Wtorek, 21.01.2020, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Honorowi Obywatele Elbląga

18.01.2006, 14:12:42 Rozmiar tekstu: A A A

Gen. Bolesław Michał Nieczuja–Ostrowski urodził się 29.09.1907 r. w Haliczu nad Dniestrem, na terenach należących obecnie do zach. Ukrainy. Jest absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowii Mazowieckiej, którą ukończył w stopniu porucznika.

Na początku II wojny światowej dowodził V kampanią strzelecką 115 Pułku Piechoty, a w latach 1940- 1944 powołał tajną Organizację Wojskową-Lwów i stanął na jej czele. Bolesław Nieczuja–Ostrowski był pierwszym komendantem Lwowa. W 1944 r. zorganizował 106 Dywizję Piechoty Armii Krajowej, którą później dowodził w rejonie Miechów–Olkusz–Pińczów. W czasie działań wojennych używał pseudonimów: Grzmot, Bolko, Tysiąc.

Po wojnie w randze podpułkownika przybył wraz ze swoimi podwładnymi do Pogrodzia (do lat 50-tych miejscowość nosiła nazwę Nowy Kościół). Bolesław Nieczuja–Ostrowski zorganizował tam Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną, w ramach której  funkcjonowały sklepy, mleczarnia, piekarnia, warsztat rzemieślniczy, ośrodek zdrowia i kasyno spółdzielcze.

Był trzykrotnie aresztowany i ostatecznie skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną. Po odsiedzeniu siedmiu lat w więzieniu, został ułaskawiony i w 1956 r. zwolniony warunkowo. Po wyjściu na wolność ponownie aktywnie brał udział w organizowaniu spółdzielni. Był prezesem kilku sklepów i Spółdzielni Ogrodniczo–Pszczelarskiej „Żuławy” w Elblągu. W 1956 r. założył również Gwardię Jezusa i Maryi, której przewodniczył. Brał aktywny udział w różnych inicjatywach społeczno-patriotycznych, a także posiadał członkostwo w organizacjach Armii Krajowej.

W 1990 r. został mianowany na pułkownika, a już 11.11.1991 r. otrzymał stopień generała broni z rąk ówczesnego Prezydenta RP, Lecha Wałęsy. Bolesław Nieczuja – Ostrowski został odznaczony wieloma medalami i orderami państwowymi oraz wojskowymi, w tym Orderem Virtuti Militari V klasy. Jest honorowym obywatelem Miechowa, Wolbromia i Pogrodzia. Napisał również wspomnieniową książkę pt. „Rzeczpospolita partyzancka – inspektorat Maria w walce”. Rada Miasta Elbląga 30.06.1992 r. uchwaliła postanowienie o nadaniu gen. bryg. Bolesławowi Michałowi Nieczui – Ostrowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Elbląga. Uroczyste wręczenie aktu odbyło się dnia 25.08.1992 r.
    

                                                                        Czesław Latoch

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Waldek
  Czwartek, 19.01

  Szanowny moderatorze, ja cie bardzo prosze. przeczytaj uwaznie ten tekst i popraw bledy. "generała buławy" ROTFL "i staną na jej czele" "był pierwszym też pierwszym komendantem Lwowa" "Po dosiedzeniu siedmiu lat " "i prezesem kilku sklepów i Spółdzielni " . Szanujcie swoich czytelnikow

 2. 2
  0
  ~ Bartek
  Czwartek, 19.01

  Chciałbym przeprosić w swoim imieniu. Skład redakcji to same młode osoby, pełne pasji i zaangażowania i w sprawach historycznych wolimy, ażeby zajmowała się tym osoba bardziej kompetentna i rozeznana od nas. Od tego jest właśnie m.in. Pana Czesław, któremu dałem pełną swobodę jeśli chodzi o ten dział. Niestety nie ustrzegliśmy się błędów. Prosząc o wyrozumiałość zapraszam wszystkich tych, którzy chcieliby się podzielić swoją znajomością historii naszego pięknego i wyjątkowego miasta. Pod strona historia jest odważnym działem i zamierzeniem jej było ukazanie, głównie młodym osobom przepięknej i niezwykle intrygującej historii Elbląga. Sam przyznaje, że dzięki m.in. Elbląskiej Księgi wiele dowiaduje się rzeczy o naszym mieście, o których wcześniej nie wiedziałem. Mogę powiedzieć, iż niebawem duże fragmenty wszystkich części będzie można poczytać u nas. Z pozdrowieniami Bartek.

 3. 3
  0
  ~ Waldek
  Czwartek, 19.01

  W kazdej gazecie, nawet tych najwiekszych pracuja korektorzy. To normalna procedura, ze ktos oprocz dziennikarza czyta jego tekst. Poprawia sie nawet asy dziennikarstwa. Nikt nie jest nieomylny. Dzial historyczny jest jak najbardziej potrzebny, znajomosc dziejow naszego miasta jest niestety slaba. Chwala Wam za to :-). Pozdrawiam i zycze sukcesow.

 4. 4
  0
  ~ bez złudzeń
  Piątek, 20.01

  Płonne nadzieje, że stanowisko korektora funkcjonuje we wszystckich redakcjach.

 5. 5
  0
  ~ Adam Nieczuja-Ostrowski
  Środa, 01.02

  Tekst zawiera sporo błędów.

 6. 6
  0
  ~ None
  Wtorek, 12.12

  Good site. Thanks:-)Lexapro[url=http://ipoo.org/5n32]Lexapro[/url][url]http://ipoo.org/5n32[/url]

 7. 7
  0
  ~ None
  Środa, 03.01

  Good site.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.