być tam zrobiony odpowiedni dojazd, a to są już dodatkowe koszty. Nie znam dokładnych wycen, ale jako budowlaniec mogę już powiedzieć, że to w sposób znaczący przekroczy to kwotę 500 tys. zł
 
stwierdził.
 
 
Czy zatem jeśli projekt nie zostanie zrealizowany w ramach BO to Miasto nie powinno znaleźć środków w budżecie lub szukać dofinansowania np. ze środków unijnych? - Mieszkańcy zgłaszają bardzo wiele atrakcyjnych pomysłów, które uatrakcyjniłyby pobyt w naszym mieście, ale my na te pomysły, które już mamy wprowadzone do budżetu przy dzisiejszych cenach realizacji robót, które wzrosły nawet do 100 procent, nie mamy zabezpieczenia na to, co mamy w budżecie tegorocznym i w wieloletniej prognozie finansowej - przyznał Janusz Nowak. - Jestem jak najbardziej za realizacją nowych pomysłów, ale boję się, że będziemy mieli problemy nawet z udziałem własnym, gdyby udało się pozyskać środki unijne. Ale zawsze są budżety na kolejne lata. Ten pomysł jest warty uwagi.
 
Wszyscy przyklaskują, ale dobrze byłoby gdyby coś za tym szło. - To jest pomysł, który powinien łączyć. Byłby dodatkową atrakcją dla Elbląga, więc myślę, że nie ma ludzi, którzy powiedzieliby temu "nie". Wieża widokowa ożywiłaby Górę. Wystarczy zobaczyć, co stał się z Katedrą. Do tej pory jest tam ruch - stwierdził Krzysztof Jaworski.
 
Co o tym sądzą nasi czytelnicy?

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Elblążanin
  Czwartek, 12.07

  Z pewnością pomysł zasługuje na uwagę. Moim zdaniem powinno się opracować kompleksowy plan zagospodarowania terenu wokół G. Chrobrego dla celów rekreacyjnych, wieża mogłaby być częścią takiego planu. Potrzebna jest koncepcja, jak wykorzystać ten wyjątkowy teren z pożytkiem dla mieszkańców. Wyciąg, wieża to bardzo dobre elementy takiego planu.

 2. 2
  --2
  ~ Chudy :-)
  Czwartek, 12.07

  Super pomysł brakuje jeszcze biedronki.

 3. 3
  +10
  ~ xczzz
  Czwartek, 12.07

  A może radna nieporadna Kosecka chciałaby kolejny sralnik dla psów, może w parku Kajki, ale taki potężny za 200 tysięcy złotych

 4. 4
  +12
  ~ Szkło kontaktowe
  Czwartek, 12.07

  Był ciekawy ośrodek sportowy cieszący się ogromnym zainteresowaniem, choć źle zarządzany i kiepsko przygotowany. Zamiast próbować podjąć działania aby taką formę krzewienia sportu, jaką jest narciarstwo, w Elblągu zatrzymać będziemy mieć "gniazdo bocianie", które koniec końców pewnie będzie przyczółkiem dla miejscowych pijaków i chuliganów... Czy w tym mieście idzie się zawsze najniższa linią oporu? Jak się czegoś nie umie zrobić ale przygotować to nie robić w ogóle. Ten punkt widokowy jest potrzebny jak świni siodło. Miasto postawi, a później nie będzie naprawiało ani konserwowało. Aby z tym punktem nie było tak samo jak z tym nad jeziorem Druzno, który chuligani podpalili i tak stoi latami zniszczony.... Proszę myśleć kreatywnie i dalekosiężnie a nie w stylu zapchaj dziura.

 5. 5
  +3
  ~ opinia
  Czwartek, 12.07

  Myślenie kreatywne nie jest mocną stroną anonima .Mam dla Ciebie radę puknij ty się w czoło xczzz.

 6. 6
  +1
  ~ anonim
  Czwartek, 12.07

  Głupi pomysł.W rzeczywistości pochłonie pół miliona złotych w błoto...Co oglądać???Sam widok z Góry Chrobrego nie wystarczy???Te 40 metrów wyżej coś zmienia że nagle panorama Elbląga bedzie kosmiczna???Dajcie spokój radni nieporadni...

 7. 7
  +5
  ~ tqaz
  Czwartek, 12.07

  Jaki dojazd Nowak??? Samochodowy??? UDrożnić piesze dojście z krzaków od Wschodniej i tyle. Od Chrobrego już dojście jest wydeptane.

 8. 8
  +4
  ~ Korek
  Czwartek, 12.07

  Jako czytelnik sądzę, że ktoś powinien robić korektę tekstu przed publikacją - "przyjeżdża przez Elbląg", "nad przyszłości samej Górki", "został wyceniona", "na niewielkim ulicy", "zapytaliśmy wiceprezydent Elbląga", "co stał się z Katedrą".

 9. 9
  +4
  ~ Chyba 4m
  Czwartek, 12.07

  40m??? Kogoś poniosło: albo pana Krzysztofa, albo autorkę artykułu...

 10. 10
  --1
  ~ xczzz
  Czwartek, 12.07

  ty opinia sam się puknij , weź wazelinkę i leć do ratusza, smarować

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.